RLC mostík

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Davidus »

stíněný kabel cca 1pF na centimetr, tzn něco přes 30pF i s krokodýlkama, což je opět mimo kalibrační rozsah- nepujde zkalibrovat

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od Vogon »

Myslel jsem si to.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od mtajovsky »

Tyhle měřiče jsou skutečné automatické můstky (Wheatsonův, Maxwel-Wienův) nebo se jim tak říká ze zvyku, protože měří RLC?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od Vogon »

Čipy ES51919/ES51920 neměří můstkovou metodou.

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#20 Příspěvek od ypsi »

Kalibraciou mi to preslo bez problemov, z origo SMD pinzetou uz nie.

Uživatelský avatar
SERAFIN
Příspěvky: 160
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Sliač

#21 Příspěvek od SERAFIN »

ypsi aký si použil koax sivý,alebo čierny

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#22 Příspěvek od ypsi »

nf koax, 4mm cca priemer. Nejake stare zasoby, este zo serioznym opletom.

Uživatelský avatar
JPL
Příspěvky: 47
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

#23 Příspěvek od JPL »

Serafine, oba dva, co jsi dal na začátku linky, tak oba dva jsou za 150 eur drahý. Hodně drahý.

Uživatelský avatar
SERAFIN
Příspěvky: 160
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Sliač

#24 Příspěvek od SERAFIN »

sú to mostíky známejšich a kvalitnejších výrobcovAXION, EXTECH-USA
CEM je Čína.Nehovorím,že výrobky známejších výrobcov sú lepšie...niekedy sa líšia iba cenou.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od Vogon »

JPL píše:Serafine, oba dva, co jsi dal na začátku linky, tak oba dva jsou za 150 eur drahý. Hodně drahý.
No to sou, a nějaký návrh na LCR měřák co umí Q/D/ESR za míň jak 150€?
Kromě toho CEM.

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#26 Příspěvek od ypsi »

to bude asi hlavolam.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Davidus »

Vogon všechno to jsou mustky typu "self balancing bridge" viz net, pomocí multiplexorů se vyvažujou rezistorama o hodnotách 100R 1k 10k a 100k. Pak následuje diferák a lock in detektor který tady slouží pro určení fáze

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#28 Příspěvek od Vogon »

V datasheetu co jsem našel se nijak zvlášť o měřící metodě nerozepisují. A možná jsem hledal blbě ale na netu jsem nic podrobnějšího nenašel. Můžeš prosím dát nějaký odkaz. Dík.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od Vogon »

