Nabíjení gelových akumulátorů

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od Vogon »

Zdeňkovo zapojení používá ke stabilisaci napětí přesnější a stabilnější součástku než je LM317. Je lhostejné který obvod použiješ, fungovat budou oba stejně dobře. Udržovací režim mají oba obvody.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od CZJKP1 »

Díky za info, takže ten udržovací proud obstarává tady ta LM317? Odkud je ten článek?

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#18 Příspěvek od czatlantis »

co to vlastně vymýšlíte s tím udržovacím proudem? Vždyť to stačí připojit natvrdo na 13,8V s omezením proudu a hotovo, baterka si veme kolik potřebuje. Takhle to funguje ve všech UPS a všech zabezpečovačkách a další hromadě věcí kde jsou olověný aku na zálohu.

PS: LM317 by snad neměla jít tak jednoduše zrušit - má mít omezení proudu+tepelnou ochranu. Co jsem zkoušel tak začala čudit jak se vypařila špína na pouzdru a pak snížila proud. Ale možná záleží na výrobci jak moc to funguje...Každopádně stojí 7korun, tak to není tak hrozný

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#19 Příspěvek od petr_ »

czatlantis píše:co to vlastně vymýšlíte s tím udržovacím proudem? Vždyť to stačí připojit natvrdo na 13,8V s omezením proudu a hotovo, baterka si veme kolik potřebuje. Takhle to funguje ve všech UPS a všech zabezpečovačkách a další hromadě věcí kde jsou olověný aku na zálohu.

PS: LM317 by snad neměla jít tak jednoduše zrušit - má mít omezení proudu+tepelnou ochranu. Co jsem zkoušel tak začala čudit jak se vypařila špína na pouzdru a pak snížila proud. Ale možná záleží na výrobci jak moc to funguje...Každopádně stojí 7korun, tak to není tak hrozný
Ono se pak taky není moc čemu divit, že je baterka za 2 roky na odpis a kolikrát nafouklá tak, že nejde ze zařízení vyndat.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Habesan »

Jenže to jsou schované v zařízení. Pokud ji bude nabíjet na stole, víceméně pod dohledem, tak po nafouknutí už ji dál trápit nebude.

Skutečný důvod proč se začaly odlišovat Hi-Tech nabíječky od "obyčejných" byl ten, že se v minulosti (dodnes) používaly primitivní nabíječky, které do baterky rvaly proud dokud je nikdo nezastavil a jejich cílový napětí bylo úplně mimo. LM317 (nebo LM217) rozhodně umožňuje udělat tu lepší variantu (CCCV).

Už se párkrát na bastlírně psalo, že ne každá olověná zapouzřená baterka je rovnou gelovka. Gelovky jsou (i cenově) o úroveň výš.
Vogon píše:LM317.jpg
Šálí mě zrak, nebo je to opravdu JPG ???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »



Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:Povedal by som, ze to je skor kvalitou tych baterii. Mnohe skoncia po 5-6 rokoch bez nafuknutia, len UPS signalizuje vadnu bateriu.
protože se jim zvětší vnitřní odpor a UPSka to vyhodnotí . . . .
Jinak se to dá, několika cykly ručně řízenými, docela dost opravit a baterku dál používat . . . ale už né v UPSce. Kapacitu pak ještě může mít víc než 50%!

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Vogon »

czatlantis píše:co to vlastně vymýšlíte s tím udržovacím proudem? Vždyť to stačí připojit natvrdo na 13,8V s omezením proudu a hotovo, baterka si veme kolik potřebuje. Takhle to funguje ve všech UPS a všech zabezpečovačkách a další hromadě věcí kde jsou olověný aku na zálohu.
Popsal jsi to velmi přesně. Ale on mladej nějak nechápe základy tak jsem mu to trochu zjednodušil. ;-)

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od Vogon »

