Kontrola funkčnosti

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Habesan »

Zatraceně se to začíná podobat bezkontaktnímu měření proudu: viz.: t=50929.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Kremik »

Elektronická varianta zapojení od "Miroslavkovar" je ze zde zmíněných opravdu nejlepší, protože se na něm ztrácí nejmenší úbytek napětí, a je opravdu citlivé. Je ale nezbytně nutné zajistit, aby součet napětí Uce + Ud byl nižší než Ube tranzistoru, což může být problém, a proto navrhuji zapojit bo báze přece jen nějaký odpor, cca 10 až 100R, a proud odebírat až za ním, respektive tedy z katody diody.
Se zapojením podle "Bernard"a by se dalo dosáhnout ještě nižšího úbytku, ovšem hodně záleží na provedení toho vinutí. Vyhodou tohoto zapojení je, že výstupní kontakt je zcela oddělen od obvodu.

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#18 Příspěvek od djgladiator »

Mohl bych Vás poprosit o načrtnutí schémata? Nějak si to nedokážu představit, za což se velmi omlouvám.

Děkuji

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#19 Příspěvek od mi-ro »

helios: co by jsi získal použitím darlingtona? nemá náhodou dokonce dvojnásobný napětí BE než obyč. trand. Betu má B1 x B2 ale to je v tomto případě k -píp-.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#20 Příspěvek od helios »

To bola len taká úvaha, či by nebolo lepšie, aby sa tranzistor dostal skôr do saturácie a bola ostrejšia hranica zopnutia.
Ale ako najlepší nápad je to jazýčkové relé s prúdovou cievkou okolo.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#21 Příspěvek od djgladiator »

To jazýčkové relé s proudovou cívkou okolo mě taky zaujalo nejvíce, ale nechápu, jak jej udělat. V GESu nabízejí jen jazýčkový kontakt (skleněnou trubičku) maximálně 21 mm dlouhou, tak nevím, jak na něj navinout tolik návinů

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#22 Příspěvek od helios »

Je to jednoduché. Na jazýčkový kontakt nasunieš izolačnú trubičku a navinieš cievku. Netreba hrubý drát, na prúd do 1A bude stačiť smaltovaný (v núdzi aj zvonkový) drát priemeru 0,3mm. Takých 100 závitov by malo bohate stačiť. Ak sa bojíš, že to tam nenavinieš, vyrob si z papiera alebo z plastu kostričku s čelami, bude sa ti to lepšie vinúť.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#23 Příspěvek od djgladiator »

Díky za radu, ale jde mi o to, že tam poteče 0,5 A, tak bych tam takhle úzký drát nedával...

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#24 Příspěvek od hosab »

Pro 0,5A je nutno průměr 0,5mm.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#25 Příspěvek od helios »

Strelil som to od pasu, tak použi čo šuflík dá od 0,5mm vyššie. Hrubší drôt nebude na závadu, len sa bude horšie vinúť...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#26 Příspěvek od djgladiator »

Super, díky moc za rady, vyzkouším to a dám Vám vědět, jak to dopadlo, jen se ještě zeptám na jednu (možná hloupou otázku).

Může být to vinutí vícevrstvé? Vážně si neumím představit 100 závitů 0,5mm drátu na 21 mm dlouhou skleněnou trubičku bez toho, aby bylo vinutí ve 2 - 3 vrstvách...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#27 Příspěvek od frantajetel11 »

Těch závitů stačí 80 (možná stačí i míň - vyzkoušet - a čím míň tím líp, páč tam budeš mít menší úbytek napětí) a víc vrstev drátu nevadí. Osobně mám spešljazýčkový relátka dělaný takhle:
Vezmeš jazýčkový relé tohohle typu http://www.tme.eu/html/CZ/jazyckova-rel ... pelny.html a surově mu ulomíš ty dvě prostřední nohy od původní cívky. Na to tělíčko dáš oboustranou samolepku, aby vinutí neujíždělo. Namotáš potřebný závity, potřebným drátem (podle proudu) pak to celý smrskneš do smršťovačky. Když tam bude větší vrstva, tak bude potřeba ty krajní nohy (od kontaktů) prodloužit. To co je na fotce je pro proud 4A a vyšlo mi tam 7 závitů...
Přílohy
rele01.jpg
(49.2 KiB) Staženo 42 x

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#28 Příspěvek od termit256 »

Kdyz te prestane bavit vymysleni vselijakych polofunkcnich reseni, muzes taky pouzit obvod primo pro tohle urceny, napr. nektery z techto http://parametric.linear.com/overvoltag ... protection

Ubytek prakticky nulovy, funkcnost zajistena.

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#29 Příspěvek od djgladiator »

frantajetel11: Díky moc, vypadá to skvěle...O těchto jazýčkových relátkách jsem uvažoval, ale bál jsem se do té původní cívky pustit 0,5A 8-) Myslíš, že ten úbytek napětí (při 80ti závitech) bude markantní?

Je to parádní řešení, líbí se mi to i takhle na tom cupexitu, je to takové pěkně uhlazené. Potřebuji tohle pro 2 stejné spotřebiče, tak se mi to přesně hodí :D
Ještě jednou díky moc!

termit256: Nějak nechápu, jak obvody uvedené v Tvém odkazu můžu použít pro dané zadání?

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#30 Příspěvek od frantajetel11 »

djgladiator píše:...Myslíš, že ten úbytek napětí (při 80ti závitech) bude markantní?...
Nebude to nijak tragický - počítej průměrně 4cm délky drátu na jeden závit.
Ještě má tenhle systém jednu "výhodu" - na sepnutí je sice potřeba větší proud, ale na udržení seplýho kontaktu už stačí menší ... takhle přesně se chová žárovka při zapnutí. :wink:
Co s tím budeš hlídat?
P.S. do tý původní cívky bys stejně 0,5A nenacpal (teda nacpal, ale při drobet jinym napětí a to už by ta cívka byla dávno v kopru :lol: )

Odpovědět

Zpět na „Poradna“