řadič SCSI

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#16 Příspěvek od PC01 »

a proč teda SATA 2 disky mají udávanou rychlost 300 MB/s, když vlastně v praxi nemůžou chodit rychleji než 133 MB/s, když sou taky připojené přes PCI?

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#17 Příspěvek od PC01 »

petr_:
Dobře, ale když mám základní desku která má jen PCI, a koupím řadič SATA2 do PCI, tak vlastně bude chodit ten disk jen na rychlosti SATA1?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

Motáš dohromady několik věcí. Jedna rychlost je, jak umí data číst/zapisovat samotný disk z ploten, druhá je, jak rychle jdou data přenést z disku do řadiče v počítači, to je třeba těch až 300 MB/s u SATA2, a další rychlost je, jak rychle se dají data přenášet po sběrnici, na které je řadič pripojený, třeba těch až 133 MB/s u PCI. Ve výsledku je celková rychlost daná celým tím řetězcem, kterým data musejí projít. Asi jako když někam jedeš kus cesty Pendolínem 160 km/h, pak kus autobusem 50 km/h a zbytek dojdeš pěšky 5 km/h.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#19 Příspěvek od PC01 »

aha tak to sem chápal ještě jinak... Já sem myslel, že celková rychlost bude jen taková, jaká je rychlost nejpomalejšího článku v řetězci.

Takže když budu mít ke sběrnici PCI připojený řadič SATA 1, a druhý SATA2, a na obou bude rychlý disk který umí dávat 300 MB/s, tak potom v reálu ta rychlost těch disků bude u obou stejná, nebo ten na řadiči SATA2 bude pracovat rychleji?

Nebo řekněme jiný příklad: Když budu mít jednu kartu SATA2, na ní dva disky, a budu kopírovat z jednoho na druhý, tak to půjde rychlostí 300MB/s, protože to půjde jen v rámci karty a ne přes PCI, ale kdybych měl 2 karty SATA2, a na každé jeden disk, a budu kopírovat z jednoho na druhý, tak to půjde max. 133 MB/s, protože to jde přes PCI?

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Gringo_Joe »

PC01 píše:aha tak to sem chápal ještě jinak... Já sem myslel, že celková rychlost bude jen taková, jaká je rychlost nejpomalejšího článku v řetězci.

Takže když budu mít ke sběrnici PCI připojený řadič SATA 1, a druhý SATA2, a na obou bude rychlý disk který umí dávat 300 MB/s, tak potom v reálu ta rychlost těch disků bude u obou stejná, nebo ten na řadiči SATA2 bude pracovat rychleji?

Nebo řekněme jiný příklad: Když budu mít jednu kartu SATA2, na ní dva disky, a budu kopírovat z jednoho na druhý, tak to půjde rychlostí 300MB/s, protože to půjde jen v rámci karty a ne přes PCI, ale kdybych měl 2 karty SATA2, a na každé jeden disk, a budu kopírovat z jednoho na druhý, tak to půjde max. 133 MB/s, protože to jde přes PCI?
Na posledni odstavec odpovidam ANO, nicmene porad je treba mit na pameti, ze udavane rychlosti jsou pouze teoreticke, za idealnich podminek. V praxi je treba vzdy trochu ubrat. Principu rozumis dobre.

Jinak teda nepopiram, ze jsem sto let za opicema, ale vy jste opravdu nekdo videli zkopirovat DVD film za 15 sekund?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Data sa nikdy nekopiruju medzi diskami priamo, vzdy to ide cez zbernicu a pamat.

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#22 Příspěvek od Gringo_Joe »

rnbw píše:Data sa nikdy nekopiruju medzi diskami priamo, vzdy to ide cez zbernicu a pamat.
U SCSI by to melo fungovat primo
Snad nekecam :oops: :oops: :oops: :oops:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

No nebyl to úplně nejpovedenější příklad, protože by ta rychlost měla být udaná v počtu přepravených lidí za čas a ne v uražené vzdálenosti za čas. Takže ano, výsledná rychlost nebude větší než rychlost nejpomalejšího článku v řetězci (přístup na plotny). Při kopírování z disku na jiný disk to, mám dojem, stejně půjde celým řetězcem bez ohledu na to, jestli jsou na stejném řadiči nebo ne.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

U SCSI su teoreticky mozne aj prenosy medzi zariadeniami, ale prakticky su disky vsetky len "target", takze nevedia vysielat prikazy.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od jjilek »

V úvodu jsi se ptal na http://aukro.cz/vykonny-scsi-radic-adap ... ?source=oo . Mám několik řadičů stejné řady 39160, liší se jen možností počtu disků. 29160 určitě vyhoví pro disky do 160MHz, které asi seženeš. Cena je báječná, klidně si jej kup. Pokud bys sehnal z vyřazených serverů disky na 320MHz, tak pojedou jen na těch 160 MHz. To je asi stejně dost. Starší disky taky pojedou, ale nedávej je na stejnou sběrnici s disky 160MHz. Řadič s raidem nevyužiješ. Myslím, že pro domácí použití je SCSI dnes dobrá volba, disky se levně seženou z vyřazených serverů a bývají kvalitní. Pozor aby nepískaly a pod., mají toho dost za sebou.

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#26 Příspěvek od Gringo_Joe »

jjilek píše:... disky na 320MHz, tak pojedou jen na těch 160 MHz...
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#27 Příspěvek od PC01 »

jjilek:
Jo koupím ho, a ty další řadiče ty sou lepší jen o ten raid? Když se podíváš na ty fotky tak mají mnohem víc čipů tak sem si říkal že budou kvalitnější :)

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#28 Příspěvek od Gringo_Joe »

maji vetsi pocet cipu, protoze maji RAID, to se musi nekde projevit..

Nicmene kvalita se neurcuje podle poctu cipu.. Naopak, cim vice cipu to ma, tim je vetsi pravdepodobnost, ze se to nekde rozsype. Tim te ale nechci nijak strasit, je to spis statistika nez praxe.

ja jak slysim kvalitni, tak si predstavim shnile rajcata z Tesca, omlouvam se, jestli jsem nekomu zkazil snidani.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

Aspoň tedy přidám obrázek tří běžných SCSI konektorů
Přílohy
SCSII_konektory-w.jpg
(164.3 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#30 Příspěvek od jarda »

Tato téma si zaslouží pozornost, tak také přikládám HW - Adaptec AHA 2940 UW. HDD nedávám, vypadá stejně jako IDE, jen má SCSI UW konektor. Nechal jsem na něm kábl a přidal jsem i terminátor a převodník.
Přílohy
Adaptec UW.jpg
(95.1 KiB) Staženo 34 x

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“