Jednoduchý stabilizátor 180V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od mtajovsky »

Sorry, už to vidím, zenerka je pro ochranu spínacích tranzistorů, že. Jinak je ovšem paralelní zapojení zenerky a doutnavky k ničemu.

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#17 Příspěvek od MartinOV »

Andrea sem dala použitelné schéma, ale nevím, jak vypočítat (či jiným způsobem zjistit) hodnoty rezistorů.
R1 bude pravděpodobně nastavovat pracovní bod T1, R2 určuje pracovní bod Zenerky. R2 zjistím snadno a rychle, ale jak mám zjistit R1?
K tomu se navíc musí určit hodnota odporů v děliči R3 a R4.

Zkusil jsem to zkušebně zapojit pro malé napětí (Uz=3V, požadované napětí na výstupu 5V, zatíženo starými LEDkami). Na R1 jsem dal trimr 1k a místo R3 a R4 jsem dal trimr 3k3. Trocha štelování a stabilizuje to obstojně.
Takže jen sehnat tranzistory s vyšším Ube a Uce a posléze nastavit vhodně jejich pracovní bod.
Mimochodem, výkonově zatížený bude jen T1, takže T2 může být třeba miniaturní TO92 (asi to bude i výhodnější pro vyšší zesilovací činitel)?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

R1 bude záviset na proudovým zesilovacím činiteli T1, důležitý je pro výpočet minimální napájecí napětí. Např. pro 200V-300V tam od oka dej 100K a musí to fungovat. Snižování hodnoty způsobí zhoršení stabilizace, ovšem příliš velký odpor taky, pokud T1 přestane "stíhat".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“