Termoelektrický generátor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od sadamish »

Potok tam není, ale mám k dispozici velkou nádobu na vodu... přemýšlel jsem na malé přečerpávací nádrži. Pak vyvstává problém jaký motor použít... tomuhle nerozumím.
Qc2

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#17 Příspěvek od helios »



Za tie prachy by to malo na jedno naplnenie svietiť aspoň mesiac... 8O
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Sadamish - musel bys tu nádobu vytáhnout pár desítek metrů vysoko, aby to mělo nějakej význam - a použít čerpadlo/turbínu s vysokou účinností. To už bych fakt spíš uvažoval o nějaké malé centrále na benzín - je to kompaktní, lehký, má to spotřebu pár deci za hodinu a může to dávat i 230V - což využiješ i k jiným účelům než jen ke svícení. Ty malé (kolem 1-2,5kVA) mají většinou i výstup 12V DC...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

Co udělat zároveň něco pro své zdraví? Pořiď si rotoped s dynamem a můžeš dobíjet, kdykoliv se ti zachce. :) :wink:

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#20 Příspěvek od hosab »

Andrea:Souhlas.Když byly děti malé,sliboval jsem,že jim "zrychtuji"televizi na šlapání aby na TO pořád nečučely.Teď to slibuji vnoučatům.Není čas.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

On vás převeze - nachytá veverky a posadí je do mlejnku, aby tam běhaly za něj...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#22 Příspěvek od Andrea »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Nějak mi uniká smysl chaty hluboko v lese, kam se jezdí majitel dívat na TV.
Na chatě uprostřed lesa bych si asi vážil ticha, kontaktu s přírodou a regenarace duševních sil, svitil bych tam petrolejkou nebo pb lampou a nepouštěl bych na sebe televizi. Budováním jakékoliv mašinérie, která má v tom lese zajistit kWh (solární plantážička, větrník, motorgenerátory) z toho lesa už pomalu vyrábíš to, před čím do toho lesa ujíždíš, což je logický nonsens?

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od sadamish »

já neřekl že se tam jezdím dívat na televizi, to tady říkáte vy... já potřebuju elektriku pro různá zařízení... především pro zabezpečovací systém...
Qc2

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#25 Příspěvek od helios »

Ja žijem v lese už druhý rok a vidím to asi takto:
Život v lese neznamená žiť v stredoveku. Niečo iné je chodiť tam na víkendy, vypadnúť z mesta. Vtedy človek uprednostní absenciu techniky okolo seba, chce odpočívať v kľude prírody. Stačí voda z prameňa, praskot dreva v krbe, kadibúda vonku, svetlo sviečky alebo petrolejky.
Niečo iné je bývať tu trvale, prípadne s rodinou. Človek, až na výnimky potrebuje kontakt s civilizáciou, Mauglího, Tarzana a Robinzona ponechajme v románoch. Praktický život je trochu iný. Aj to čumenie večer na hviezdy každý deň, hlavne v zime nestačí ako celovečerný program. Pozrieť si v TV správy, občas dáky dokument naozaj nezaškodí. Spojenie s okolitým svetom, prostredníctvom internetu tiež nepovažujem za luxus, dnes je to dosť potrebný nástroj.
Nie každý takýto život ustojí, sám poznám dve rodiny, čo sa vrátili do mesta, lebo im chýbal "spoločenský život", divadlá, kaviarne a ľudia okolo.
Ja chvalabohu medzi takých nepatrím. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Pak tedy nevím jak rozumět myšlence "na TV se nedívám ale napájení TV potřebuju".
V principu dotažení civilizace do lesa znamená anulování funkce toho lesa a postupnou přeměnu na osadu, nebo ne? Jednoho dne bude vadit absence přípojky 2 kW na pračku, pak rozbahněné cesty a bude potřeba asfalt, pak daleko do lékárny a nakonec je z toho satelit se všemi sítěmi, s kamerama a závorou pro rezidenty. Prostě sídliště naležato.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#27 Příspěvek od helios »

Dá sa to aj takto, rozhodnutie je otázka životných postojov a priorít. :D
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »


Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od kybler »

Když už se to tu probírá,
měl bych podobnej dotaz - mám 2 předměty o "tvrdém" rozdílu teplot 20-30°C, dal by se z běžných peltiérů, například 5ti kusy tohohle dostat výkon aspoň 5W? Mezní teplotu neřešme, bude se pohybovat v povolených mezích.
Hodilo by se mi něco takovýho jako jednoduchá záloha oběhového čerpadla na kotli.
Díky
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#30 Příspěvek od Olchor »

Dělal jsem nějaké experimenty s peltiery TEC1-12705 HT V režimu TEG dával cca 2V 0,5A (vnitřní odpor 4 ohmy) při spádu teplot 100°C ( 150 teplá, 50°C studená)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“