Správná metodika měření elektrolytických kondenzátorů

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jura80 »

Jistěže. Konkrétně (nebudu se pokoušet to všelijak překládat): Organic semiconductive electrolyte type... Každopádně, i když je elektrolytem jakýsi polymer, pořád jde o ELEKTROLYTICKÝ kondenzátor. I když, vlastnosti jsou kvalitativně "o stopadesát tříd" jinde.

A tím jsi naťuknul další smysluplnou otázku:

Mějme třeba elektrolytický kondenzátor, mějme něco jako OS-CON, mějme PET kondenzátor, mějme třeba MLCC s dielektrikem NPO. Může existovat pro každý z vyjmenovaných systémů nějaký převod mezi kapacitou při 100Hz/120Hz a kapacitou v rámci dlouhých časů, třeba u časovačů na desítky, stovky sekund? Tahle informace by se určitě hodila spoustě lidí. Dá se ta informace zjistit jinak, než tím blbým měřením? Třeba někde z nějakých tabulek, aplikačních poznámek a pod.?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od AmarokCZ »

Časovače se zásadně nedělají s elektrolytem, ale s fóliákem + dělička kmitočtu (pokud je nutná dlouhá perioda).

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jura80 »

A jak se liší kapacita fóliáků při kmitočtech kolem 100Hz od kapacity při pomalým vybíjení? Sám si to nenaměřím, nemám po ruce fóliák s kapacitou nad cca 5µF.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od AmarokCZ »

Myslím, že ten rozdíl bude hodně malý. Taky mám po ruce jen 10uF - od toho se nedá nic odvozovat (rozdíl je v rámci nepřesnosti měření).

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jura80 »

Takže jsi to na tom 10µF někdy oměřil?

Jinak díky, jste skvělí, zase jsem se něčemu přiučil a přiučívám nadále.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od AmarokCZ »

Jo, měřil a rozdíl byl cca 3%, ale v tom se schová tolerance měřících přístrojů ... chtělo by to něco přesnějšího. :wink:

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jura80 »

Díky.

Je fakt, že časovač na delší dobu jsem stavěl jen jednou v životě (součást regulátoru vyhřívání sekundáru dalekohledu), s elektrolytem, a na dodržení přesné doby nezáleželo. Takže pokud tam bylo 45 sekund místo vypočítané půlminuty, to jsem absolutně neřešil a neuvažoval jsem nad tím- připisoval jsem to tomu, jak moc jsem si výpočet zjednodušil, rozptylu parametrů výstupu OZ, toleranci kapacity elektrolytu a tak dále. Teď už vím, v čem to vězí.

Jinak díky uživateli "Davidus", že mě jako první nakopnul k tomu, si to odzkoušet a odměřit. Zpočátku jsem mu nějak nechtěl věřit...
___

Ještě by mě zajímala jedna věc. Do RC sin. generátoru na rozsah 5 až 34Hz, pokud dám tantaly (plus stabilizovaný polarizační napětí přes obrovský odpor), snese to, nebo mám radši volit fóliáky? Jde o to, že fóliáky jsou hrozně drahý a obrovský, u tantalů to není tak strašný... Potřebuju, aby byla kapacita kondenzátorů při 5Hz v toleranci ±5% oproti jmenovité kapoacitě při 120Hz...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“