Šicí stroj

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#16 Příspěvek od milous2 »

Dobrého dne přeji.
Prosím o radu jak snížit citlivost "šlapky" regulace otáček motorku TUR 2 u šicího stroje Lucznik.Pedál je typ:U-118 0,6/1,2A 30W 04 min 800 ohm Projevuje se to tak,že již na nejmenší sešlápnutí pedálu to má značnou rychlost. Já to zvládám,ale drahá polovička ani náhodou.Vím,že to je o citu,ale na plno to nejde.To si troufnu jen na "neutrál" a bez nitě.Poradíte mi prosím na co se zaměřit. Děkuju.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

PC01 píše:.... Když přišívám poutka nebo něco menšího tak stačí točit rukou tím setrvačníkem. To ovšem jde jen když ten setrvačník má loukotě a to ty nové nemají nevím proč.
To kolo je podle mě i setrvačník. Protože když ten stroj zapnu do elektriky a rozjedu ho naplno, tak pak můžu pustit pedál a ještě chvíli to šije samo. A co sem viděl u rodičů ti mají nový stroj s umělohmotovým malým setrvačníkem, a tam hned jak pustím pedál tak to zastaví. Takže to je šití k ničemu.
jezevec: Jak funguje stroj snad zhruba vím....
Ale hovno setrvačník - je to HMATNÍK pro pravou ruku, aby se dalo krátkým "zhoupnutím" třeba jen povytáhnout jehlu z látky a tím uvolnit steh pro odstřižení nitě nebo při začátku šití pro usnadnění rozběhu požadovaným směrem - hlavně u šlapacích strojů je problém trefit směr napoprvé, protože šlapadlo má jen "jednohupovou kliku" a pokud "uvízne" v mrtvém bodě, bez malé pomoci pravou rukou právě za to hmatníkové kolečko se nedá bezpečně začít šít. Je vidět žes na šlapáku v životě nic nešil a dokonce jsi to ani nikdy pořádně neviděl.

U šlapacích strojů slouží jako setrvačník to velké kolo dole pod deskou, které je právě roztáčeno táhlem a klikou od šlapadla. Elektrické šicí stroje využívají setrvačných hmot motorku a převodů - ty se také daleko snadněji roztáčejí požadovaným směrem, takže hmatník u nich stačí už jen malý a lehoučký, namontovaný hlavně pro to malé ruční pohybování mechanismem stroje - při navádění jehly nad látku, při ukončování švu a pod.
Velký hmatník ve tvaru loukoťového kolečka u starších strojů pochází z dob, kdy DOMÁCÍ šicí stroje nebyly ještě šlapací, ale švadlenky je poháněly otáčením KLIKOU - právě to hmatníkové kolo mělo na boku malou olivku a s její pomocí se stroj uváděl do chodu. Vypadalo to velmi podobně tomuhle: http://www.historickesicistroje.estrank ... j---2.html .

Šlapací šicí stroj byl tehdá bloody fucking profesionální inštrument - sloužil hlavně profesionálním krejčím a švadlenám. Do domácností se šlapací stroje rozšířily až mnohem později...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#18 Příspěvek od kejki »

PC01 píše:Teď sem koukal na aukro a moc se mi líbí tenhle co myslíte bude umět entlovací steh?
http://elektro.aukro.cz/kufrikovy-sici- ... 20909.html
Ano, tahle Lada má cikcak a dokonce i jiné stehy pomocí programovacích koleček. Dneska jedna končila za 600,- Jednu jsem měl a vkládání cívky spodní niti je tam do "slavíka" pěkně blbé.
Jedna je tam pod vývozním názvem, novější typ, ta by mohla končit za rozumnou cenu. A má normální pouzdro cívky...Volbu stehů páčkou. http://elektro.aukro.cz/elektricky-sici ... 32050.html ale zase to je zázračná formulka nemůžu vyzkoušet :roll:
Naposledy upravil(a) kejki dne 04 dub 2012, 20:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#19 Příspěvek od kejki »

milous2 píše:Dobrého dne přeji.
Prosím o radu jak snížit citlivost "šlapky" regulace otáček motorku TUR 2 u šicího stroje Lucznik.Pedál je typ:U-118 0,6/1,2A 30W 04 min 800 ohm Projevuje se to tak,že již na nejmenší sešlápnutí pedálu to má značnou rychlost. Já to zvládám,ale drahá polovička ani náhodou.Vím,že to je o citu,ale na plno to nejde.To si troufnu jen na "neutrál" a bez nitě.Poradíte mi prosím na co se zaměřit. Děkuju.
Podívat se dovnitř, může tam být vydřený šoupací prvek, nebo jsou tam uhlíky, které se stlačují. Celá šlapka se dá koupit jako náhradní díl za necelé 400,-

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Pro milouše - u uhlíkových prvků je stavěcí šroubek , je třeba na obou stranách dotáhnout . Pro Ekkara , jsi vedle , opravdu na hlavě je to i setrvačník . Podívej se do fyziky pro základku a pro vzorec pro setrvačník .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

PC01 píše:Teď sem koukal na aukro a moc se mi líbí tenhle co myslíte bude umět entlovací steh?
http://elektro.aukro.cz/kufrikovy-sici- ... 20909.html
jo, jo, tenhleten to podle vzhledu patky a symbolu u přepínače asi umí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Jaký asi , ano tohle je ještě STROJ a má obrovskou výhodu , šije v rukávu !!! . Ten přepínač ukazuje , že když zůstane uprostřed , tak je entl oboustranný a při přepnutí odskakuje na naznačenou stranu od středu . tato mašina by měla mít dnes cenu minimálně desetitisíckorun . Umí něco dnes a při trochu rozumném používání pro rodinu bude sloužit i v příštím století .

