Teplota cievky

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#16 Příspěvek od Duvsan »

Promiň, to jsem už neviděl. Takže má cenu si s tím (žhavením) hrát?

Elemane, můžeš to trochu rozvést?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#17 Příspěvek od Eleman »

Není co rozvádět. Už jsem napsal, že předělat telku na monitor s jinými frekvencemi rozkladů je blbost. A ikdyby se ti to podařilo, tak výsledek (kvalita obrazu) bude velmi silně pokulhávat za kvalitou skutečného PC monitoru. On je totiž diametrání rozdíl ve vlastnostech a kvalitě obrazovky pro monitory a jeho RGB zesilovače oproti TV obrazovce a RGB zesilovače TV. Ty rozdíly se týkají i přesnosti vychlovacího systému, konvergencí atd.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Duvsan píše:... Trafo by kmitalo ďalej na cca 50Hz, len nesynchronizovane (voľne). Vychylovačky by som napájal zo samostatného obvodu, pre ne postaveného...
Eleman ti to asi nenapsal dost polopatě. Takže:

Žádné vn trafo nepracuje na 50Hz :wink:
Vypadá to, že vůbec nevíš, o čem mluvíš (a přemýšlíš).

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#19 Příspěvek od Duvsan »

Áno, oprava, horizontál je 15625Hz, viem. Nedával som pozor, čo som písal. Ospravedlňujem sa. Opravil som to.
Elemane, obvody obrazu jdou upravit a najdi mi monitor s uhlopříčkou 66cm.
Trochu som nad tým uvažoval. Na začiatku pomerať napätia okolo trafa, odpojiť VC, pomerať napätia, zmenou rezon, zvitku (booster) napätia dorovnať (predpokladám, že pomerné rozostupy medzi nimi budú vždy v rovnakom vzťahu). Mám zabezpečené napájanie obrazovky, všetky napätia. Potom môžem horizontálky napájať nezávisle z čohokoľvek. Ak im privediem impulzy podobné tým, na ktorých bežali doteraz, dostanem rovnaký obraz, ako bol, akoby som nič neurobil.
Teraz je otázka, či signál zvládne procesor (po úprave). Ak áno, tak pre rozklad vyrobiť samostatný budič, napr. s 555 a výstupom z procesoru budiť napájanie VC. Ak nie, procesor musím oklamať, aby nevyhadzoval do STBY a zabezpečiť samostatnú cestu pre napájanie VC. Ďalej vymyslieť ten obvod (napájanie) VC a fázové riadenie. Predpokladám obdobu zdroja, cievky by boli akoby primár trafa. Ak by som ich kvôli linearite musel napájať cez kondenzátor, tak by som dal dva trandy, podobne ako koniec zvuku do reproduktorov. Technicky realizovateľné to vidím, ale asi sa na to vykašlem. Nestojí mi to za tú prácu.

Tak sme sa trochu pobavili a ideme ďalej. Ďakujem za konzultácie.
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 08 kvě 2012, 00:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#20 Příspěvek od Eleman »

A nebylo by lepší do nějakého starého monitoru s menší obrazovkou naroubovat tu 66-tku z OTFky? :lol: :lol: :lol:
Upozorňuji, že je to stejná blbost jako to o čem jsme diskutovali dosud. :lol: :lol: :lol:

Nejlepší bude, když si pořídíš velký LCD nebo plazmový TV a noťase připojíš přes HDMI.
Viděl jsem takhle v obýváku připojený NeoPDP Panasonic 46" a byla to bomba.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#21 Příspěvek od kokun »

Duvsane - ing. Vladimír Vít nedávno (před páru lety) zemřel.
Nechceš ty se stát jeho následovníkem? :o

Vidím tě tak na kandidáta: Čestná uznání / Awards (že by ses zařadil mezi ně) - do Alberta Eisteina máš ale rozhodně daleko 8O :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Elemane, to blbost je. Ale víš, že když odpojíš vychylovačky, přes obraz máš svislici, ale jinak všechno maká dál. Kdybys dorovnal poměry u trafa, VC můžeš napájet samostatně a fachčí to. Když ne, v čem se pletu? Prosím o poučení.
Kokune, bez komentáře.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od breta1 »

[quote="Duvsan"]Áno, oprava, horizontál je 15625kHz, viem.

