DT9205A - bočník

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#16 Příspěvek od jarda »

Udělal mu to původní a následně to samé i nový čerstvě koupený, a text použití je nejasný. A jsou neodborné zásahy uvnitř multimetru. Chyby jsou neadekvátní a pravděpodobnost závady z výroby se limitné blíží k nule.

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#17 Příspěvek od jopo166 »

ja niesom zastanca ani jednich multimetroch lebo mam aj lacny aj taky drahši ut70B avšak pri merani 5A z jednim aj z druhym bola odchylka dosť podstatna. Pri merani mA,V som však žiadne podstatne rozdieli nevidel.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Ještě doplním další statistický pokus, tentokrát při proudu kolem 10A a pak při 20mA. Nejpřesnější by měl být ampérmetr vlevo. I tak je vidět, že laciné měřáky vyhovují svým specifikacím. Kromě nejnovějšího DT9205 na rozsahu 20A, u kterého mám podezření(ničím nepodložené), že výrobce došel dosud nejdál na cestě za ojebáváním kvality. Na to jak je velký a kolik má měřicích rozsahů a veličin není divu, že se nízká cena někde musí projevit. Pravděpodobně už se nemažou s domačkáváním drátového bočníku na přesnou hodnotu. Prostě tam naletují přesně ustříhnutý a ohnutý kus(jaký mají zrovna k dispozici - viz dva různé bočníky) ale už ho nedolaďují. Na rozsazích do 200mA používají hotové vrstvové odpory a tam je přesnost daná odporem a tudíž docela dobrá.
Přílohy
Měřaky při 20mA.jpg
(269.54 KiB) Staženo 127 x
Měřáky ruzne při 10A ..jpg
(287.2 KiB) Staženo 153 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

Slušná výbavička. :D
Já jsem taky porovnala své dva multimetry (M-3800 a stařičký VM-50D DMM) a na rozsahu 200mA se liší o 1,5 promile a na rozsahu 10A/20A o 1%. :)

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Davidus »

taky přispěji když už jsme u té přesnosti, akorát ne měřením proudu, to mám jen na jednom přístroji..
https://picasaweb.google.com/lh/photo/x ... directlink ten vzadu má podle reference chybu +/-0, na posledním místě a správně zaokrouhluje i z vyššího řádu, ten vepředu má odchylku -1 (podle katalogu základní přesnost 0,5%) shodují se i s 15 let starým 34401A (15 let nekalibrovaný) +/-1na posledním místě

měření kapacity s malým D porovnání ruční multimetr a LCR metr
https://picasaweb.google.com/lh/photo/Y ... directlink

měření odporu se taky všechny shodují s přesností +/-1 na posledním místě

https://picasaweb.google.com/lh/photo/C ... directlink

výhoda přístrojů co nejsou kalibrované do tolerance pomocí trimru a šroubováku ale kalibračními konstantami, vyšší přesnost, stabilita hodnot a snadná nová kalibrace pokud jsou k dispozici přesné reference :-)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#21 Příspěvek od Otkundes »

DT9205A je asi 10 let stará "novinka", která patří mezi přístroje, osazené převodníkem ICL 7106, se základním rozsahem 0-200mV. Tím jsou dané jeho základní technické parametry. Pokud pánovi dobře fungují napěťové rozsahy, ale proudové rozsahy pracují s chybou,lze očekávat, že chyba bude přímo na vstupu přístroje.
Tam bych doporučil obrátit pozornost na stav dvojice antiparalalně zapojených diod D1/D2 (1N4007), připojených mezi pojistkou a centrálním přepínačem. Hodnotu pojistky doporučuji zkontrolvat, předepsaná je 500 mA, ale bývají používány i 200 mA.
Bočník je sestaven ze čtyř sériově zapojených odporů, mezi nimiž jsou vyvedeny jednotlivé výstupy pro čtyři rozsahy proudů. Jedná se o odpory: R12=0,01 ohm (ten drát, připojený mezi COM a 20A), R13=0,99 ohm, R14=9,0 ohm a R15=90 ohm. Stanovená přesnost odporů R14 a R15 je 0,5%. Následuje přepínač o jehož nectnostech, které se mohou po jistém opotřebení časem projevit, jsem se již zmínil v prvním svém příspěvku.

Pro PavelFF:
Nemyslím, že byl rozsah 20A nějak "ojebáván". Stejně jako napěťové rozsahy jsou z bezpečnostních důvodů označeny poněkud nelogicky 750, resp. 1000V, i tento proudový rozsah byl původně koncipován pro měření proudů do 10A, i když převodník načítá až do 20A (resp. 2000V). Při proudech do 10A, pak výkonová ztráta na bočníku dosahuje do 1W, což je ještě pro konstrukci bočníku a krátkodobé měření únosné. Bočníky 20A bývají v těchto přístrojích kalibrovány nejen délkou vodiče, ale i zářezy (záseky, jakoby po kleštích, po nešetrné montáži).

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od PavelFF »

To je právě to, co jsem měl na mysli. Všechny ty malé DT830 mají bočníky pro 10/20A individuálně domačkávané na přesnou (v rámci možností) hodnotu. Proto taky nevykazují chyby mimo toleranci (samozřejmě mohu mluvit pouze ty, které mám doma).

Můj "10 let starý" model DT9205A jsem přikoupil ze zvědavosti k nějaké jiné blbině z Aukra asi před 2 lety. I na menších modelech řady 830 je vidět, jak se postupem času modernizovaly(ve skutečnosti se stále zmenšuje síla materiálu svorek, úchytů,plošného spoje apod). Taky neustále klesala cena.