Habesan píše: Už se párkrát na bastlírně psalo, že ne každá olověná zapouzřená baterka je rovnou gelovka. Gelovky jsou (i cenově) o úroveň výš.
To je samozřejmě pravda. Naprostá většina těchto baterií jsou prosté zapouzdřené olověné baterie VRLA s elektrolytem ve skleněníém rounu. Ale jak jednou prostý lid řekne "gelovka" tak gelovka a přes to nejede vlak.
Vox populi, vox dei


Vogon píše:LM317.jpg
Šálí mě zrak, nebo je to opravdu JPG ???
Mě to tedy připadá dost JPGovatý ale zas tak moc tomu nerozumím: CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Habesan »

Předělej si ty citace.
Vogon píše:To je samozřejmě pravda. Naprostá většina těchto baterií jsou prosté zapouzdřené olověné baterie VRLA s elektrolytem ve skleněníém rounu. Ale jak jednou prostý lid řekne "gelovka" tak gelovka a přes to nejede vlak.
Vox populi, vox dei
Jistě uznáš, že my tady na bastlírně nejsme tak úplně prostý lid. Dokonce mnozí z nás mají v elektrotechnice nějaké vzdělání.
Vogon píše:Mě to tedy připadá dost JPGovatý ale zas tak moc tomu nerozumím: CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90
Já jen, že PNG je na schémata vhodnější. V tomhle případě s 256 odstíny šedi.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od CZJKP1 »

Mě jde tak trochu o to, že ten aku nevyužívám pravidelně, a tak mam obavu že se mě zase stane, že na něj na delší dobu zapomenu a klesne mi napětí pod 10,5V.. Jak už se mi párkrát stalo. Tak jsem myslel nějákou nabiječku, nebo zařízení, kde to nechám připojené a ono se to samo o tu baterku postará. Nevím jestli něco takového existuje, ale myslel jsem že je to právě ten udržovací režim.. Nebo něco co začne nabíjet tu baterku když napětí půjde dolu.. Samozřejmě.. Nějákej regulovatelnej zdroj tam mám, který trochu reguluje, a když přidám odpory tak to tím jde něják nabíjet. Ale za druhé mě jde o to abych to trošičku minimalizoval...¨

Baterky které tu mam jsou např LONG WP18-12
http://www.lan-shop.cz/img/zalozni-zdro ... 2/detail_1

Nebo stejné, ale 7,2Ah

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od AmarokCZ »

Přímo na té baterii LONG je napsané "Standby use: 13.5-13.8V(20°C)". Takže tu nabíječku (naprosto stačí LM317 s proudovým omezením odporem PŘED LM317) nastav na cca 13.6V a akumulátor nech na tuto nabíječku trvale připojený jako třeba v UPS.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od CZJKP1 »

OK, tak jo! a nezničím ho tím tedy? A bude tam mít bejt proud omezení?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od Vogon »

Habesan píše:Předělej si ty citace.... etc.
Děkuji za poučení, nesmírně si vážím perel poznání z úst Vaší šlechetné a vzdělané moudrosti. :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od Vogon »

CZJKP1 píše:Mě jde tak trochu o to, že ten aku nevyužívám pravidelně, a tak mam obavu že se mě zase stane, že na něj na delší dobu zapomenu a klesne mi napětí pod 10,5V.. Jak už se mi párkrát stalo.
Otázka je, co znamená tvoje "delší dobu" a taky jak hluboce byl vybitý před tou "delší dobou". Pokud byl nabitý tak, aby měl svorkové napětí naprázdno alespoň 12V tak ani skladováním po dobu šesti měsíců neklesne svorkové napětí naprázdno pod 12V.
Tzn. že, buď byl ten akumulátor hluboce vybitý už před tou "delší dobou" a nebo je natolik vadný, že neudrží svorkové napětí naprázdno na dvanácti voltech. Oboje je špatně a v takovém případě už to žádná nabíječka nezachrání.

Pro Habešana: Je takto pojatá citace a odpověď na ni správná?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“