Není to trochu moc?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#24 Příspěvek od Eleman »

Vidím, že nemá cenu ti něco rozmlouvat. Prostě si chceš postavit monitor s velkou obrazovkou z TV. Tak si ho postav, ale trvám na tom, aby si nás potom informoval jak to dopadlo a jak si spokojen s kvalitou obrazu. A nejlépe doplnit fotkami. Detaily z konstrukce si můžeš nechat - bude to tvoje "know how", kdyby jsi to náhodou dával patentovat..
Doufám, že do vánoc se dočkáme.
Tak, vzhůru do práce! :lol:

P.S.: Všiml jsem si, že to chceš mimo jiné připojovat k "VGA výstupu" Stb.
Víš co z tohoto výstupu u stb vůbec leze? Zkoušel si k němu připojit PC monitor? To si vážně myslíš, že dosáhneš většího rozlišení?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#25 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:Áno, oprava, horizontál je 15625kHz, viem. Nedával som pozor, čo som písal. Ospravedlňujem sa. Opravil som to.
...
breta1 píše:
Duvsan píše:Áno, oprava, horizontál je 15625kHz, viem.


Není to trochu moc?
Ááálleee - kHz (či MHz) sem nebo tam - to je u Duvsana jako z těma obrazovkama: 55", anebo 55cm - vždyť je to "fuck" :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Dopr... Už som to opravil :oops:
Mne nejde o rozlíšenie, z hovna bič neupletiem. Vadí mi 50Hz "blikanie" a chcem odstrániť to. Ale prdím na to. Čím ďalej viac zmätkujem...

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Doporučoval bych sehnat 100Hz chassis z grundika, nalepit na něho ty cívky, vertikál by šel seriovým odporem horizontál asi seriovou cívkou. Přebastlit patici a jedem,... Chasis CUC 18xx je duvsanovzdorné. Ochrany reagují rychle a spolehlivě. Na tohle chassis jsem jednou nalepil obrazovku z LG. Na obrazovce z lg jsem nechal originál RGB konce.
upravit napájení horizontálu aby bylo VN ok. A tak dále,..

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#28 Příspěvek od Duvsan »

Chvíľu som uvažoval nad Trinitronom (SONY) za cca 60€ z Bratislavy alebo z Galanty (cez Bazoš). Ale vzdávam to, nepotrebujem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

Tobě vadí 50 Hz blikání, s kterým existovala televizní norma půl století, mně zase na většině 100Hz zobrazení vadí to, že zachovají čtvrtinu obrazových informací.
Než se pro něco rozhodneš, tak si projdi současné normy HDTV, najdeš tam totiž i 1980x1080 50 Hz interlaced....
Na rušivost blikání má vliv jas plochy a dosvit pixelů, což je vlastnost obrazovky a CRT v tom vychází nevýhodněji než LCD.
Formát 720x576, které rozlišením zvládly televizní CRT, pomalu končí.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#30 Příspěvek od Duvsan »

Jenomže HD máš tak přes satelit a i to ojediněle. A koukni si třeba MASH, ten nejede ani v tom 720x576 (vidno kostičky). Švagr před léty koupil širokouhlýho 100Hz Philipse, ale ten obraz je hnus i v režimu 50Hz. Kdybych pro to SONY zajel, než bych ho vzal, si ho okoukám. A kdyby mi obraz lahodil, je jedno, kolik informací přenese. Když ne, nemám dál co řešit, třeba by to byla placka s HD.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“