Elektrina na chate bez pripojky (ostrovny provoz)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#16 Příspěvek od xmurgi »

Myslim, ze uvahy okolo fotovoltaiky su z ekonomickeho pohladu blbost. Naklady na baterky a vsetku bizuteriu okolo (pri porovnatelnom vykone) v pohode pokryju jednoduchy benzinovy agregat (okolo 2 - 3kW) aj s benzinom na nejaky cas. Agregat pri dlhodobej nepritomnosti je mozne zbalit so sebou, nemusi lakat dlhoprstych. S fotovoltaikou je to problem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#17 Příspěvek od p32 »

Tak určitě bych si nekomplikoval život přihlouplou elektrovoltaikou a koupil bych elektrocentrálu. Ale díval bych se hlavně po nějaké tiché, protože hladina hluku 93 dB mi připadá nějak dost (jestli se nemýlím).
Hodila by se spíše v cenové hladině kolem 5 tisíc Kč, např.:
http://www.namir.cz/ramova-elektrocentr ... 10304.html
http://www.hobynaradi.cz/cs/benzinove/2 ... -gude.html
http://www.danesi-shop.cz/generator-bt- ... e/d-72692/

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#18 Příspěvek od fero7 »

Vsetko zalezi od toho, kto co chce, na aky ucel a kolko chce investovat.
V minulom roku som riesil znamym chatku na zahradke pod lesom. Skusali elektrocentralu, ale je to hlucne, nie najlacnejsie a neprakticke (pre nich, pre ich potreby). Dali fotovolticky panel 50W (17V/3A, 66x76cm v hlikovom rame), regulator ktory reguluje vystup do spotreby a prebytky z FV do baterie. Rovnako pri nedostatku z FV prepina U z baterie na vystup. Samozrelme osvetlenie vo vnutri a vonku iba LED, ziarovky, moduly. Vonku autoradio (ide cely den) a menic z 12V na 19V pre NTB v ktorom je DVBT (ide aj cely vecer). Pravidelne vyuzivane vez vikendy a velmi casto aj cez tyzden. Ziadne nosenie bateriek, ziadne nabijanie. Nemozu si vynachvalit. Klud a pohoda.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Jistě, že záleží na tom, na co to kdo má. Ty píšeš o 50 W a já o 2000 W. V tom je ten rozdíl, protože elektrocentrálu na pár set Wattů ani neslyšíš, takže se nedá porovnávat s elektrocentrálou na 2000 W :wink:
Cenově to porovnávat je nesmysl, protože černá placka na střechu, baterie na dobíjení a provoz, regulace dobíjení a běhání kolem toho ti vyjde sakra na víc než jen 5 tKč za tu elektrocentrálu, kterou si můžeš strčit do nějaké komory vedle sklepa na té chalupě a stěny zatlumit polystyrénem nebo něčím jiným a občas tam doleješ benál z kanystru.

Tak nějak mi ale přijde vhodnější na chalupu si zajet pobavit, odpočinout, pochlastat venku u ohně a pak jít chrápat. Na rádio, televizi a ostatní techniku bych tam klidně zapoměl - té má každý doma dost.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#20 Příspěvek od kevin_mitnick »

Pro ostrovni provoz se mi osvedcila elektrocentrala na LPG (u mne konkretne tato potvora http://www.heron-motor.cz/cs/produkty/e ... e/8896314/ ) v kombinaci s akumulatory. Velke spotrebice (cirkular, elektricka pila, stipacka, sekacka) a nabijeni akumulatoru spolehlive resi pres den spustena centrala a provoz malych spotrebicu (svetla, radio, TV, pocitac) vecer a pres noc pokryje energie z akumulatoru.

Pokud sezenete "balonarskou" lahev na propan se stavoznakem, kterou muzete plnit u benzinove pumpy, dosahnete ideal. Provoz na LPG je podstatne levnejsi, centrala se diky cistote paliva mene nici a zanasi a ma podstatne delsi servisni intervaly. Pri nakupu LPG u pumpy jste v dlouhodobem prumeru na provoznich nakladech kolem 6,50 za kilowatthodinu.

