Zesilovač s ECC83 a ECC82

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od pajosek2 »

Crifodo myslel jsem to tak,že pokud použije ty ECC88 nebo ECC84,tak dosáhne podstatně nižší výstupní odpor a tím pádem méně mědi na primáru. Otázka ovšem zůstává jestli má smysl něco takového bastlit s lampami,které jsou určeny na něco jiného. Ale vlastně proč ne.

Edit: ještě maličkost,měli by na to být buďto nové lampy nebo alespoň,aby byly obě triody stejné. Pokud se použijí ty z kan. voličů nebo ze vstupů rádií,tak jeto nahouby,protože tam pracuje každá polovina v jiném režimu a bývají značně rozdílné. to by v paralelním provozu mohlo dělat neplechu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

Jak, míň mědi? Když mám nějakým trafem přenést požadovaný výkon, děje se tak určitým počtem ampérzávitů potřebných k vybuzení mag. toku, podle požadovaného impedančního převodu. A když už mám dané jádro a plochu pro vinutí, použiju vždycky optimální průřez vodiče kvůli ohmickým ztrátám. Přece když mi vyjde například 5000 závitů 0,1 pro lampu s vyšším Ri a pro jinou s menším Ri třeba 2600 závitů, nebudu je motat tou 0,1 ale 0,15 nebo 0,2, když je ta možnost, takže objem mědi bude +- stejný. Ne že by na tom záleželo, pro 1W trafo jde o pár gramů.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od pajosek2 »

To jo,ale ta lampa může pracovat s 90ti volty na anodě a při stejném proudu,pro příklad 20mA,vychází menší výstupní odpor. je pravda,že i menší výkon. No a pokud je menší podíl ss výkonu v primáru,tak se může volit menší vzduchová mezera a tím pádem vychází míń závitů pro stejnou indukčnost. Jsme ve fázi teorie a je možné,že máš pravdu a ta úspora mědi bude zanedbatelná. Jen mne to tak napadlo,že by to mohlo být ekonomičtější,ale počítat se mi to fakt nechce.

Mc vlada vidím,že máš přehled a znáš to,hlavně to co jsi napsal je pravda,ale dovolím si jedno doplnění.Tto co jsi napsal platí u zesilovače třídy A,u dvojčinných konců se sudé harmonické odečítají a liché sčítají,takže je rázem po "lampovém zvuku". To jen pro Ty,kteří si libují jak ta lampa lahodí uchu v push-pull zesilovači. :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

pajosek2 píše:Jsme ve fázi teorie
Spíš bych řekl, že jsme v nadějné fázi podlehnutí leštěným prdům ze strany Blackstaru. Žádné nové technické řešení to nepřináší, na nostalgii je to moc nové, tak aspoň slepit nějakou marketingovou filozofii a tou zblbnout lidi zdáním něčeho tradičního. No a tihle to zkusili bizarním použitím elektronky pro napěťové zesilovače na pozici koncového stupně(ínku).

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#20 Příspěvek od mc-vlada »

Pajosek2 - já to asi nenapsal přesně, u nástrojových zesilovačů tvoří vlastní zvuk nástroje především předzesilovač, nicméně někteří kytaristi si zakládají i na dokreslení barvy koncem a proto některé konce mají ještě různé korekce. Já v tomto ohledu zastávám spíš názor Betarona, který klade důraz na vhodně navržený předzesilovač s elektronek pro ten či onen nástroj (basovka, sólovka, rock, blues....) a konec osadit tranzistorovým zesilovačem s co nejmenším zkreslením, aby co nejvěrněji zesílil to, co předzesilovač vytvořil. A hlavně se tím šetří na drahých (a rychleji odcházejících) koncových lampách a výstupácích. A vlastně dobrý výstupák je stejně důležitý jako celý návrh zesilovače, není jednoduché ho dobře navrhnout a dobře namotat. Myslím si, že zrovna povedený výstupák byl v mono 130 a navíjecí předpis není zrovna sranda. No a proto jsou kvalitní výstupáky (značkové) tak drahé a proto je lepší, pokud na tom z nějakého důvodu nelpím, udělat konec tranzistorový.
Crifodo - souhlasím, bohužel současné trendy v marketingu jsou takové a lidi se dají snadno oblbnout a důkazem jsou různé elektronkové zesilovače za 30 000 a i podstatně více. Pochopím amatéra, který to staví z nostalgie, nebo si to chce prostě zkusit. To pro audiofily. Jak jsem psal, v muzice je to trochu jiné a i opodstatněné. No příkladem "kvalitního marketingu" jsou třeba přívodní kabely k reprákům ze superčisté mědi, supervodivé a bla bla bla. Jediným rozdílem je, že za 1m dám 10x víc. Hřeší na to, že spousta lidí si o tom nic nepřečte a nebo nezjistí no a zapracuje snobství - co je drahé, to je nejlepší.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

