Plošný spoj

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Panda38 »

A ty spoje máš na zdroj nepřiměřeně tenké.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#17 Příspěvek od Jodr »

Spectrik napsal:
Součástky tam byly v eaglu, akorát jsem vypnul jejich zobrazování pro tisk :)[/quote]

a po ostatních chceš, aby popustili uzdu fantazii a pracně dedukovali jak to Spectrik uspořádal? To si snad děláš ( i )!
Naposledy upravil(a) Jodr dne 05 úno 2013, 00:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od workhard »

A ta deska při dobrém návrhu mohla být tak třetinová.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#19 Příspěvek od jasin »

Ještě k tomu schematu. Při kreslení schema má svůj význam i každá tečka.
A poslední dobou se rozmohlo diletantské kreslení tranzistorů bez pouzdra.
Ten kroužek totiž není na ozdobu. Znamená pouzdro tranzistoru. Například darlington se kreslí dva systémy v jednom kroužku. Bez něj není patrné o co jde.

Pokud jsou tranzistory nakresleny bez kroužků znamená to že jsou částí nějakého většího integrovaného obvodu který není celý na daném schematu obsažen, takže zde není nakreslena hranice jeho pouzdra.

Jako někdo píše v textu libovolně tvrdé nebo měké i, tak stejný úpadek postihuje poslední dobou i kreslení schemat. Sice to přečtete, jde to trochu hůř a o autorovi pak nemáte nejlepší mínění.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
MirekJ
Příspěvky: 27
Registrován: 31 led 2013, 01:00

#20 Příspěvek od MirekJ »

Když jsem já kdysi dělal návrhy DPS (doma pro bastlení a amatérské obvody) napájecích zdrojů, tak jsem vždy pracoval metodou dělicích čar, ne spojů. Bylo to kvůli proudové zatížitelnosti a příp. i odvodu tepla do větší plochy přes nožičky součástek. To ale bylo vše ještě klasické, žádné SMD, titěrné vývody IO atd. Jo a bylo to hlavou a růčo, žádný program v PC... Tím samozřejmě nechci přispěvatele Jodr jakkoli snižovat :)

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od CZJKP1 »

Jo, znam to. To je na to potřeba mít dobrý program v mozku a vymýšlet co kudyma povede a kreslit to dobrou fixkou jinak se to podeptá a je to k ničemu

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od CZJKP1 »

A napsal jsem Ti zprávu, ať mě pošleš .brd a .sch a že se Ti pokusím s tím alespoň trochu něco málo udělat, ty jsi se na mě zatím vys... a nic si mi neposlal, tak si trhni s čím chceš :wink: . Je to myšleno ve srandě, aby ses neurazil :D !

Musím to slovo takto napsat, protože jinak mi ebastlirna vyhodnocuje sr*ní jako smajla, který vůbec nevystihuje onu situaci.. :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#23 Příspěvek od tomasjedno »

workhard píše:A ta deska při dobrém návrhu mohla být tak třetinová.
Když třetinu plochy zabírá samotné trafo?

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#24 Příspěvek od Jodr »

MirekJ píše:Když jsem já kdysi dělal návrhy DPS (doma pro bastlení a amatérské obvody) napájecích zdrojů, tak jsem vždy pracoval metodou dělicích čar, ne spojů. Bylo to kvůli proudové zatížitelnosti a příp. i odvodu tepla do větší plochy přes nožičky součástek. To ale bylo vše ještě klasické, žádné SMD, titěrné vývody IO atd. Jo a bylo to hlavou a růčo, žádný program v PC... Tím samozřejmě nechci přispěvatele Jodr jakkoli snižovat :)
Mě šlo o to, že sem Spectrik vyvěsil schema a tišťák bez rozmístění součástek, ale s požadavkem o posouzení, zda to bude chodit.
Proto moje reakce.
Jinak desek jsem se asfaltem a trubičkovým perem nakreslil docela hodně. A pak Eagle pod DOSem, už tak před 20 lety.
Jodr
Naposledy upravil(a) Jodr dne 05 úno 2013, 22:13, celkem upraveno 1 x.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Jenda_KL »

jasin píše:se rozmohlo diletantské kreslení tranzistorů bez pouzdra.
Možná to všichni viděj v egláckejch knihovnách, tam neni v kolečku ani jeden trand a v malování je tam dokreslovat nehodlám ))

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Doposud jsem si vystačil s tužkou , GUMOU , papírem a trubičkovým perem . I když pokukuji po novinkách . Stavím často z různých demontovaných součástek v kusových množstvích , pro které bych stejně těžko dělal (hledal)předlohy do eaglu . Jen využívám dip trace pro natečkování pouzder IO po předběžném papírovém návrhu . Píchací předloha např. zde .
Přílohy
automat přepínání rozsahů.JPG
(168.39 KiB) Staženo 32 x

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Panda38 »

Škoda že už se neprodávají Propisoty, s těmi se plošňáky dělaly snadno a rychle. (nebo možná prodávají jiné obtisky, ale jsou asi dnes dost drahé)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od forbidden »

Snadno a rychle? Nedovedu si představit, že bych se patlal s propisotem na něčem jen trochu složitějším a jemnějším. Co bych zvládl s propisotem, zvládnu lihovkou o hodně rychleji. A co ne, fotocesta.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Panda38 »

DIL pouzdro se Propisotem přeneslo jen pár tahama (včetně průchodek mezi piny). U čar už může být pero rychlejší (i když taková sběrnice...), ale na ta pouzdra nebo konektory to bylo super. ... samozřejmě fotocesta je už jinde

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#30 Příspěvek od frantajetel11 »

No nevim teda propisot... Pár tišťáků jsem s ním zkoušel, ale nic moc, podleptával se. Kdysi jsem s ním spíš dělal přední panely, páč jiný možnosti prostě nebyly. A i tak to bylo jenom v rámci možností (a sehnatelnosti) propisotu. A to nesměl bejt novej už vyschlej (taky se mi zadařilo zakoupit), páč potom to byla úplně 🤐 práce...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“