Pocatecna investice sice byla v mem pripade kolem 50 tisicovek, ale vysledny komfort a moznosti pripojeni spotrebicu jsou nesrovnatelne.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

mtajovsky píše: kromě čistě technických otázek je třeba vzít v úvahu, že se na chatu jezdí za odpočinkem, ne tam dělat technika údržby akumulátorovny. :)
Tohle asi zadavatel zrovna slyšet nechtěl, naopak pro některé lidi je tanec okolo řešení soběstačného zdroje energie cílem, ne cestou. A dá se to chápat. Někdo relaxuje s pivem u petrolejky v proutěný židli a čumí na Sázavu, oni naopak se šroubovákem na střeše čumí na ampérmetr.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#22 Příspěvek od milan222 »

Crifodo píše:Někdo relaxuje s pivem u petrolejky v proutěný židli a čumí na Sázavu, oni naopak se šroubovákem na střeše čumí na ampérmetr.
to mě přesně vystihuje... mít chatu kde bych neměl přípojku, tak celej den se potím na střeše v 39°C ve stínu abych z toho 100W panelu dostal místo 97W plných 100W :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#23 Příspěvek od milan222 »

udělal jsem si radost, a mám 10W solárko. a zjistil jsem, že u krbu kde hoří dřevo to slušně vyrábí proud i navečer... postavil jsem to metr a pulod ohně, a nabíjelo to 7,5W. to mi jen zřídka dává sluníčko když je pod mrakem
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#24 Příspěvek od czatlantis »

Cože? To jako vyrábí elektřinu z toho světla co produkuje oheň? A tolik? to se mi nějak nechce zdát :roll:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#25 Příspěvek od p32 »

No, já jsem kdysi znal jednoho, co mu jeho zlaté TDI pomalu tu naftu vyrábělo takže se ničemu nedivím. :lol:

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#26 Příspěvek od milan222 »

czatlantis píše:Cože? To jako vyrábí elektřinu z toho světla co produkuje oheň? A tolik? to se mi nějak nechce zdát :roll:
no fakt... hrál jsem si v pokoji se zapalovačem (nahříval smrštovačky) a najednou mi práve opravená solární lampička na zahradu zhasla. taak sem tak žkoušel až mě napadlo zkusit zapálizt v krbu, a mrsknout k tomu solárko.
no nebyl jsem trožkař. nenechal jsem doutnat jedno polínko... docela jsem fajroval :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Hiawata
Příspěvky: 55
Registrován: 14 úno 2009, 01:00
Bydliště: Třebíč

#27 Příspěvek od Hiawata »

A ten kdo chce udělat něco, aby to bylo skoro zadarmo, nejraději namontovat staré akumulátory z auta, tak jedna rada! Raději nic nedělejte!!!

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Mam roční skušenost s offgrid solární elektrárnou. Stádo panelů má 760Wp, 3 sekce každá svuj regulátor, 12V systém. Baterie mají max napětí 14,6 a min napětí 12,2 V Každý den pokud je slunce dojde k nabijení na 14,6V a přebytky se odvádí do boileru a dalších spotřeičů. Při poklesu na 12,2V naskočí záložní zdroj který nenechá baterie klesnout pod tuhle hodnotu. Na chalupě pořád někdo kouká na televizi takže se nikdy nestane že by nedošlo k vybití baterie ještě ten den kdy se nabila. Skušenosti s bateriemi jsou takové, že je jedno jaké baterie dáte paralelně. Důležité je že baterie musí být dobré. Ne vyndané z dodávky protože špatně startovala. Takovéto vadné baterie se za několik dnů cyklování začnou chovat dobře, ale po měsíci obvykle umřel nějaký článek, obvykle svodem. To se projevilo tím, že se baterie vařila jak brambory a na to vaření se zbytečně mařila energie z panelů. Takže když už startovací Pb baterie tak jen funkční a ne vadné z aut. Další věc je bezpečnost, když je někde stádo baterek tak se tam musí věrat a nenosí se tam dlouhé kovové věci. Taky provedení toho systému a montáž by mněla být udělaná trochu s rozumem a ne prasárna bez pojistek a podobně. Důležité je hlídat teplotu jednotlivých akumulátorů a případně celý systém odstavit při přehřátí. Jinak si hrajete s ohněm zvlášť když na chatě třeba týden nikdo neni a může se stát ledacos.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#29 Příspěvek od Atlan »


Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#30 Příspěvek od mi-ro »

No vida kam se nám to posunulo. A co malý přenosný Temelín. U Příbrami nakopat trochu smolence, doma destilací obohatit a jelo by to i v noci. No nekupte to
http://scienceworld.cz/ekonomika/miniat ... e-site-719
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“