mc-vlada píše:za 1m dám 10x víc. Hřeší na to, že spousta lidí si o tom nic nepřečte a nebo nezjistí no a zapracuje snobství
Klidně i 100x. Muzikanti snobstvím moc netrpí, spíš trochu stádním efektem, protože to tak říkal velkej (X, Y) a na tom hrál, já musím taky. Jinak se chovají vcelku racionálně, protože když na ně mají přijít lidi, prodají jen a pouze zvuk z pódia a ne marektingový kecy na prospektu :twisted:
Snobi skáčou spíš na některé technické onanie, nad kterými aby sám Náš Pán držel ve zkušebně ochrannou ruku...
Jinak si myslím, že 30k za slušný zesilovač je tak akorát, když nemá být materiálově ošizen a když ho mají vyrobit kvalifikovaní gramotní pracovníci. Jejich mzda by měla být jinde než minimálka pro brigádníky z východu, co ten póvl poskládají v montovně v 12h směnách, o víkendu vysáknou tři flašky borovičky, rozkopou pár odpadkových košů, vyřvou ze sebe frustraci a za půl roku je vystřídaj další. Ale to je jiná pohádka. Zkrátka kvalitní věci i řešení mají svou cenu, když je to jinak, je to buď žití na dluh nebo ojeb.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#23 Příspěvek od mc-vlada »

Crifodo - já myslel jako jestli má smysl, čistě technicky a vzhledem k užitné hodnotě, na nějaké domácí HIFI kupovat elektronkáč za 30 litrů a více, samozřejmě vím, že cena odpovídá, ale poměrně kvalizní zesilovač tranzistorový se dá pořídit za podstatně méně. Jinak o těch kabelech byla na některém fóru diskuse, nevím jestli to nebylo dokonce tady a elektricky v nich není absolutně žádný rozdíl (pokud nesrovnávám s nějakým kabelem z tržnice)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od AmarokCZ »

mc-vlada píše:Jinak o těch kabelech byla na některém fóru diskuse, nevím jestli to nebylo dokonce tady a elektricky v nich není absolutně žádný rozdíl (pokud nesrovnávám s nějakým kabelem z tržnice)
Tohle tvrzení je už samo od sebe totální pitomost - třeba jen kapacita na metr délky bude různá protože ta "dvojlinka" (nebo koax) má pokaždé jinou vzdálenost vodičů.
Podívej se na sborník: Audio Engineering Society, pg. 461 - 468 vol. 39, no. 6, 1991 June. Je tam článek od Freda A. Davise, kde jsou měření různých "značkových" kabelů (odpor, impedance, fázový posun, kapacita,...) a z toho je jasně vidět, že elektrický rozdíl tam je.
To ale podle mě stále není důvod je kupovat!
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Habesan »

Crifodo píše:a za půl roku je vystřídaj další.
Optimisto... Tři měsíce byl rekord.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#26 Příspěvek od mc-vlada »

