Jak jednoduše ověřit funkci DO - postřeh

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od CZJKP1 »

Andrea píše:
tomasjedno píše:iPhone i iPad i foťák mě přesvědčují, že to svítí bíle.
Prostě S. J. řekl, že to bude bílé, tak je to bílé a jestli se ti to nelíbí, tak si....
.... pr*el políbí

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Andrea píše:Prostě S. J. řekl, že to bude bílé...
Byl to velký vizionář, ale k Nikonům myslím jeho prsty nedosáhly.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od Michal22 »

Tento způsob testování znám už taky dlouho, přišel na něj můj bývalý kolega (ne že bych mu chtěl přiznat patent, ale našel to náhodou :D ) začátkem devadesátých let, kdy si koupil za dost nemalý peníz VHS kameru Panasonic.
Jinak doma mám už dlouhou dobu zbastlený tester, kde z výstupu IR přijímače nějakého oldies přehrávače Funai přímo spínaný tranzistor ovládá malý reproduktor a vysokosvítivou LED, je to dobré k odhadnutí max. dosahu ovladače. Toto "zařízení" mám v krabičce od starého CATV zařízení, sídlí tam spolu se sledovačem signálu osazeným MBA810. Spolehlivější přístroj asi nevlastním :)

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od FRANSIMOR »

Ale to opravdu není nic nového.Digitální fotoaparáty kamery a ted tedy i mobily to "svetlo z diodky berou".není to provokace? od rezis....no myslím že jo... :wink:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#20 Příspěvek od ZVUK2000 »

Také se mi podařilo tento jev objevit čirou náhodou a to ještě v době kdy nebyly mob. tel. s foťákem. Zapoměl jsem zaplou kameru připojenou k TV a v místnosti byla tma. Chtěl jsem zapnout video DO a přestože byla tma tak kamera snimala místnost jako by bylo šero. Docela mne překvapilo jak jedna infra LEDka v DO dokáže prosvětlit obývací pokoj.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Dratak »

Taky jsem řešil podobný problém když jsem jezdil opravovat IPTV. Občas někomu ovladač spadl a přestal vysílat, jindy zase set top box přestal reagovat na DO. Potřeboval jsem tedy snadno a rychle zjistit na které straně je chyba.
Každý jsme samozřejmě měli v kufru zkušební telefon na testování analogových telefonních linek. Ten měl režim příposlechu, ve kterém se choval jako obyčejné telefonní sluchátko s předřazeným kondenzátorem.

No tak jsem vytáhl ze šuplete starou hradlovou fotodiodu 1PP75 (jako dítě jsem s ní zkoušel krmit krystalku se zesilovačem) a přibalil si ji k nářadí. Stačilo připojit na vstup telefonu, přepnout na příposlech, namířit ovladač na diodu a ve sluchátku jsem mohl poslouchat vysílání DO. Dalo se tak snadno zjistit zda je chyba na straně DO či STB, ale i odhalit nefunkční tlačítko na ovladači.

Stejnou službu by poskytla 1PP75 připojená přímo na telefonní sluchátko bez jakýchkoli dalších součástek.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec. Z tranzistorákem jsem tu flignu používal od nepaměti. Z digifoťákem jsem to zkoušel jako zajímavost. Podle nějakýho webu je uměle zeslabovánana citlivost na infra záření, dokonce byl někde návod, jak vypreparovat infrečervený filtr z web kamery a tato webkamera pak sloužila pro primitívní noční vidění. Jinak hlídací kamery používají infra přisvětlení běžně. Jinak pro sledování funkce DO stačí fototranzistor třeba ze závory z videa( LEDKa se zanořuje do kazety a snímače jsou po obou stranách prostoru) v sérii ze (třeba)zelenou LEDkou. Napájí se to 3V..

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#23 Příspěvek od Hydrawerk »

http://youtu.be/V6LVe3CJ3e4
Znám to a používám. Kdo mi o tom řekl, netuším, možná jsem na to přišel jen tak náhodou.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#24 Příspěvek od Eleman »

1PP75 připojená přímo k indikátoru z B4, nebo B100 apod. Není potřeba žádné napájení. Podle kmitání - chvění ručky lze poznat, zda LEDka vysílá kód, nebo jen svítí. Pokud to nestačí lze připojit nf sledovač signálu, nebo škopek. 1PP75, indikátor a konektor pro eventuelní připojení přístrojů mám v malé krabičce. Vždy připraveno k použití - nemůže se stát že dojde baterka - žádná tam není :lol: .
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#25 Příspěvek od jandu »

Obyčajné LED po dopade svetla generuje napätie. Rovnako generuje napätie aj od IR diody DO.
Dávnejšie som takto kontroloval PRIEBEH signálu DO pomocou LED a osciloskopu. Nepamätám, ktorá farba LED bola najcitlivejšia, mám dojem, že to bola žltá.
Oplatí sa na pozrieť.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#26 Příspěvek od MATYCH »

Mám přípravek -kousek fotovoltaického článku připojeného na piezo z hodinek-cvrká v rytmu-kontrola diody i tlačítek,není to nic hlasitého,ale funguje.
M.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#27 Příspěvek od TubeGuru »

Dobrý den, pro doplnění: V případě potřeby vyzkoušet DO používám nějakou libovolnou fotodiodu ze šuplíkových zásob (např. už uvedenou 1PP75) a na ni připojím stará radistická sluchátka (4kΩ). Kódovaný signál je bezvadně slyšet.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#28 Příspěvek od weed_smoker »

Snímáním kamerou mobilu jsem hledal nefunkčnosti infrazávor a potom i DO,kde jsem to dřív řešil "testerem" 100R+RED_2mA paralelně k těm infra.Snímání přes SFH/TSOP/jinej_podobnej_senzor a vyhodnocení osciloskopem/softwarem(girder) má tu výhodu,že "víme víc" a podle toho se dá lepší určit další postup.
BTW.Naučil mě to ("fotit za tmy") tehdejší kamarád zloděj,kterej tak hledal kamery s IR násvitem a fotopasti.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#29 Příspěvek od FERYACT »

Hlavně si předem ověř zda na kontaktech DO je napětí z baterií.Dochází zde často k nedokonalým kontaktům.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“