Jak odstranit napěťové špičky v síti 230V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Vypnutí indukční zátěže zaruší síť tím méně, čím menší impedanci pracovní smyčky ta síť má.
Napřed koukej mít elektroinstalaci v naprostém pořádku, všechny spoje dobře vodivé, a možná ti starosti s lupanci od ledničky i odpadnou.

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#17 Příspěvek od showlee »

To Hill: Ano jak jste psal minule je to tou impedanci v siti.Ze svy strany jsem pro to udelal co jsem mohl, podotahoval jsem na co jsem prisel a kam jsem se dostal.Zmirnilo se to.Tedkom ale potrebuji rychle a jednoduche reseni, kde nemusim nic rozebirat, montovat, sroubovat.Myslim ze pan "tomasjedno" mi poradil presne to co potrebuji.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od AmarokCZ »

showlee: dej pak vědět, jak to dopadlo, docela jsem zvědav na výsledek 8-)

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#19 Příspěvek od showlee »

OK, rano skocim do obchodu a zkusim napred tu jednozasuvkovou prepetovku.
Jinak jsem byl ted na navsteve a tam zas stacilo jenom vyp/zapnout obycejnou lampicku a v reprakach se ozvalo lupnuti.

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#20 Příspěvek od showlee »

Tak jsem si koupil toto http://prepetove-ochrany.heureka.cz/sol ... asuvek-2m/ zapojil jsem do toho repraky a stale jsem slysel lupnuti.K lednicce jsem zatim nic nedal.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Protože v tom je zespodu jeden varistor a tím to končí. Když dáš na tu ledničku cihlu obalenou alobalem, bude to mít stejnej efekt.

Potřebuješ síťový (EMI) filtr - vykuchej nějakej PC zdroj a dej to do serie se síťovým přívodem, nejlépe dva za sebe. Pokud to nepomůže, šíří se to jinudy. Napřed to všechno rozpoj a pomalu přidávej komponenty a sleduj změny.

Na obrázku - vlevo síť, vpravo spotřebič.
Přílohy
EMI_FILTR.png
(8.24 KiB) Staženo 185 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#22 Příspěvek od tomasjedno »

showlee píše:Tak jsem si koupil toto ... zapojil jsem do toho repraky a stale jsem slysel lupnuti.K lednicce jsem zatim nic nedal.
Za prvé přepěťová ochrana chrání citlivou elektroniku před poškozením. Úplné odstranění lupanců chce ještě něco navíc (viz předchozí příspěvek).
Za druhé, nejúčinnější je potlačit ty poruchy hned u jejich zdroje.
A za třetí, uvedený výrobek považuji za nejpodřadnější šunt. Má to vůbec nějaké parametry? (kromě délky šňůry a počtu zásuvek)

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#23 Příspěvek od showlee »

Jo ma to: max proud impulzu a casovou odezvu.Ale je to fakt srac protoze kdyz tu prodluzku vypnu tak mi vypnutu LCDcko problikava bilou barvou 8O

No jsem se prave na nejaky takovy filtr puvodne ptal, ale abych nemusel nic montovat, nejaka komerecni varianta do zasuvky.Takze odpoved stale nemam...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od AmarokCZ »

Tohle by mělo být co hledáš ... teda pokud popis odpovídá realitě.

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od showlee »

Aha, o tom EMI filtru tam pisou 150Khz az 100Mhz.Budude to tlumit i to lupnuti??

Jestli popis odpovida realite??Pisu to co vidim a slysim.
Vzdy kdyz se vypne/zapne lednicka slysim v reprakach lupnuti.
Jiz z predchozi diskuze vim od pana Hilla ze lednicka je ok, je to zpusobeny velkou impenaci v siti.Poradili mi at poutahuju svorkovnice.To problem zmirnilo ale neodstranilo.Musel bych nejspis jeste do rozvodu na chodbe ale tam ja uz nemuzu.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#26 Příspěvek od hosab »

showlee:El.spotřebiče jako jsou televizory,počítače,mixéry,fény,vysavače,vrtačky mají odrušovací prvky.Jsou to filtry v podobě LC obvodu,někdy sdruženého do 5ti vývodového "kondenzátoru". Kde je indukční zátěž bez ohledu na AC/DC napájení vznikají při přerušení obvodu napěťové špice které se namodulují na obálku napájecího napětí.Tyto "odrušováky" jsou tam proto,aby tento spotřebič nerušil napájecí síť protože to přikazují příslušné normy a kde se uvádí maximální hodnota rušivého napětí v daném spektru.Odrušovací filtry fungují samozřejmě i obráceně.Normy ovšem přikazují odrušit zdroj rušení na povolenou hodnotu.Není to někdy tak snadné. Váš problém bych pro sebe řešil odrušením kontaktu rozběhového relé,kdy rozběhový proud je více jak 10ti násobek provozního.Následně termostat.Možná mě k tomu postačí 220nF/1KV do série s 220 ohmy/2W.Co nejblíže k motoru,protože každý metr vodiče má svoji indukčnost a v obvodě se chová také jako anténa.Přesvědčíte se o tom tak,že i v tranzistorovém přijimači napájeného z baterie to"lupe".Odrušené prodlužovačky s varistory v cenové výši několika stovek tento problém neřeší.Můžete zkoušet,třeba dospějete úspěchu.Já v nich vidím totéž jako "pokojové TV antény se ziskem 36dB". Obojí ovšem může chodit.Nevěřte všemu a nikomu.Ani mě.Ať se daří v čarování a přeji Vám příjemné Svátky bez lupanců!

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#27 Příspěvek od showlee »

El.spotřebiče jako jsou televizory,počítače,mixéry,fény,vysavače,vrtačky mají odrušovací prvky.Jsou to filtry v podobě LC obvodu...
Podle toho co pises by ten filtr v sobe mel mit i subofer, nemelo by byt nic slyset, ta spicka by se vubec nemela dostat do repraku.

Ohrozujou ty lupance vubec ty repraky?Jsou to klasicky repraky 5+1 k pocitaci.Dal tu pak mam gramofony s mix pultem, jestli maj v sobe ty filtry tak by se jim nemelo nic stat.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od AmarokCZ »

Pokud má zesilovač mnohem větší výkon než je jmenovitý příkon reproduktoru, tak to jisté ohrožení může být. V opačném případě se ten reproduktor je trochu "procvičí".

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#29 Příspěvek od hosab »

showlee:Trvale řešíte výsledek,nikoliv příčinu problému.Vaše nápady jsou dle mého názoru nereálné-nesmyslné.

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#30 Příspěvek od showlee »

Tak ta prepetovka mi pekne zlobi, a to sem si ji nechal v krame vymenit.V noci kdyz ji mam vyplou a mam do ni zapojeny vypnuty LCD.Tak LCD obcas probleskava!!!!!!!!!!!!!!!Cela obrazovka probleskne jak blesk od fotaku, se divim ze jeste funguje.Vse je ale vyple.Dela to ta prodluzka:( Dokonce do vypnute prodluzky zapojim vypnute jedno zarizeni(midi kontroler) tak se se slabe rozsviti to zapinaci tlacitko.Nechapu.Delala to i ta stara i ta co sem si nechal vymenit:((((

Odpovědět

Zpět na „Poradna“