HDD po páde

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Habesan »

V jaké firmě jsi ty zkušenosti nabíral?
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#17 Příspěvek od p32 »

Pánové, když tomu opravdu nerozumíte, tak raději pište připomínky k něčemu jinému. (bez urážky). :lol:

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Mourek »

Dělám 20let servis a ten disk prostě důvěryhodnej není. Už bych mu nevěřil i kdyby se rozešel. Reklamace opravy není to co by se mi líbilo. je taky možny že se hnuly hlavičky a je konec.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Habesan »

Ach jo...
Kamarád má těžítko značky Western Digital.
Je to WDC WD3200AAKS-00V1A0, závada se projevuje tím, že datový přenos je výrazně zpomalený, odhaduju tak 1/100 normální rychlosti.
Byl provozován pod Windows XP na MB s čipsetem Intel 82801JIB (ICH10), ovladače jsou řádně nainstalovány. Na jiné desce s čipsetem AMD se chová úplně stejně, také datový kabel SATA byl vyměněn. Jumpery jsou nezapojené. Žádná hodnota S.M.A.R.T. není mimo dovolené limity.

Vidím, že jste odborníci, tak byste mi možná dokázali poradit, jak zjistit, co přesně změnilo ten Harddisk na Težítko.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

Takže platí to, co jsem napsal. Já dělám servis 21 let a nemá to s tím asi nic společného. Hlavně jde o to, že vy dva nemáte ani ponětí o tom, na co bych to použil. A pokud se týče přirovnávání WD k Seagate, tak WD bych opravdu nechtěl ani jako těžitko. :lol:

Uživatelský avatar
doskok55
Příspěvky: 182
Registrován: 07 dub 2007, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od doskok55 »

Před pár týdny mě postihla stejná nehoda HDD. Jedná se konkrétně o Seagate Barracuda 7200.11. (ST31000340AS s firmware SD15) o velikosti 1TB. Hledal jsem a našel, že se nejspíš bude jednat o problém vadného Firmware.

Překvapilo mě, kolik jsem toho našel ohledně této zvláštní závady. Zvláštní mi to připadá především tím, že disk byl v PC jako druhý a jednoho dne z ničeho nic PC nenabootoval (po cca 2 letech normálního chování disku). Pokud je pomocí SATA připojen nevidí BIOS nejen ho, ale dokonce ani systémový disk. (jedná se o dva samostatné fyzické disky ne o oddíly, abych zde předešel dohadům). Po fyzickém odpojení SATA kabelu HDD Seagate Barracuda 7200.11 druhý disk se systémem normálně naběhne.

To: duneha
Pokud se i ve tvém případě jedná také o HDD Seagate, podívej se na jeho výrobní sérii na štítku a porovnej si to s disky, jichž se tato vada týká, jestli mezi ně taky nepatří. Seznam najdeš třeba na této stránce: http://blog.miliweb.net/hardware/72-sea ... na-dat.htm
Nebo si to můžeš ověřit přímo zadáním ser. čísla a modelu na domovské stránce Seagate: https://apps1.seagate.com/downloads/request.html

Oprava těchto disků je tedy (v tomto konkrétním případě) možná a není to zase tak nic složitého.

Principem je připojení k disku (pomocí převodníku RS232-TTL) a popovídání si s jeho firmwarem a odblokování, aby jej počítač našel a následně aktualizace firmwaru s opravenou chybou. Nejedná se o obnovu dat, žádná data ztracena nejsou! Po oživení máš celý obsah disku zpět. Podrobný postup jak na to (v češtině) najdeš třeba zde: http://blog.miliweb.net/hardware/75-opr ... 200-11.htm

Potřebuješ k tomu jen šroubovák Torx T6, převodník RS232-TTL, a počítač nejlépe s COM portem. Ten převodník není třeba ani shánět dá se to i za pár kaček (pokud nepočítám COM konektor) ubastlit, nejjednodušší jsem našel asi toto: http://www.dhservis.cz/dalsi/prevodnik.htm jeden z diskrétních součástek má na své stránce třeba i Andrea tady: http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php? ... m=rs232ttl

Teď když víš, co máš hledat, najdeš toho ohledně této problematiky opravdu mnoho (jak zapojení různých jednodušších či složitějších převodníků, tak samotného postupu opravy i s obrázky nebo i videonávody. Já jsem zde vybral jen pro objasnění pouze odkazy v češtině a vyhnul jsem se i konkurenčním fórům kde se tím také zabývají, abych zde neporušoval pravidla.

A konečně proč to vše sem píšu:
Jak jsem výše uvedl, mám momentálně stejný problém a proto jsem využil tohoto vlákna. Nechce se mě bastlit převodník pouze pro jednorázové použití , ani ztrácet spoustu času přípravou na samotnou proceduru opravy firmware (shromažďováním informací z různých webů k minimalizaci nějaké možné chyby v popisovaných postupech).

Proto se obracím na vás zde na fóru s dotazem jestli s tím někdo nemáte už nějaké zkušenost a potřebné vybavení a jestli by se zde nenašel někdo kdo by mi to byl ochoten udělal za nějakou rozumnou odměnu nejlépe z Brna.

Na konkurenčních fórech nabídky ochotných lidí jsou, ale hledám spíš někoho v místě, abych to nemusel balit a posílat. Ze stejného důvodu to nechci posílat výrobci, který tuto službu nabízí zdarma (pouze za poštovné) bez ohledu na záruku.

PS: Nestojím o nabídky servisů, kteří pod (v tomto případě falešnou) záminkou záchrany dat na disku požadují nehorázné ceny (násobně převyšující cenu samotného disku). Jedná se mě o záchranu disku samotného o data v mém případě vůbec nejde( důležité mám zálohováno ostatní jde obnovit novým stažením) tak jsem vlastně přišel jen o nějaké fotky na kterých tolik nezáleží. I když v tomto případě nemá vlastně cenu o tom ani mluvit. Za ty prachy co za to servisy chtějí se s tím budu raději trápit klidně i dva dny sám a i s rizikem, že udělám někde chybu a o disk nenávratně příjdu.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od Vogon »

máš sz

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“