Zesileni signalu FM pro autoradio

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#16 Příspěvek od Jodr »

Antenu máš předpokládám na boudě a k rádiu vede kabel tak do dvou metrů délky. Zesilovače se dávaly do anten právě pro vykrytí útlumu dlouhého kabelu (cca 5m) a také zkrácení prutu vlastní anteny. Zkus do antenního konektoru strčit kus drátu, jak bylo navrhováno v předchozím příspěvku a porovnáním vyloučíš případné problémy s antenou ve vozidle.

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#17 Příspěvek od Zefek »

Zdravím,
začal jsem mít problémy s příjmem rádia kdykoliv jsem vyjel z oblasti, která byla dobře pokryta signálem (cca 5km za hranice většího města). Postupně jsem zkoušel, až jsem zjistil, že odešel zesilovač v originální anténě. Originální rádio má diagnostický režim, kde lze sledovat úroveň signálu. Po odpojení napájení zesilovače jsem se z úrovně 4 dostal na úroveň B. Udělal jsem tu věc, že jsem jádro koaxiálu zapojil přímo na prut antény, abych obešel zesilovač. Úroveň se zvýšila na C.

Ale koupil jsem anténu v globusu za dvě stovky se zesilovačem. Konektor na zesilovač je faston, takže napájení zesilovače není po koaxiálu. Ale nevede do antény, nýbrž je zakončen v koncovce na konci koaxiálu, který vede z antény. Vše jsem zapojil, ale zjistil jsem, že na některých frekvencích hrají dvě stanice. S původní anténou se to nedělo. Může být problém v zesilovači, nebo je problém s tím, že napájení je staženo do koaxiálu a chybí tomu třeba filtr v podobě kondenzátoru?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

Zefek píše:Konektor na zesilovač je faston, takže napájení zesilovače není po koaxiálu. Ale nevede do antény, nýbrž je zakončen v koncovce na konci koaxiálu, který vede z antény
tak vede nebo nevede napájení do zesilovače antény ?

pokud je to špatně zapojený, může to mít různé projevy, třeba to dělá "křížová modulace", může to různě kmitat a odhadnout příčinu bude těžké.

zkus ten tvůj popis udělat jako obrázek, aby bylo možné posoudit jestli to máš zapojené dobře, nebo špatně !

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#19 Příspěvek od Zefek »

Z původní antény šel koaxiální drát a ještě drát s fastonem pro napájení, takže se dá čekat, že uvnitř antény to nejspíše šlo přímo na kolektor (přes nějaké součástky) zesilovacího tranzistoru aniž by se dotkl jádra koaxu.

U nové antény je jeden drát - koaxiální. A na opačném konci kabelu, než to leze do antény je koncovka DIN a z té koncovky trčí navíc faston. Kdybych to měl přirovnat k něčemu, nejvíc se to podobá zapojení zesilovače pro televizní anténu - trafo je zapojeno do takového bazmeku na konci kabelu, který se strká do televize. Tak bych čekal, že uvnitř té koncovky DIN by mohl být nějaký filtr v podobě kondenzátoru, aby do rádia nelezla stejnosměrná složka ...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Vyhod to a kup original antenu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

Zefek píše:U nové antény je jeden drát - koaxiální. A na opačném konci kabelu, než to leze do antény je koncovka DIN a z té koncovky trčí navíc faston. Kdybych to měl přirovnat k něčemu, nejvíc se to podobá zapojení zesilovače pro televizní anténu - trafo je zapojeno do takového bazmeku na konci kabelu, který se strká do televize.
tomu bazmeku se říká "napájecí výhybka" mělo by tam být oddělení stejnosměrné složku napájení kondíkem do rádia a vysokofrekvenční složky tlumivkou do napájení 12v pro zesilovač . . .

hele co se stane když jen odpojíš tím fastonem napájení zesiku ?
přestane to hrát ?
přestane to úplně, nebo se to jen zeslabí ?

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#22 Příspěvek od Zefek »

Sníží se úroveň signálu, ale jinak po odpojení napájení zesilovače, hraje rádio dobře. Ale nezkoušel jsem to na těch frekvencích, kde jsou ty dvě stanice. Vyzkouším.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

taky to můžeš zkusit nezapojovat přímo na 12v, ale přes odpor 1K (1000 Ohm), jestli tam nebude nějaká změna

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#24 Příspěvek od Zefek »

Jen pro upřesnění, to napájení zesilovače není přímo z baterie, ale z rádia - je na to zvláštní výstup. A co se týká té výhybky, tak netuším, jestli tam je, nebo není. Hádal bych ale, že není. Zkusím to když tak vyfotit.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »

určitě tam něco bude, otázkou je jak to bude dokonalé . . .
vyfoť to !

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#26 Příspěvek od Zefek »

Tak to vypadá, že napájení není připojené na koaxiál, ale jde v jedné bužírce vedle koaxiálu. Takže je to stejné jako ta stará anténa. Když jsem odpojil napájení zesilovače, tak u normálně hrajících stanic došlo ke zhoršení signálu, u těch dvoustanic (dvě stanice na jedné frekvenci) došlo k šumění a nehrálo nic. Při připojení napájení zesilovače skrz odpor 1000ohm to bylo bez změny - hrálo to, jako by tam ten odpor nebyl.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#27 Příspěvek od ok1hga »

Zefek píše:Při připojení napájení zesilovače skrz odpor 1000ohm to bylo bez změny - hrálo to, jako by tam ten odpor nebyl.
to znamená, že tam byly i ty "dvojité" stanice ?
zkus to ještě přes větší odpor, třeba 2000 Ohm nebo i 4000 . . . zkus to!

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#28 Příspěvek od Zefek »

Jo, to znamená, že tam byly ty dvojstanice. Vyzkouším to. Vypadá to, že ten zesilovač zesiluje až moc :D Ale když jsem odpojil napájení, tak jsem naladil evropu 2 a orion s lepší kvalitou, než když bylo napájení připojené. To jsem třeba evropu 2 nenaladil vůbec a orion šuměl.

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#29 Příspěvek od Zefek »

Asi to tak nechám. Hraje to dobře, nic nešumí, signál je dobrý. Vyjel jsem za město a nechal jsem automaticky ladit a naladilo to víc stanic, než dřív. A ty dvoustanice neřeším ...

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#30 Příspěvek od vasekpetr1 »

Ahoj Zefek, to je problém v Renaultu :wink: ?

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“