Soumrakový spínač veřejného osvětlení

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od otakarv »

Naše vesnice je více delší než širší a táhne se pár kilometrů údolím. Těch spínačů tenkrát koupili 2 nebo 3 a jsou rozmístěny po vesnici v rozváděčích. Známý mi právě říkal, že u jednoho spínače jim ta firma tenkrát co ještě existovala, upravovala dobu spínání výměnou nějakého rezistoru. Firma se ale již prý rozpadla, majitel je už v důchodu (nechápu proč by mému známému nemohl poskytnout schéma nebo alespoň info o který rezistor se jedná :roll: ) a tak mi to donesl a aby to bylo hned hotovo, "včera je už pozdě" :roll: .

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#17 Příspěvek od Otkundes »

Jestli někdo, přímo v terénu, měnil rezistor, musí to být při porovnání s ostatními spínači znát. Jinak bych asi postupoval formou rozdělení hodnoty R2 na dvě části: pevný cca 1M a trimr kolem 2M. A zkusil reakci spínače, při různém nastavení trimru. Pak náhrada za pevný odpor (obdoba co doporučil uživatel jodr). Hodnoty Vámi uvedených odporů jsou dosti vysoké, proto by jistě nebylo na škodu, prověřit i stav současného obvodu z Vašeho úvodního obrázku, zda se nezměnily parametry součástek (koroze, navlhnutí, pájení, atd.). Pokud nemáte schéma, jako "mustr" Vám může posloužit některý z fungujících spínačů.
Ať se dílo podaří!

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od otakarv »

Jinak bych asi postupoval formou rozdělení hodnoty R2 na dvě části: pevný cca 1M a trimr kolem 2M......(obdoba co doporučil uživatel jodr)
Už jsem to zkoušel předevčerem ale u toho paralelního rezistoru R3-4M7. Našel jsem potenciometr 1M, tak jsem k R3 připájel ještě jeden 4M7 (jiný jsem narychlo nenašel) a spojil do serie s potenciometrem, zdálo se mi že jsou rozdíly ve spínání v krajních polohách. Dnes jsem po včerejšku už celkem fit, tak budu laborovat i s R2.
Jak to půjde, vyvedu dráty pro potenciometr mimo a na místě určení si to už seřídí na správnou hodnotu.
Jinak vnitřek krabičky ani plošný spoj ani žádná ze součástek nevykazují známky koroze (navlhnutí).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#19 Příspěvek od mi-ro »

Podle mého názoru všechny odpory zapojené v sérii či paralelně k fotoodporu budou snižovat citlivost na ZMĚNU osvětlení. Což je údaj, který je ale pro spínač potřebný. Hodnota sepnutí/rozepnutí by se měla posouvat na druhém vstupu operáku nebo diferenčního zesilovače.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“