KOUPÍM Logaritmickoperiodickou anténu 50 Ohm

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#16 Příspěvek od helios »

... a preto sa rádioamatéri s TV antenármi nevedia nikdy rozumne dohodnúť. :D
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#17 Příspěvek od lumca »

danhard píše:A já mám na spektrácích, kterými měřím vyzařování log.per. anténou skoro vždy 50R :)

To musí být přeci každému z oboru jasné :lol:
Vždy a všude se uvádí 75 ohmů! Komerční LP pro tv příjem s 50 ohmy jsem ještě u žádného našeho dodavatele neviděl, vždy všichni uvádí 75 ohmů! Taktéž výrobci. Zřejmě máš něco špatně! Koukám a všechny VO, co jsem si teď otevřel jejich e-shopy maj u LP 75 ohmů. V STA a ITA se i koaxiální kabely používají jen a pouze 75 ohmů. 50 ohmový kabel jsem ještě v naší branži nikdy nepotřeboval a to dělám STA a ITA od roku 1975. Navíc my nepracujeme s vyzařováním u antén, ale s jejich příjmem, protože STA slouží primárně k tv příjmu a nikoliv vyzařování! Veškeré vyzařování je pro nás škodlivý element a už kolikrát jsme byli nuceni různé jakési antény protiprávně umístěné na stožárech ITA nebo STA i likvidovat, protože nám zasahovaly svými pochybnými vlastnostmi do tv pásem a docházelo k jeho zarušování a znemožňování tv příjmu koncesionářům, kteří na něj mají ze zákona nárok. To bylo vždy breku, že jsme někomu něco zničili. Ale přání majitelů STA nebo ITA je pro nás "rozkazem".

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

lumca: Kdyby sis raději místo šermování vykřičníky pořádně přečetl, co danhard napsal. Ani slůvko o anténách pro příjem TV, psal o měření vyzařování. Nikdy jsi neslyšel nic o EMC?

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#19 Příspěvek od lumca »

Já mám celou dobu na mysli přijímací tv antény a o těch píšu. Mě vysílací antény pro radioamatéry nezajímají, pro nás při instalacích ITA a STA tyto byly vždy příčinou problémů, pokud je někde na střeše měli instalované, protože v 99% případů zarušily všechny tv pásma. Já znám coby vysílací antény ty od firmy Kathrein, pro AS na tv vysílačích, se kterými jsem měl možnost poslední víc, jak tři roky pracovat, ale to byla špička v oboru. Lepší nikdo nedělá. Ty měly impedance 50 ohmů, ale to jsme už někde jinde a ne u nějakých pochybných 50 ohmových LP. EMC, to se v STA nebo ITA nepoužívá, takže bohužel nemohu sloužit.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

Danhard také nepsal nic o vysílacích anténách pro radioamatéry, psal o měřicích anténách. Holt se budeš muset na stará kolena smířit s tím, že příjem TV není jediný obor na světě, ve kterém se (LP) antény používají. A jelikož tu tazatel nenapsal, pro co tu anténu chce, může to být kterýkoliv z těch oborů, nejen ten tvůj posvátný.
A mimochodem, EMC - ElektroMagnetická Kompatibilita je právě o tom vzájemném rušení, parazitním vyzařování a odolnosti vůči němu. :)

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#21 Příspěvek od lumca »

Tak dík za vysvětlení, EMC nepoužívá v datasheetech od antén ani jiných komponent, žádný z dodavatelů a já se osobně s tímto pojmem nikdy za svou praxi nesetkal. Teď jsem volal kolegovi, který se v STA pohyboval od jejich začátků a dokonale zná ještě elektronkové TESY a veškeré jejich nástupce z produkce Slováků až do konce minulého století, kdy šel do penze a taktéž nikdy tuto zkratku neslyšel. :D Takže to bude zřejmě něco nového. Pokud se to používá mezi radioamatéry, může být, já jím nikdy nebyl a nemám je rád z výše popsaných důvodů. Stejně tak jako CB-čkáře na 27MHz a wi-fináře, kteří svými bastly na 2.4 a 5GHz dokáží nadělat stejnou paseku.

A mimochodem, v tv příjmu se nejčastěji používají jako měřící antény právě LP a to z důvodu jejich širkopásmovosti a vyrovnanému zisku v celém UHF pásmu (kolem 9dBd). Nikdy nás nenapadlo zkoušet měřit jejich vyzařování, proč taky, my potřebujeme jejich co nejlepší příjmové vlastnosti, čili směrovost potlačení příjmu ze zadního směru. Kdo dnes realizuje STA nebo ITA pro DVB-T v našich "super" SFN sítích, tak jak je realizoval provozovatel (ČRa), tak ví jak důležité jsou parametry jednotlivých přijímacích tv antén. Protože takové pre-echo, dokáže divy! Zrovna v pondělí jsem se vrátil z jedné akce, kde měl být realizovaný příjem v obtížných příjmových podmínkách v rozsáhlé SFN a tři firmy přede mnou objednateli řekly, že signál je nepoužitelný, protože je nevyhovující. Ani jedna z nich, jaksi nebyla schopna změřit IO a analyzovat tímto pre-echo. Stačilo použít směrovější anténu, právě místo té LP, kterou mu všichni pře doporučovali a která byla do těchto příjmových podmínek naprosto nevhodná a zvolit správný směr, tak aby IO byla v normě a človíček byl šťastný jako blecha a hraje na tv už skoro týden jako o život! Bohužel dnes se v branži STA a ITA pohybují různí patlalové, kteří o tomto nic nevědí a rozvody STA o 120 ÚZ realizují za pomocí malé LCD tv Sencor...Navíc opět v oblasti s rozsáhlou (a nevhodně zvolenou) SFN. Výstupní úrovně do účastnické sítě, to je pro ně španělská vesnice, natož, aby si je dokázali spočítat v projektu a ten následně zrealizovat! Někdy si říkám, jakým tupanům ŽÚ vůbec vydávají ŽL.... Protože to je znevážení dobrého jména řemesla.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#22 Příspěvek od Andrea »