Z GME konečně dorazil LCR metr DT-9935. Vnější provedení je poměrně solidní. Obal je z nesnímatelného nárazuvzdorného plastu s protiskluzovou povrchovou úpravou. Povrch přístroje je příjemný na dotek s těžištěm zhruba uprostřed, takže při úchopu jednou rukou do "štipce" se nepřevažuje na stranu a je při pohybu stabilní. Zdá se to jako marginalita ale při manipulaci na pracovním stole zaplněném demontovaným zařízením a několika dalšími přístroji okolo, je jistota uchopení a manipulace poměrně důležitá. Kontrast displeje je velmi vysoký ale displej je slušně čitelný bohužel jenom z relativně úzkého zorného úhlu cca 170-190°, takže je při měření nutné vyklopit stojánek a nebo se nad něj naklonit. Z jiného úhlu jsou viditelné i nerozsvícené znaky, takže není možné spolehlivě přečíst zobrazený údaj. Součástí balení je sada měřících vodičů. Jejich provedení je překvapivě robustní a mechanicky dobře zpracované, elektricky prakticky na hovno a pro měření téměř nepoužitelné. Základní 4W přívody nelze kompenzovat v režimu SHORT, toliko v režimu OPEN, takže si nedělám iluze o jejich průřezu. Kontakní špice jsou pěkně a kvalitně povrchově upraveny nějakým lesklým tvrdokovem s pěknou půlkulatou špičkou, která vyčnívá 1.2mm nad povrch robustního izolantu z pružného plastu, takže jsou pro měření prakticky na dvě hovna. Lesklý a tvrdý povrch pěkně klouže po přívodu součástky, špička je příjemě kulatá a roztomile miniaturní, takže je prakticky nemožné ji usadit do zvoleného kontaktního místa. Balení obsahuje ještě kus nějaké propojky a dalšího drátu který jsem nezkoumal, vypadá podobně na hovno jako ten 4W přívod. Další součást balení jsou měřící kleště. Zpracovaní je velmi solidní, plast je vhodně zdrsněný ve správném místě a kleště jsou spolu s přívodním vodičem dobře vyváženy, takže poskytují pevný a jistý úchop. Kontakní špice jsou z velmi měkkého kovu a upraveny lesklým kvalitním tvrdokovem se zakulacenou špičkou takže měření s nimi je velmi praktické a úplně na hovno. Jsou vhodné například pro obracení párků na grilu a nebo lovení šneků z akvária. Kleště nejdou zkalibrovat v režimu SHORT, protože ten tvrdokov kterým je upraven povrch je pravděpodobně z izolantu a nebo jsou přívodní vodiče z odporového drátu. Kleště nejdou zkalibrovat ani v režimu OPEN, protože těch 15 centimetrů drátu a samotné kleště mají vlastní kapacitu 27pF což považuji za velký úspěch čínského inženýrství. Moje 2W DYI kleště z precizní SMD pinzety a "fousů" z PU510 mají vlastní kapacitu 6pF a zkalirovat jdou.
Tastatura přístroje odpovídá zemi původu, takže klávesy je nutné mačkat trochu důrazněji a navíc mají obrovskou stranovou vůli. Po troše zvyku je ovládání relativně jednoduché a přehledné: po příjemě strávené sobotě s návodem a pětí půllitry Rychtáře, jsem přijal za vlastní fakt, že v režimu AUTO LCR nejde měřit ESR/Q/FI, přepínat měřící kmitočet a metoda měření SER/PAL. Takže kupříkladu pro měření ESR je nutno zmáčknout asi pětkrát až sedmkrát několik kláves. Je to jenom o zvyku..., a nějakým to pivu. Ostatní režimy měření jako SORTING, REL a APO jsou mi k ničemu, takže jsem je vypustil.
Přesnost měření je překvapivě dobrá. Bez ohledu na podivná čísla v technické specifikaci se rozchází při měření indukčnosti s LCR měřičem MIC 4070D jenom asi o 25%. Ne že bych onen MIC 4070D považoval za etalon přesnosti. Například měření tlumivky z B+ řádkového rozkladu: MIC 4070D: 148uH, DT-9935: 169uH, f - 1kHz. Normálové tlumivky nemám, takže to zatím nechám tak.
Měření kondenzátorů je zdá se, velmi přesné. Mám několik svitkových kondenzátoru s kapacitami 56000pF a 1500pF z meteosond s přesností 0,01% a DT-9935 se vešel na chlup.
Měření elektrolytických kondenzátorů je přiměřeně přesné taktéž. BM492 spolu s BM520 a BM494 a já, jsme změřili kapacitu elektrolytu 100uF/25V na měřícím kmitočtu 100Hz jako 65uF a ESR jako 6,5Ohm. DT-9935 za stejných podmínek naměřil 61uF a ESR 5,5Ohm, což považuji za úspěch.
Vzhledem k tomu, že přístroj bude zatím používán převážně na hraní a v dílenském servisu, bylo provedeno zahození příslušenství a ubastlen nástavec na nožové měřící svorky. Pomocí DYI kleští a onoho nástavce lze změřit naprostou většinu převážně vypájených součástek, tudíž s krátkými krpatými nožičkami.
Skutečnost, že ten krám žere jak polskej zájezd a šest kousků AA alkaliky stojí docela ranec je mi jedno, protože už několik let i do jinejch cajků nabíjím žlutý NEnabíjecí alkaliky z IKEA a kořistný VARTY z jedný vytopený zásilky pro HORNBACH. Mám sadu, která má za sebou už šestej cyklus. Baterie jsou docela nahovno umístěný pod krytem se čtyřmi šroubky na spodní straně přístroje ale v tomto případě chápu, že tu akumulátorovnu nebylo kam jinam dát.

Jinak celkem spokojenost, protože za ty peníze v podstatě jiná varianta neexistuje.

Omlouvám se za vícečetný výskyt exkrementálních přirovnání, ale domnívám se že v tomto případě onen výraz tak nějak přesněji definuje stav věcí
Přílohy
DSCN1859.JPG
Při výrobě nástavce jsem si nevšiml, že nožové svorky mají kontaktní pera otočeny o 180° takže nástavec má tendenci se kroutit..., co už.
(97.39 KiB) Staženo 162 x
DSCN1858.JPG
Nástavec na nožové měřící svorky. Gumové nožičky vyrovnávají zaoblený povrch DT-9935
(73.21 KiB) Staženo 202 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

Vogon píše:displej je slušně čitelný bohužel jenom z relativně úzkého zorného úhlu cca 170-190°
Takže je čitelný i zezadu a to ti je málo? 8O

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“