Osvit pomocí UV LED

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#16 Příspěvek od frantajetel11 »

Chceš tím naznačit, že ty diody máš po 66 kusech do série do tří sekcí 8O ?. Hmm tak to bych teda rozhodně nedělal - chcípne jedna a třetina desky nesvítí... :?
A jenom taková blbá otázka - jakej k tomu máš zdroj?
Naposledy upravil(a) frantajetel11 dne 17 pro 2012, 22:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Panda38 »

66 ? A to tedy jak napájíš, přímo 220? 8O

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#18 Příspěvek od frantajetel11 »

JJ a na takovýhle napětí nacpe zvonkový dráty, nebo co to je.
Jsi prase a koleduješ si... :?

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Panda38 »

Věřím že to není tak jak to vypadá, že by byly LED přiletované přes 4 drátové odpory přímo k síťové šňůře, a ještě k tomu ty 3 sekce paralelně k sobě. :-)

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#20 Příspěvek od impedance »

:D. síť 230=> odpor 2x470ohm/10w v serii => gréc s diodama na 600V (myslím teda ,možná na 500V) =>filtr kondík 100uF/400V a za ním odpor myslím 5k2 nebo nějak tak zbastlenej ze čtyř 5w odpůrků a pak ty ledky no.

někde jsem tam hore psal, že ty dráty budu měnit ne? nebo jsem na to zapoměl? je to na zkoužku. jojo mám jích 66 v serii co je na tom špatného? :)
edit: ty dráty se mi jevily jako dělané na toto. vcelku velká izolace i průřez ikdyž ten není potřeba, na ten proud co tam teče.
edit2: i v tom odkazu jich má 60 zasebou. nevidím v tom takový problém.
davidus:tak LEDky fungují pořád, i když byly skoro nejlevnější (kolem 1kč kus) vyplatí se ti to postavit pokud máš možnost je opravdu levně sehnat

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

1) Je to nebezpecne.
2) Odide jedna LED a nesvieti cely panel (a ani nevies, ktora LED je vadna).

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#22 Příspěvek od impedance »

na to která je vadná příjdu během 5 min, to je ta poslední věc. mám na to baterku z telefonu a na jejím konci přiletované dráty.
jinak k tomu zdroji, myslím, že si to takhle zvykne. někde nahoře jsem se na to ptal, nikdo na to nic neřekl(jen davidus ,že je to takhle jednoduché) ,nejdenou to mám hotové a je to nebezpečné. :D
každopádně vím jak to ,myslíte. mám tam pojistku a bude to v takové plastové krabičce, myslím ,že je to plně dostačující. :D
stejně tam nemám časovač, takže pokud by se něco semlelo, tak budu poblíž.
!!!Zdůrazńuji, pokud by někoho napadlo to dělat stejně jak já, nenesu za případnou zdravotní nebo materiální (:D) újmu žádnou zodpovědnost. všechno děláte na své vlastní riziko.Důrazně nedoporučuji osvitku stavět jako já.
obvod není galvanicky oddělen od sítě a na filtračním kondenzátoru je napětí životu nebezpečné!!!

radši a pro klid duše jsem to sem napsal (doufám,že správně), protože ještě chodím do školy a jsem ještě takový "noubrejn" ,že vím jak to chodí u nás školáků. někdo někam špatně šáhne a je problém.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Panda38 »

Je to ale tak že máš 3 větve LED připojené paralelně k sobě? Jestli jo tak to asi není dobrý nápad, protože nedá se moc předpokládat, že by se proud mezi ně rozdělil rovnoměrně.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#24 Příspěvek od frantajetel11 »

1) Nikde nahoře ses na žádnej zdroj neptal
2) Zapojit ledky 66 kusů do série je totální p*i*č*o*v*i*n*a z principu a vůbec nemluvím o nebezpečnosti
3) Čínský šmejdy z aukra budou velmi spolehlivý... aby sis těch pět minut na vyhledání špatný ledky nedával moc často.
4) Že si něco "zvykne na zdroj" je fakt dobrej termín a asi ho začnu používat
5) Nevím jak to dneska chodí u vás školáků, ale já kdybych ve svejch začátcích stvořil něco takovýho, tak mi první trochu znalej člověk zláme ruce až u prdele
6) Jenom si dej pozor, abys ten "někdo někam šáhne" nebyl ty první :?

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Panda38 »

impedance píše:...mám na to baterku z telefonu a na jejím konci přiletované dráty....
A odpor, že ano? Protože připojit něco jako NiMH akumulátor přímo na LED by asi mohlo skončit čmoudíkem. :-)

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#26 Příspěvek od frantajetel11 »

Ještě jedna připomínka...
Co si myslíš, že se stane až ti prdne jedna ledka a ten JEDEN sériovej odpor ten proud rozdělí na dvě série, místo tří? A pak na jednu...?
Prostě blbý ledky budeš hledat vždycky minimálně tři... :?

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Panda38 »

frantajetel11 píše:Prostě blbý ledky budeš hledat vždycky minimálně tři... :?
Nebude hledat, nestihne to. Typická "Poslední slova před smrtí: Nesvítí to, nemám to v proudu!"

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#28 Příspěvek od impedance »

frantajetel11: 1)chce to lépe číst a méně psát.
2) když jich je támhle 60 v serii, tak nikdo neřekl půl slova.
3)odpor jsem počítal na myslím 20mA na ty 3 větve tzn že do jednej teoreticky jde 0,07A. to ty ledky snad nějakou dobu vydrží. dekladované mají 20-30mA. :)
dál se vyjadřovat asi nemá cenu. :)
k tej baterce: žádný odpor tam není, má myslím 3,8V plně nabitá a to rozhodně není. ikdyž i 3,8V by to uvčko mělo ještě vydržet. červená by to nevydržela. :)
vím, odpory jsou výkonové a netopí ,tak by měli vydržet.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#29 Příspěvek od frantajetel11 »

impedance píše:...odpor jsem počítal na myslím 20mA na ty 3 větve tzn že do jednej teoreticky jde 0,07A. to ty ledky snad nějakou dobu vydrží. dekladované mají 20-30mA...
dál se vyjadřovat asi nemá cenu.
...k tej baterce: žádný odpor tam není...
Ano máš pravdu, nemá cenu se dál vyjadřovat

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Jenda_KL »

mám 5x59 LED, každá větev má ale svůj rezistor. Společný mají jen můstek a LC filtr.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“