Sladká nevědomost.
EMC se týká prakticky všech elektrických zařízení. Pokud je na zařízení znak CE, muselo projít testy EMC a musí splňovat normy o EMC.
http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/FEI/EMC ... lizace.pdf

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#23 Příspěvek od lumca »

A přesto je nikdo z dodavatelů neuvádí. Jen napíší, že na zařízení je vydáno prohlášení o shodě a tímto končí. Schválně se zítra našeho dvorního dodavatele zeptám, jak to je a jestli ví, že existuje povinnost toto přikládat. No jeho odpověď si už dopředu dovedu představit. Samozřejmě se bude divit, že o ničem neví, že to zjistí u svých dodavatelů, pak se už v této věci neozve a ono to usne spánkem šípkové Růženky. Jako už tolikrát v jiných záležitostech. Dokonce někteří dodavatelé, pokud jsme po nich chtěli některé odbornější specifikace zařízení, tak řekli, že jestli se nám nelíbí, můžeme si odebírat jinde. V dnešní době, kdy by každému mělo záležet na dobrých dodavatelsko-odběratelských vztazích, třeba pro mě nepochopitelné. Ale nejen v instalačních firmách, ale i v dodavatelských je poslední dobou patrný vliv různých e-shopů, které jen kurví ceny a podmínky trhu. Nelze, jako specializovaná instalační firma, věc v hodnotě 30kKč prodávat s rabatem 250 Kč a ještě 36. měsíců držet záruku. E-Shop ji s tímto rabatem prodá a jakmile začnou problémy, zmizí ze scény a zákoši maj smůlu. Svých práv se dovolají, tak akorát na lampárně. Toto si my, jako firma, která svou pověst budovala léta a má minimum reklamací a nespokojených zákazníků dovolit nemůžeme.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#24 Příspěvek od Killroy »

Kdyby anténa splňovala všechny požadavky na EMC, nemohla by být anténou..




.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

LP anténa na měření vyzařování pro účely EMC musí mít kalibrační protokol závislosti zisku na kmitočtu, kterej se musí započítat a lítá v desítkách dB přes celý pásmo a většinou je stejně dodaná jako součást spektráku. Další věc je bezodrazová místnost atd.

Jinak ta schizofrenie, kdy si tady jeden uživatel povídá sám se sebou už tady tuším byla.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

ZdenekHQ píše:Jinak ta schizofrenie, kdy si tady jeden uživatel povídá sám se sebou už tady tuším byla.
To je věcí moderátorů, co tady tolerují a co ne, není-liž pravda?

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#27 Příspěvek od lumca »

Andrea píše:Sladká nevědomost.
EMC se týká prakticky všech elektrických zařízení. Pokud je na zařízení znak CE, muselo projít testy EMC a musí splňovat normy o EMC.
http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/FEI/EMC ... lizace.pdf
Bingo, výrobky od Španělů (Alcad, Ikusi, pasívní i aktívní) ten certifikát EMC mají (u Telévesu se mi to nepodařilo zjistit), ale bohužel pouze na svých webech, čeští dvozci toto nikde neuvádí. Důvod neznám. I když dneska, v době falšování všeho možného i nemožného, určitě nebude problém zfalšovat i tohle, takže asi ani tudy cesta nevede. Čeští výrobci (EMP, IVO PT, TEROZ) toto nikde na webu neuvádí, takže hned zítra mám co dělat, protože obvolat tyhle firmy a toto zjistit u někoho kompetentního (když člověka přepojujou od čerta k ďáblu) bude úkol na celé dopoledne. No člověk se pořád učí. Je zajímavé, protože děláme i pro státní firmy a úřady, že tento certifikát EMC po nás při předávání díla nikdo nikdy nechtěl. Asi na to naši úředníci kašlou. Protože pokud by to po mě někdo za těch třicet let požadoval, určitě bych se o to zajímal. Kolikrát chtějí při předávkách daleko větší pitomosti.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše:To je věcí moderátorů, co tady tolerují a co ne, není-liž pravda?
Jojo, už jsme zvyklí na spoustu lidí a povah.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

lumca píše:Je zajímavé, protože děláme i pro státní firmy a úřady, že tento certifikát EMC po nás při předávání díla nikdo nikdy nechtěl. Asi na to naši úředníci kašlou. Protože pokud by to po mě někdo za těch třicet let požadoval, určitě bych se o to zajímal. Kolikrát chtějí při předávkách daleko větší pitomosti.
Měření EMC je jen součást Prohlášení o shodě a označení výrobku značkou CE a to prohlášení si klidně můžeš napsat sám jako výrobce. Ovšem když se stane průšvih, jde to na Tvoje triko.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#30 Příspěvek od mi-ro »

Moje letitá zkušenost s radioamatéry (nezávisle na tom, že jsem jedním z nich) a "rušením" TV přijmu byla skoro vždy taková, že na vině nebyl vysílač ale špatně provedený anténní rozvod nebo použití nehomologovaných širokopásmových sraček. Při použití směrových yagi a kanálových zesilovačů nebyl nikdy problém a i to, když byla na stejným stožáru vysílací naténa pro 145MHz a vysílala v řádech desítek W.
PS impedanci antény měřím ohmmetrem :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“