7-segment LED displej

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od petrfilipi »

petrfilipi píše:Ja svuj zatim posledni LED displej navrhl s LM317 v zapojeni jako zdroj konstantniho napeti asi 1,9 V. Pak tam nemam zadne odpory. A cele je to rizene z 8mi byvodoveho PICu pres nekolik 74595ek po jednom dratu.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Panda38 »

To je dost drsné řešení. Přesná hodnota napětí v propustném směru není zaručená, nevíš kde se na křivce pohybuješ a kolik tam vlastně teče proudu. I kdybys to změřil, změní se trochu teplota a jsi někde jinde.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od petrfilipi »

No já to mám jen na papíře, ale myslím, že když nastavím napětí tak, aby segmentem s Imax=20mA teklo okolo 15mA, tak že to bude v pohodě.
Přikládám schéma, jak to mám vymyšlené. Co se týče přesných hodnot odporů apod., tak to neberte úplně vážně, jde spíše o princip.

Petr Filipi
Přílohy
asovač-6.jpg
(293.66 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Ty LEDky nemají vždy přesně stejnou VA charakteristiku, takže při napájení zdrojem konstantního napětí některé segmenty se ani nerozsvítí, jiné se rovnou protaví. A s nimi i výstupy dekodérů.
Neblbni a dej tam ty sériové odpory ke každému segmentu.
Ve schématu nevidím žádný multiplex, takže jde o statický provoz displeje.
To bylo za prvé.
A teď za druhé: displej má společné katody, čili musíš na anody přivést z dekodéru plus (invertovat výstupy z dekodéru), takže PNP tranzistory tě neminou. Na ten vývod, co máš kreslený na napětí +1,9V, přijde mínus.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#20 Příspěvek od petrfilipi »

Displej má určitě společné anody - viz DS ( http://www.kingbrightusa.com/images/cat ... -11ewa.pdf ).

Čili si myslím, že log. 0 na výstupu mi segment rozsvítí, log. 1 mi segment zhasne a lehce ho přepóluje, ale to by mu nemělo vadit (Ir=10uA při Ur = 5V) - já budu mít Ur asi 3V.

A nemyslím si, že při 1,9V se mi některé segmenty ani nerozsvítí - ale to není problém prakticky ověřit - zítra budu vědět víc.

Petr Filipi

Doplněno - omlouvám se, myslel jsem že Hillův příspěvek je o mém displeji, a on popisuje společné katody u displeje z původníhopříspěvku. Pardon.
Ale i tak - přece nemusí být katoda na 0V. Když bych jí dal na potenciál 3V a proti ní měl výstup 5V/0V, tak na 5V bude svítit (anoda bude o 2V kladnější), na 0V bude lehce přepólovaná - ale jak jsem psal, to by nějak nutné nemuselo vadit.
Naposledy upravil(a) petrfilipi dne 11 úno 2013, 13:56, celkem upraveno 2 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

Displej, který se tu řeší, má společné katody.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Panda38 »

petrfilipi: máš zvláštní řízení posuvných registrů. To sis vyzkoušel zda funguje? Nepřipadá mi to moc dobře funkční. Možná jsi to myslel tak, že signál bude trvale v HIGH, pak odešleš LOW mezeru širokou nebo úzkou podle datového bitu, náběžná hrana by zapsala data přes hodiny a opožděně se registry přepsaly na výstup? Nevím, připadá mi to takové nejisté, asi bych raději obětoval 2 dráty navíc na řízení. Rychlost zápisu bude asi muset být dost malá. Během zápisu displej docela problikne.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od petrfilipi »

No to nemám ze své hlavy.
Zdroj je tady: http://www.romanblack.com/shift1.htm
Jediná nevýhoda je to, že na jednom z posuvných registrů nebude možné využít nultý výstup, ale to u 7 segmentů nevadí.
Jinak jsem to prakticky ještě nezkoušel, ale myslím, že by to fungovat mělo.
Opravdu je to tak, že výstup je delší dobu v log. 1
PF

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Panda38 »

Aha, takže je to odzkoušené (v původním zdroji), v tom případě je to docela zajímavé řešení.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

V tom katalogovém listu od Kingbrightů je displej se společnými anodami, takže až potud vše v pořádku.
Úplně na konci téhož listu je uvedeno vřelé doporučení použít sériové odpory k omezení proudu. Já to upřesním - a k vyrovnání proudů.
Patrně má výrobce zkušenost, kterou máme i mnozí z nás, a to, že při konstantním napětí svítí každý segment jinak intenzivně, a to často tak, že totéž napětí jeden segment sotva rozsvítí a jiný zničí.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#26 Příspěvek od petrfilipi »

Jak jsem psal - není nic jednoduššího, než to vyzkoušet, ale dneska to už nebude. Snad zítra. Pokud ten displej někde najdu :-)

PF

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#27 Příspěvek od Atlan »

Ved nejaky ubytok vznikne aj na tych posuvnych registroch... Urcite je to vsak cesta ako ten displey casom znicit....

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Panda38 »

Když to vyzkoušíš, tak Ti zřejmě displej pojede, ale je docela jisté, že po čase (např. změna teploty) Ti některé segmenty přestanou svítit.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od workhard »

Udělej si displej ze žárovek, když tam nechceš mít odpory :roll:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#30 Příspěvek od feliz_navidad »

Nečetl jsem celé vlákno, ale čemu ty odpory vadí, že tam nesmí být?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“