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#23 Příspěvek od kejki »

Jen dodám, že odešly oba přepínače - světlo i motor. Leze se tam "úžasně"

Při šití je setrvačník na nic, naštěstí je spor vyřešen tím, že dnes jsou ta kolečka malá a plastová. Chytré stroje zastaví s jehlou nahoře-dole, u hloupých se musí dotočit. Ale je nežádoucí aby po odstranění pohonu stroj ještě šil.
Viz hmatník u prodlouženého ramene: http://aukro.cz/historicky-ramenovy-sic ... 54699.html nebo u obuvnických strojů, kde záleží na jednom stehu: http://aukro.cz/sevcovsky-sici-stroj-ad ... 40706.html

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#24 Příspěvek od milous2 »

Kamarádi děkuji za rady.Teď jsem to rozdělal a čučím nato. Dva válečky,asi skleněné,v nich válcové uhlíky,které jsou asi na dorazu?Jde snima pohnout,ale vytáhnout z těch pouzder nejdou.Jen malinko povytáhnout,asi 4.mm,ale to je vše.O to dno ani nijak nepruží,jestli teda vůbec pružit mají.Jeden z uhlíků je evidentně kratší a kontakt,který se jich dotýká je opotřebený jen na jedné straně.(tam je snad i důlek vytlačený)Jo a teď taky pozoruji,že jedno pouzdro pro ten uhlik je naprasklý od toho třmínku,který jej přidržuje k podstavě. Ty červiky(šroubky)drží pevně,buď jsou zakáplé barvou nebo je to jen dojem? Vypadá to opravdu na novou šlapku asi. Náhradní "střeva" se asi neprodávají?Bakelitu nic není. Poskládám to nazpátek aby se dalo něco ještě pozašívat,sice to zbude na mě,ale ono to tak bylo i předtím. Ty některé ženy už opravdu přestávají šít, jak to psal někdo v předešlém příspěvku. Ještě jednou díky za postřehy. Miloš K.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#25 Příspěvek od kejki »

Já se přiznám, že chybějící šlapku jsem vyřešil nákupem celé veritasky na aukru asi za 50,- + cesta do Prahy. Záleží, co je pro tebe výhodnější.

Uživatelský avatar
duan
Příspěvky: 76
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: na sever od Boskovic

#26 Příspěvek od duan »

Samozřejmě že EKKAR má pravdu.Řeč je přece o rodinných šicích strojích,nebo průmyslových na lehké šití a tam by setrvačník k ničemu nebyl.U průmyslových strojů se používá setrvačník jen u řady na nejtěžší šití,kde vyrovnává plynulý chod stroje.Pokud by měl někdo zájem,v práci nafotím. :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Kdo na šlapáku někdy SÁM ŠIL, ten VÍ.
Kdo jen přihlížel, ten si pouze myslí že ví.
A kdo viděl šlapák akorát někde v muzeu, tomu to nikdo nevysvětlí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Jen pro info , tři roky jsem se živil jako seřizovač šicích strojů , dnes opravuji jen pro známé a ty , duane , si zajdi na SD a oddělej si od staré mašiny opravdový setrvačník . Právě ve chvíli , kdy se při šlapání dostaneš do úvratě , tak ti musí něco pomoct . A právě kdo šil , věz , že pro opravu je nutné umět šít , tak ví , co je prošít několikanásobnou džínovinu (stejně jako pro opravu tkacího stroje jsem se musel naučit tkát , pro opravu DDR snovačky snovat atd.). Jeden šlapací mám v chodu . Šijeme s ním s ženou přímo na zahradě oplachtění z tkané folie na 8mtrovou pergolu . Jo třeba průmyslová obnitka , ta zastaví přes brzdu v motoru na fleku . Ale má mrňavou řemeničku , téměř žádné setrvačné hmoty a klínový řemen .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

BOBOBO píše:Jen pro info , tři roky jsem se živil jako seřizovač šicích strojů... oddělej si od staré mašiny opravdový setrvačník . Právě ve chvíli , kdy se při šlapání dostaneš do úvratě , tak ti musí něco pomoct ....
Jenže tos právě seřizoval ty průmyslový mašiny - u šlapáku je setrvačníkem dolní velké (většinou litinové :lol: :lol: ) kolo, které přímo roztáčíš šlapáním. Když z něj shodíš řemínek, samotný stroj má minimální setrvačné hmoty a když místo šlapání namontuješ například takový ten polský pseudomotorek "TUR-2", budeš si říkat co je to za kriplovinu - dokud ke stávajícímu hmatníku nedoplníš SKUTEČNÝ setrvačník... A opačně - když se pokusíš roztočit jen samotnou dolní "řemenici", budeš překvapený kolik energie na to musíš vynaložit...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

Vždyť Ti pšu , že na tom doma šiju .

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“