mikrovlnka na ohati jidla v plechovych kastrolech ???

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem si dal párkrát do mikrovlny ohřát plzeň, protože byla ledová a bolelo mě v krku, a taky nic, i když alobalu je tam až až.

Na druhou stranu moje mama tam vrznula kastrol s gulášem, chvilku hromy blesky a pak půl hodiny tma. Pak se probrala k životu a už slouží dlouhý roky, asi tenkrát ještě dělali poctivý ochrany.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

ceeert

#17 Příspěvek od ceeert »

Ja mam v návodu k mw dokonce napsáno,aby pri ohøevu napr. èaje v hrnku byla vložená kovová lžièka,aby se èlovìk nechtìnì neoparil. Voda pri ohøevu v mw mùže mit pres 100st ale nebubla (nevøe).pak kdyz do ni vhodíte lžièku tak vam ta voda vybìhne ven :-)

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#18 Příspěvek od keemo »

No to by som sa pozrel že voda v mikrovlnke nebuble pri 100 stupňoch.asi mám inú mikrovlnku alebo vodu ale mne bublala až až.

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#19 Příspěvek od stevo59 »

Môže sa to stať, volá sa to skrytý var. Mám na to dokonca svedkov :D :D :D

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od zdenoeddie »

Ano je to mozne. Pri oprave uvlniek sa mi to takisto neraz stalo. Je to tym ze voda nevrie v celom objeme, ale len vo "vnutri" (v dosledku neviem coho, k tomu som sa nedopatral, ale tipujem preto ze sa neohrieva rovnomerne v celom objeme, cize uvlny posobia len na jedno miesto, preto je lepsie pri ohreve caju a tak nedavat hrncek dostredu, ale na okraj aby sa tocil po celom obvode taniera, ak som to tak urobil tak sa mi ani raz nestalo aby to "buchlo", takze asi moja teoria je spravna), a ked ohrev prestane a otvoris dvierka, tak to zacne vriet.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Utajený var je fyzikální proces, jinak se tomu také říká přehřátá kapalina, je to obdoba kapaliny přechlazené - prostě pokud je kapalina ROVNOMĚRNĚ V CELÉM OBJEMU OHŘÍVÁNA (zdenoeddie se mýlí - právě nerovnoměrný ohřev by způsobil normální var) BEZ POHYBU NEBO BEZ CIZÍHO PŘEDMĚTU, nedochází v ní k viditelné tvorbě bublin neboli varu ani po dosažení teploty, při níž daná kapalina při daném tlaku NORMÁLNĚ vře. Obdobně pokud je rovnoměrně bez pohybu chlazena, zůstává kapalná i při teplotě pod bodem tuhnutí. Znají to letci - vletí do mraku (zejména bouřkového), kde je vzduch nasycen kapkami vody, zchlazené pod nulu. Protože tyto kapky jsou de facto destilovaná voda a neobsahují žádná zrnka prachu neboli KRYSTALIZAČNÍ JÁDRA, zůstávají v podobě kapaliny. Po nárazu na povrch letadla se ale prudce změní jejich skupenství - a letadlo se pokryje námrazou. Nebeští jezdci a spousta románů i dokumentárních publikací o letech ve velkých výškách za WW II jsou velmi dostupné příklady.
Stejně tak přehřátá kapalina nevře, dokud nemá mechanický podnět - prudký pohyb nebo cizí těleso. Proto pohárek přehřáté vody vykypí po vsypání lžičky cukru nebo instantní kávy nebo i po vhození samotné lžičky. Kdo se zabývá chemií, určitě zná pojem "varný kamínek" - je to střep inertní keramiky, který se vhazuje do kapaliny, kterou je potřeba bezpečně ohřívat - "kamínek" se po dně nepatrně pohybuje a způsobuje tím soustředění prvotního varu na svůj povrch - takto "ošetřená" kapalina se tedy nedá přehřát aniž by se začala normálně vařit. V mikrovlnce pak tuto fukci zastoupí obyčejná lžička.
A co se týče kovu v u-vlnce - pokud se jedná o kov s dokonale svařenými a dostatečně masivními částmi, kde se naindukované vf proudy mohou dokonale zkratovat, nic se neděje. Pouze část vf výkonu se spotřebuje v kovu a ne v ohřívaném jídle. Pouze pokud jde o kov v tenké vrstvě nebo neuzavřené kovové části s nedokonalým kontaktem (kovové zdobení nádobí = "zlacení", Alobal a podobné fólie, pouze pletená ale ne svařená síta apod.), může naindukované vf napětí vyvolat přepálení tenké vrstvy a následné jiskření, které samo o sobě u-vlnce NEŠKODÍ - ale může rozstřikem žhavého kovu poškodit vnitřní části trouby nebo zapálit například rozstříknutý omastek. Z téhož důvodu do u-vlnky nepatří těkavé kapaliny a už vůbec ne hořlaviny typu líh nebo benzín... V tomto filmové dramaturgie líčící "časované bomby" z nádobky s hořlavinou vložené do u-vlnky s opožděným rozběhem VÝJIMEČNĚ nelžou...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od zdenoeddie »

:oops: :thanks: :taunte:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#23 Příspěvek od Cust »

:-)
ten kluk má pravdu

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#24 Příspěvek od keemo »

Mne voda vrela aj normalne pri zavretych dvierkach-normalny pohar z ikey za 12 korun,ten skleneny myslim 2 a pol deci,v nom voda a varila sa.ked som videl ze buble,otvoril dvierka dal sacok s cajom a bolo.keby voda nevrela normalnym sposobom ako by som vedel ze vrie a je cas tam dat caj??ked chcete aj vam to nahram na video:D

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od stepa »

keemo píše:Mne voda vrela aj normalne pri zavretych dvierkach-normalny pohar z ikey za 12 korun,ten skleneny myslim 2 a pol deci,v nom voda a varila sa.ked som videl ze buble,otvoril dvierka dal sacok s cajom a bolo.keby voda nevrela normalnym sposobom ako by som vedel ze vrie a je cas tam dat caj??ked chcete aj vam to nahram na video:D
Ono to totiz nefunguje vzdy...je tam vic faktoru. Napriklad, kdyz ti bude cukat talir, tak se hladina hybe. Kapis? :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#26 Příspěvek od Cust »

v tvrdé vodě to taky asi nebude fungovt...

Delidad

#27 Příspěvek od Delidad »

Pánové, když jste u toho ohøívání, mám doma keramický hrnek a ten se zahøívá více než tekutina uvnitø. Dokonce i ucho. Èím to je? Že by ta keramika byla vodivá. Žádné kovové proužky tam nejsou.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

V mikrovlnke sa zahrieva voda. Takze ta keramika je asi navlhnuta.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#29 Příspěvek od helios »

Delidad píše:Pánové, když jste u toho ohřívání, mám doma keramický hrnek a ten se zahřívá více než tekutina uvnitř. Dokonce i ucho. Čím to je? Že by ta keramika byla vodivá. Žádné kovové proužky tam nejsou.


Skús dať prázdny hrnček do mikrovlny a zapni na pár sekúnd. Ak sa zahreje, buď je keramika vlhká, alebo hlina v nej obsahuje kovové prímesi.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od stepa »

Ono kdyz je ta keramika vlhka, tak by ani nemela do mikrovlnky prijit, protoze jak se ohriva ta voda v porech, tak ten hrnek muze klidne roztrhat. Do trouby by mela jit keramika glazovana(neporezni) a uvnitr bez vlhkosti :)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“