Usměrňovač pro ventilátor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od breta1 »

Jasin
Proč by to nešlo jen s jednou diodou?
Přílohy
jednocest.png
(904 bajtů) Staženo 118 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

A proč tam teda, Břéťo, máš dvě?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

jasin píše:Za ním stačí srazit přebytečné volty odporem.
Jenom taková poznámka. Jenom odpor určitě nestačí, proud ventilátorem podle všeho během otáčení občas klesne na okamžik k nule, podle toho jak se přepínají Hallovou sondou póly statoru. Výsledek je ten, že v tom okamžiku napětí na sondě vzroste na těch asi 37 V, což sondu zaručeně odpálí. Vyzkoušeno. Je proto potřeba vrazit za odpor ještě filtraci.
Osobně bych odpor zařadil hned za usměrňovač bez předřazeného filtru a ten umístil až za odpor. Tak se ušetří těch asi 13 V, které by bylo nutné na tom odporu srazit, kdyby se to napájelo už vyhlazeným napětím, a bude to i bezpečnější pro ventilátor.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

Lukas-Peca píše:Osobně bych odpor zařadil hned za usměrňovač bez předřazeného filtru a ten umístil až za odpor. Tak se ušetří těch asi 13 V, které by bylo nutné na tom odporu srazit, kdyby se to napájelo už vyhlazeným napětím, a bude to i bezpečnější pro ventilátor.
Ale nesmí ho napadnout ten větrák připojit na zapnutý zdroj, že? :roll:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#20 Příspěvek od mtajovsky »

Tohle jsem loni řešil do svařovacího usměrňovače. Napětí se mění mezi 20-65V podle toho, jestli je oblouk zapálen nebo není. Větrák je tam taky 12V počítačový. Stačí například toto:

http://www.svarbazar.cz/phprs/image/200 ... zator1.gif

Tranzistor je BDW93C + chladič.

Já jsem použil podobné zapojení s tyristorem, ale to nevím, jestli sem mám dát :) .

Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

#21 Příspěvek od Michaell0071 »

Ok děkuji všem, vyzkouším snad to bude fungovat. :) Ještě bych se rád zeptal obecně. Můžu triakovým regulátorem výkonu regulovat primár transformátoru, na webu jsem našel dost odpovědí že určitě ano, jen by mě zajímalo když je primárně transformátor určen na 230V jestli mu to nic neudělá. Díky moc

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od CZJKP1 »

Nebylo by nejjednodušší koupit nějáké malé trafíčko 9V?? Anebo větrák na vyšší napětí a zapojit to v obyčejném smyslu. Trafo/můstek/filtrace... Filtrace by mohla stačit 1000uF, 2200uF je asi zbytečně moc,,,


Jirka

Odpovědět

Zpět na „Poradna“