Spínání triakem v maximu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#16 Příspěvek od tomasjedno »

roverider píše:...přecejen spínat okolo maxima kterékoli polarity bude lepší než jinde, nehledě na remanentní indukci
Jenže na remanentní indukci je hledět třeba. Když to budeš spínat v maximu napětí a strefíš se do nesprávné polarity, tak díky přesycení jádra bude ten proudový šťouch největší, ten nejhorší možný.
Mně vychází jako optimální řešení spínání v nule napětí s tím, že je třeba počítat půlperiody a dobu vypnutí držet v sudém násobku půlperiod. Pak sice po každém znovuzapnutí bude následovat proudový šťouch, ale umírněný.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Bernard »

Když na to hledím teoreticky, tak se mi taky zdá spínání v maximu výhodnější, předcházející tomu nejhoršímu případu. Když uvážím, že změna indukce je úměrná integrálu napětí, při sepnutí v nule indukce vzroste úměrně k ploše celé půlperiody napětí, při sepnutí v maximu jen o polovinu té hodnoty. Ať už bude smysl remanentního magnetizmu jakýkoliv, při sepnutí v nule se k němu může přičíst větší hodnota toku. Přesycení se tedy může projevit razantněji.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já doporučuji půjčit si někde třeba 1kVA toroid a vyzkoušet si to v praxi, jak je to s tou remanentní indukcí. Abys ušetřil jističe, dej si pro začátek do serie 100W žárovku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

tomasjedno píše:Když to budeš spínat v maximu napětí a strefíš se do nesprávné polarity, tak díky přesycení jádra bude ten proudový šťouch největší, ten nejhorší možný.
Ale to není pravda, bude poloviční než nejhorší možný, který by vznikl při sepnutí v nule o čtvrt periody dřív, viz. Bernard, ten má vždycky pravdu. :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

až bude někdo uvádt do praxe ty teorie, třeba časovačem od průchodu napětí nulou nebo integračním článkem, vemte v potaz i situace které můžou vzniknout při tom zapínání. Někdo to připojí na síť nikoliv temelínskou, ale z elektrocentrály která má 40 nebo 60 Hz, nebo s tou sítí někdo zacvičí špatným dotykem v prodlužce, vypínači atd., a tu nulu tam dosadí několikrát nahodile bez ohledu na stupeň nabití rc členu nebo inicializaci elektroniky. Spínání pomocí ntc nepostrádá půvab při zapnutí pět vteřin po vypnutí.
Proč řešíte dostatek jističů? U pojistek bych to chápal, ale jistič vydrží stovky nebo tisíce přiměřených přetížení?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#21 Příspěvek od ZVUK2000 »

Crifodo píše:Spínání pomocí ntc nepostrádá půvab při zapnutí pět vteřin po vypnutí.
Také jsem myslel že NTCéčkem to vyřeším. Spínání jede na 100%, ale občas vyhodí jistíč při vypnutí. (zesolovač cca 2kW s toroidem)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#22 Příspěvek od Andrea »

Takže je nejlepší se na nějaké řešení 🤐 a chodit nahazovat jistič, to jsi měl na mysli Crifodo?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Nikde nevidím, že bych radil se na nějaké řešení 🤐, akorát nevidím důvod k větší spotřebě jističů, maximálně si experimentátor procvičí nohy, ale jistič by po aktivaci neměl být v 🤐.
Když už, tak jsem chtěl naznačit, že je lepší žádný systém než nefunkční systém, protože vyhozený jistič bez orloje je levnější než vyhozený jistič s orlojem a nebo nezapnutelný spotřebič. Už jsem viděl softstart, který nebyl robustní a stal se z něj proto trvalý hardstop.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#24 Příspěvek od tomasjedno »

ZVUK2000 píše:Také jsem myslel že NTCéčkem to vyřeším...
Někdy to vyřeší i delší prodlužovák :lol:

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#25 Příspěvek od roverider »

No v následujících dnech/ týdnech skusim dát něco dohromady, a s výsledkama se nepochybně podělím

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#26 Příspěvek od procesor »

Kedysi dávno som riešil čosi s triakom a diakom ako dvojpól do krabice vypínača.
Toto s thyristorom a diódovým môstikom by mohlo byť lepšie kvôli symetrii. Do krabice pod omietku k dvojitému vypínaču mi to však priestorovo nevychádzalo, tak som skúšal triakovú verziu. Tá akosi po čase sa poručila do kremíkového neba. Detaily som už nezisťoval. 300VA trafa pre halogémový luster 12V sa nahradili elektronickým trafom (A JE TO).

(NTC tiež dlho nevydržali)

Chce to prepočítať časové konštanty a hodnoty odporov. Dá sa použiť aj diak, ibaže sú k dispozícii cca 26...30V a to sa mi zdá už veľa. Ideálne by bolo niečo okolo 5...8V. Zato ten "tranzistorový" spínač.

Obvod nezaručuje spínanie s vybitým C3, čo sa stane pri asynchrónnom pripojení na sieť a na C3 ostane náboj z predchádzajúcej nezopnutej vlny. Zlepšenie by bolo možné dosiahnuť predradeným spínačom s detekciou nuly
Přílohy
TrafoSwith.JPG
(82.73 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#27 Příspěvek od procesor »

A takto som skúšal s triakom. V každej pólvlne sa najprv nabijú C22 a C23. potom sa odpoja a zapaľuje sa s krátkou časovou konštantou s C21.
Pomohlo by tiež synchronizovať začiatok procesu spínania na prechod nulou.
Přílohy
TrafoSwithTiak.JPG
(52.51 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Až budeš posílat ty výsledky, tak prosím uveď i parametry trafa, případně zátěže.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, když jsme u toho zapojení, tak já bych to zkušebně řešil optronem jako detekce nuly a 2x 4538 . První jako "zpožďovač" a druhý jako "retrigeable" MKO s časovou konstantou větší jako 10(20)ms, t.j. tak, aby po prvním spuštění zůstal trvale sepnutý až do zániku pulsů.

Píšu zkušebně, samozřejmě to vyžaduje pomocné napájení atd.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#30 Příspěvek od Sendyx »

Pokud to má být softstart k zesilovači, tak si postav nějaký vhodný softstart a nevymýšlej podobný orloj. S triakem před trafem, dokonce fázově řízený rozběh, tu už v 80. letech bylo pár firem a ani jedna to už dnes nepoužívá v nových výrobcích.

BTW, to trafo se bude zapínat naprázdno ? Žádný kondík na sekundáru ?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“