AmarokCZ. Já psal o dvojlince jako o dvojlince, zatím co ta jedna byla prezentovaná jako z mědi 99.999% se zázračnou vodivostí a parametry, dokonce tam psali o zázračném křišťálovém zvuku, ale o vlivu kapacity se nezmiňovali. O koaxech jsem nenapsal ani slovo. Bohužel nevím, kde ta diskuse probíhala, tuším že to bylo muzikantské nebo zvukařské fórum, kde ty kabely porovnávali s běžnými kvalitními kabely, jak jsem psal ne kabely z tržnice, a výsledek stejný. Samozřejmě že záleží na vzdálenosti vodičů a tím kapacitě atd atd. A možná bych připustil speciální kabely pro PA, kde je délka přívodu i desítky metrů. Ale není co řešit u kabelů pro domácí ozvučení, kde se bavíme o délce do 5-ti metrů a bohatě stačí jakékoli standartní reproduktorové kabely. A pokud jde o zesilovač, nejaké šidítko na pár W, lze bez problémů použít i elektrikářskou dvojlinku. Omlouvám se, jestli jsem někomu zkazil marketing, ale nemám rád oblbování spotřebitele. A jinak už jsme odbočili od původního tématu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od pajosek2 »

Hifisti mne za tuhle otázku asi ukamenují,ale nemůžu si pomoci a musím se zeptat. Opravdu pokud propojím reprobednu běžnou dvoulinkou určenou pro tento účel a vedle stejné reprobednu vysoce jakostní dvoulinkou tak poznám sluchem rozdíl? Nebavme se o ztrátách na délce vodiče,protože to se dá nahnat větším průřezem,ale myslím zabarvení zvuku nebo dokonce zkreslení. Nikdy jsem to až tak nezkoumal,ale četl jsem o tom v minulosti ve nějakém časáku,kde byly srovnané jednotlivé druhy propojení. No napsat se dá cokoliv,ale mne zajímají Vaše zkušenosti,teda,když už jste tohle téma nakousli.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

#28 Příspěvek od Argo22 »

chlapy ok tak udelam tranzistor konec to je to posledni ale jak na ten predzesik s cistim a zhreslenym kanalem ?? naky schematka ?? i na dobrej tak 50W konec tranzistor..??? chtel bych tam i vystup proi mixak a vstup vystup efektovy smycky ....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

AmarokCZ píše:Tohle tvrzení je už samo od sebe totální pitomost
V absolutních mikroměřítkách elektrických veličin máš pravdu, dvoumetrový kabel 2x4 bude mít o pár miliohmů a o šedesát sedm pikofaradů odlišnou hodnotu než třímetrový kabel 2x4 z bezkyslíkaté mědi tažené za bezměsíčné noci v severojižním směru za zpěvu japonské hymny. Možná měl mc radši napsat, že nebude absolutně žádný rozdíl mezi podobnými kabely v slyšitelném vlivu na zvuk. Resp. že se blbě přisoudí, jestli ten rozdíl může být maskován tím, že mezi reproduktory L a P je rozdíl 4.36% ve výrobní toleranci odporu kmitačky a že jednou vede kabel v diamagnetickém prostředí a podruhé pouhých 60cm od měděné trubky na ÚT a že je položen na podlaze s armovací mříží, která dělá spolu s tím reprokabelem tlumivku s jádrem.
Argo22, klidně si ten konec s 2x ECC82 udělej, když ti to dává smysl :wink: A klidně můžeš použít i běžnou koncovou EL84 a pro tyhle specifické účely ji zapojit jako triodu a snížit anodové napětí, takže se zvukově přiblíží k tomu 1W konci žádaným kytarovým zvukem. Nebo se taky teplý lampový zvuk imituje mosfetama. To všechno už prošlo divokými hádkami na audio fórech...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od AmarokCZ »

mc-vlada, Crifodo: je to sice offtopic, ale koukněte na ten článek z AES, je tam zdokumentováno, že rozdíl mezi jednotlivými kabely v místě reproduktoru (tzn. za kabelem délky pouze 3.1m) může být skoro 1dB. Takže elektricky tam rozdíl je a rozhodně se nejedná o mikroměřítkový rozdíl. Slyšitelnost ať každý posoudí sám...
http://amarokcz.wz.cz/1/AESDavis.pdf

pajosek2: ano i ne, reproduktor není odpor, tudíž záleží na impedanci toho čím ho krmíš (tzn. zesík + kabeláž). Tudíž když tam dáš tkaničky a pak kabel od míchačky, tak rozdíl určitě nebude jen v tom, že na tkaničky to bude hrát tišeji. Když koukneš na ten článek, tak je vidět, že jediný parametr, který má opravdu vliv je odpor (jak ohmický, tak AC).
BTW ... na Hi-Fisty kašli, je to banda magorů!
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“