Domnívám se, že DT9205 postihnul podobný vývoj. Cena velmi klesla a kvalita pochopitelně taky. Myslím si, že nějaké ruční doladění bočníku už nedělají - bylo by drahé. Je totiž vidět, že na 10A je údaj ujetý mimo toleranci, zatímco na malých proudech údaje sedí. Při měření napětí je taky přesný.
Další vlna inovací/zlevňování patrně přinese novinku, že normálové odpory nebudou s tolerancí 0,5% ale třeba 1%.

EDIT: Tak jsem svůj DT9205 rozdělal a bočník na sobě má dva stisky od kleštiček, takže nějakým ručním doladěním prošel. Bohužel to bylo kontraproduktivní, neboť odpor bočníku je příliš velký.

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#23 Příspěvek od Vojta7 »

Pavle, ale já mám přesně opačný problém. Bočník pro nejvyšší rozsah jsem si doladil sám (velký odpor lze vyřešit jednoduše troškou cínu na jeden z konkaktů nebo prostrčením bočníku dále do díry), ale na jakémkoliv nižším rozsahu mi ukazuje 1__ (mimo rozsah), i když jsem rozsah nepřekročil (rozsah 200 mA, proud 6 mA = 1__).
Otkundes: Tyhle to určitě nejsou, bočník přece nemůže být SMD 0603 (nebo snad i 0402, neodhadnu to). Podívám se po jiných.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#24 Příspěvek od jandu »

Máš v nich dobrú poistku 0,2A??
Rozsah 10(20)A a napäťové rozsahy totiž idú mimo tej poistky,teda fungujú, ale rozsahy mA fungujú iba cez tú poistku.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#25 Příspěvek od Vojta7 »

Pojistka je dobrá. Dá se to poznat i tak, že "1__" se zobrazí až po připojení zdroje na svorky, jinak jsou tam normálně nuly. Zkoušel jsem proudy 6 až asi 150 mA, pořád stejný výsledek.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#26 Příspěvek od jandu »

V tom prípade je prerušený (odpálený) odpor prúdového deliča druhý v poradí - hneď za tým výkonovým bočníkom. Niečo okolo 1ohm.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#27 Příspěvek od Otkundes »

PavelFF:
Máte pravdu, výroba přístrojů prochází postupně dílčími inovacemi. Je to vidět i na fotografiích bočníků 20A zakladatele vlákna. Dílčí rozdíly jsou patrny třeba i ve vnějším vzhledu přístrojů z různých výrobních sérií (patice pro zkoušení tranzistorů, svorky pro měření kapacit a pod). Již jsou na trhu dokonce i přístroje, u kterých po sejmutí zadního krytu, nenajdete na plošném spoji součástky, jak je vidíte na fotkách zakladatele vlákna. Tyto jsou osazeny jen ze strany přepínače. Mění se provedení plošného spoje, některé součástky i jejich popisy.

Vojta7:
I přes výrobní změny, stále zůstává zachován základ - voltmetr 0-200mV s převodníkem 7106, který pro rozšíření rozsahu měření používá stále stejné předřadníky a bočníky, ať již jsou na tišťáku označeny jakkoliv. Když si prohlédnete montáž, možná zjistíte toto zapojení proudového vstupu:

Napsal jste:
"Pojistka je dobrá. Dá se to poznat i tak, že "1__" se zobrazí až po připojení zdroje na svorky, jinak jsou tam normálně nuly. Zkoušel jsem proudy 6 až asi 150 mA, pořád stejný výsledek."

Proto bych Vás rád upozornil, že při měření proudu (těch "ampérů"), nesmíte připojit zdroj na svorky! Ampérmetr je nutno zapojit vždy jen sériově do obvodu se spotřebičem. Jinak Vám ty bočníky (a možná i diody na vstupu) budou v multimetrech odcházet stále. Paralelně, tedy přímo na svorky zdroje, lze připojit jen voltmetr!
Přílohy
Bočníky.JPG
(17.57 KiB) Staženo 79 x

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#28 Příspěvek od Vojta7 »

Pro rozsah 20A jsem použil laboratorní zdroj s omezením proudu a pro menší obvod LM317T zapojený jako stabilizátor proudu, tudíž nevidím způsob, jak bych je mohl odpálit.
Teď mi to z nějakého důvodu zase blbne jinak (ukazují jiné blbosti), já se z toho zblázním :x
Zatím sem psát nebudu, teprve až zjistím příčinu.

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#29 Příspěvek od Venda »

Dobře, takže co z vašeho laboratorního zdroje při měření proudu napájíte, nějakou žárovku...výkonový rezistor ?

Uživatelský avatar
silas15
Příspěvky: 90
Registrován: 09 úno 2013, 01:00

#30 Příspěvek od silas15 »

mno já jsem teď u toho DT9205A narazil na přesnost. Potřeboval jsem přesně změřit napětí a proud v mA abych dopočítal odpor, která jsem taky měřákem měřil. Nedopočítal jsem se. Potřeboval jsem nastavit měření přepočet úbytku na odporu v MCU. Nakonec jsem si půjčil měřák z práce a najednou ty měření začaly dávat smysl a dopočítal jsem se. Jasně Voltcraft VC 950 nemůžu porovnávat s měřákem za 250 Kč, jen chci naznačit, že to s tou přesností není tak růžový.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“