Korekcie s TDA1524

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Thales »

Rozluštění je prosté - když napájíš TDA7294 jen +-20V tak není schopen dodat pořádný výkon. Když připojíš korekce a vytočíš basy tak to prostě jednoduše přebudíš, zesilovač je v limitaci a ty se pak divíš že to má zvuk jako z mobilu.

A skutečně je pravda že ten otřesný TDA1524 má tendence se rozkmitávat, já jsem s tím před 16ti lety bojoval taky, ale už si nepamatuju jestli to bylo špatným zablokováním napájení nebo čím. Upřímně řešeno je mi to jedno protože to je šmejd a nemá cenu se tím zabývat. Nechápu že se to ještě vyrábí. Mám ještě 4 osazené desky včetně přepínání vstupů někde v šuplíku a jen se tam tak válí.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#17 Příspěvek od Kvicala_r »

Taky mě ta 1524 neneadchla. Ještě na učňáku se si udělal korekce a ten zvuk šuměl. Při stavbě prvního zesilovače s 2030 sem tu 1524 oprášil a zjistil, že skutečně tu desku raději nechám někde uloženou a ze staré tesly použiju MDA4290. S těma ty korekce chodily super a žádný šum...

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od yesper26 »

No mne nesumi nic, ani ked dam volume na minimum a ani ked je mezera mezi pesnickou na cd, s tym TDA7250 2x130w to hra slusne, mam na skusanie tesla bednu 15W a ked to na nej usolim tak mi trasie celou dielnou :D, ten 7294 na tej tesle ide tiez dobre no ked tam pripojim poriadny repro tak tak len chrci. 7250 na bedniach 2x100W 4ohm ide ok.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Thales »

MDA4290V šumí taky a mají děsný loudness a vůbec zvuk. Bohužel taky další IO naprd. Ale jestli se ti tak líbí tak v Tipě mají originál TDA4290-2, který je pinově kompatibilní a je o cosi lepší. Méně šumí, méně mrší zvuk a není tak citlivý na chrastění poťáků. Akorát ho šmejdi řádně zdražili. Dříve stál 9Kč a jakmile se o něm před časem začalo psát tak zvedli cenu na 41Kč. Žeby náhoda?

http://www.tipa.eu/cz/tda4290-2-dil14-io/d-88770/

O něco lepší se mi zdály TDA1074 ale ty jsou mono takže je třeba na stereo dva kousky. Má je skladem například Denkl, ale stojí celkem pálku. Pokud někdo opravdu musí z nějakého úchylného důvodu použít tento typ napětím řízených korekcí pak se ale vyplatí.

Ještě lepší je se vykašlat na tyhle jednoúčelové IO a udělat pořádné korekce s nějakými slušnými operáky. Dá se najít pár schopných schemat. Na pomyslné špičce pak stojí konstrukce jako DPA550, která na rozdíl od ostatních v rezonančním módu dělá to co má.

A úplně nejlepší je se na ekvalizer vykašlat úplně, spáchat pořádnou fyziologickou regulaci hlasitosti, pořešit rozumné bedny, eventuálně si pohrát se správným umístěním v místnosti a tlumením a je vymalováno. Netvrdím že je to cesta pro každého, ale já bez ekvalizéru žiju už dobře 10 let a nechybí mi. V podstatě ho používám jen při svých pokusech a na to mi stačí bohatě ten v PC. Ta fyziologie je dost stěžejní. Mě vyhovuje tato. Je to jednoduché, dostupné a lepší je tak akorát fyziologie s víceodbočkovými potenciometry (které jsou prakticky nedostupné) a nebo přepínačový regulátor ala Moskala. Ale to je na většinu lidí moc hardcore.

http://svetelektro.com/modules.php?name ... cd5b1a48e3

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#20 Příspěvek od Kvicala_r »

Thales píše:MDA4290V šumí taky a mají děsný loudness a vůbec zvuk. Bohužel taky další IO naprd.
Já sem ho tedy měl doma na desce právě v tom zvuku, kde sem bral i tu 2030 :). Tehdy mi přišel mnohem lepší, než ta 1524. Je fakt, že tam mám trvale zapnutou fyziologii a používám to ke kompu. Na dalším malém zesu mám ještě LM1036. Je fakt, že to používám spíše jako napětím řízený poťák pro hlasitost :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“