jak doma stříháte DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Mám mnoho let staré prostřihovací nůžky na plech a plasty, tenkrát to vyráběl Narex Lázně Bělohrad. Plech to neohýbá, střih je přímý, cuprexkart ani cuprextit to neštípe, protože láme nebo ohýbá jen ten milimetrový proužek odpadu z prostřihu (s tím se musí při vyměřování desky počítat) - obě části desky, levá i pravá, jsou opřené o rovné čelisti.
Už jsem dlouho v prodejnách nic podobného neviděl, což je škoda - ocel s tím šla stříhat do 0,5 mm - při pokusu o stříhání 0,8 mm se mi ulomila kudla, což je škoda. Právě tou na kovy se nejlíp stříhal i cuprextit. Teď používám kudlu na dural a plasty, zatím, co kudlu na tvarové střihy nepamatuji v nůžkách nasazenou.

Uživatelský avatar
jango737882
Příspěvky: 160
Registrován: 16 úno 2012, 01:00

#17 Příspěvek od jango737882 »

ja sem neska prave potreboval orezat velkej kus desky asi 180x95mm a nevedel jsem jak to udelat nakonec jsem to urizl na cirguli a musim priznat ze me to fakt prekvapilo bylo to krasne rovny a hladky :lol: :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

I velký formáty desek (větší než A5) pižlám z tabule pilkou na železo - kde svou výškou nestačí rám, používám co nejvíc skloněný samotný list pro lepší uchopení obalený listem papíru. Úzké delší desky pižlám listem pilky postaveným v rámu kolmo (většina starších rámů s příčným postavením listu počítala, ty modernější už křížový rozřez v upínacích pahýlech nemají). Na definitivní rozměr desku upravuju pilníkem a finálním zabroušením na glaspapíru položeným na stůl.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od GeorgeB »

Nahrubo stříhám desky (kuprextit) na klasickejch pákovejch nůžkách s čelistí 125mm dlouhou. Tam vznikne malý "zub", ale nechá se to tak i nechat. Pro případné zabroušení používám diamantový řezný kotouček v proxxonu. Kuprexkart rejpnu z obou stran lámacím nožem - týlem a pak zlomím přes hranu.
Přílohy
bruska_s.jpg
Proxxon + diamantový kotouček.
(151.37 KiB) Staženo 136 x

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Jenda_KL »

Řezání flexou - jde to velmi rychle. Kdyby to šlo pomalu, deska shoří.
hrany - stolní dvoukotoučovkou s jemným kotoučem.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od petus »

Já DPS nestříhám, mám velmi ostrý nůž a třeba 5x za sebou ho naříznu, stejně tak i na druhé straně a poté jenom ulomím, po lehkém přejetí hrany brusným papírem je řez čistý a rovný
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od jade »

Používám s oblibou pásovou pilu s jemným pásem na kovy, dají se tak krásně vyřezat i zakřivené tvary, a pak zabrousím na kotoučové šmirglovce. Menší věci stříhám k tomu účelu vyčleněnými krejčovskými nůžkami.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od petrfilipi »

Stříhám na větších pákových nůžkách, po vyleptání dočistím pilníkem tak, že větší pilník mám upnutý ve svěráku (v hadru) a s DPS jezdím po pilníku. Ale zalíbil se mi postup Hilla. Pamatuji si, že jako dítě jsem se díval do výkladu v železářství a měli tam krabičku s prostřihovacími nůžkami, na obrázku byly 3 kousky barevného plexi a já nějak nechápal, jak to může stříhat a nepraskat. Prostřihovací nůžky se prodávají stále, jen už vypadají jinak a jinde je i jejich cena.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od otakarv »

Já co jsem potřeboval občas ustříhnout DPS na patřičný rozměr,tak jsem stříhal nůžkama na plech(rovnými).Jenomže cuprexkart se na jedné straně vždy láme,štípe.Už jsem uvažoval nad nějakými menšími pákovými nůžkami,ale zatím jsem na žádné vhodné nenatrefil.
Momentálně nemám čas na tuto práci tak to zatím neřeším.Ono(alespoň u mě)musí vždy na všechno přijít vhodná doba(pořádně to jak se říká "uzrát")a pak to jde skoro samo :wink: .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

Cuprexkart neberu ani zadarmo . :D

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od AmarokCZ »

Pravda, kuprexkart je hrůza! Jednou jsem ho vzal a štípe se i na velkých pákových nůžkách, jediné neštípající řešení je pilka na železo.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#27 Příspěvek od BOBOBO »

Nebo flexa .

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#28 Příspěvek od tomas001 »

Stejně jako petusovi se mi v domácích podmínkách velmi osvědčilo lámání. Podle pravítka stačí desku z obou stran naříznout - používám na to běžný zlamovací nůž. Deska se pak snadno v ruce zlomí. Lom je čistý a k dokonalosti stačí jen ho vyhladit jemným pilníkem nebo smirkem. Oproti řezání pilkou nebo dokonce flexou má tento způsob zásadní výhodu - nedělá hromady pilin. Dá se to dělat klidně v obýváku. A hrany jsou krásně rovné.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“