Oprava úsporky ???

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#16 Příspěvek od Eleman »

Například tak, že to propojíš drátky vytvarovanými podle zelených čar na obrázku. Připájíš to ke zbytkům měděných cest - zelený ochranný lak musíš oškrábat. Nebo vezmeš kousky izolovaných vodičů a propojíš příslušné body v místech kde jsou napájeny součástky (nemusíš nic škrábat).
Pochybuji však, že to bude jediný problém.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#17 Příspěvek od rysTR »

Ahoj-jen potvrzuji: měl jsem problém s 20W malou zářivkou do kuchyně, kde je startování provedeno jako dlouhé nic s řadou nějakých odporů-nějak jsem to neřešil a vytáhl to celé ven.Rozebral úsporku z odpadu, který se najde v každé elektře a vyndal dole umístěný kotouček s řadou součástek(starter).Musí být přibližně se stejným výkonem jako byla ta moje .Přitom jsem zjistil, že řada takto vyhozených úsporek je vyhozená třeba jen kvůli tomu, že je spoj s vlastní zářivkou proveden pouhým zamáčknutím přívodních drátků.Dál je to pak už jednoduché - jsou tam dva přívodní dráty-ty se připojí na 220V a 4 další-ty se rozdělí na 2 a 2 a následně připojí na jeden konec trubice a další 2 na druhý.Celé jsem to dal do krabičky a mám pokoj od výměny a startování těchto trubic.Ihned naskočí a je to bez problémů.Chyba je jen, že výkon úsporek nestačí na normální zářivky 32 W.Možná by to šlo nějak spojit-to jsem ale už nezkoušel.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#18 Příspěvek od Hydrawerk »

Zkoušel jsem neúspěšně opravit 20W úsporku Osram, nestojí to za řeč. :oops: Ale proč tam dal výrobce tak maličké tranzistory v zeleným oválu? Máme trochu blbý lustr, kde se úsporka přehřívala a tranzistory se teplem zničily. :looser: Vlevo normální TO-220 tranzistory...
Přílohy
Osram úsporka.jpg
(266.72 KiB) Staženo 164 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

Hydrawerk píše:Ale proč tam dal výrobce tak maličké tranzistory
aby ušetřil a aby to moc dlouho nevydrželo !
podívej se do vlákna o kurvítkách . . .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

Podle výkonu bývají v předřadnících nejen tranzistory v dpak, ale i v TO-92, neřekl bych, že odejdou kvůli velikosti pouzdra přehřátím přechodu. To by odcházely všechny po ustálení teploty, takže po nějakých pár desítkách minut a to je pro výrobce nemyslitelné, když potřebuje ustát 24měsíční záruku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Otazka znie: vojdu tam tie tranzistory v TO220? Obavam sa, ze nevojdu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#22 Příspěvek od Hydrawerk »

No, ta úsporka byla nezvykle malá, takže by se tam TO-220 asi nevešly. Ostatně jsem je viděl v málokteré úsporce. Byly v jakési od IKEY, kde snesly značné přetížení. Při proražení jednoho kondenzátoru se startér pokoušel rozjet a vlákna žhnula. Kdejaké tranzistory by se hned spálily. Po výměně kondenzátoru úsporka zase svítí. Tuhle opravu jsem už udělal dvakrát ve dvou úsporkách tohoto typu.
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 12 lis 2013, 19:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

Mám tady od kolegy speciálku - širokospektrální UV, vypadá jako skoro běžná úsporka 18W, dvě trubice vedle sebe. Najelo to pár hodin, odešla elektronika. Vyměnil jsem ji za elektroniku z 13W Astra, svítí, ale jak koukám - a přes to holé sklo je to dobře vidět - jedno vlákno za provozu svítí nepatrně, zatímco druhé asi jako 1W žárovka. Odpory obou vláken za studena jsou 7.6 a 7.5 Ω. Je to běžné, že to tak asymetricky žhne ?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#24 Příspěvek od Hydrawerk »

Ty úsporky Osram nesnáší přehřívání v nevhodném lustru. Včera se jedna pokazila, nevydržela ani rok. Až dnes jsem zkusil natočit reflektory tak, aby teplo nešlo zbytečně vzhůru dovnitř. Ale stejně by se ten lustr měl vyhodit...
Přílohy
mezerny lustr01.jpg
(144.54 KiB) Staženo 139 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 16 kvě 2013, 23:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#25 Příspěvek od Hydrawerk »

Oprava úsporky nebyla zrovna rychlá... Nepomohla výměna proražených nesmyslně malých tranzistorů za nové MJE13003 v lepším pouzdru ani kontrola součástek a hledání studeňáků. Taky jsem odzkoušel trubici pomocí VN generátoru pro CCFL trubice. Snad ten generátor pochází ze skeneru. Zkoušel jsem i vypájet diak a otestovat ho. Úsporka začala svítit až poté, co jsem jen tak nazdařbůh propájel všechny spoje. Asi tam byl přece jen skrytý studeňák, nejspíš někde u diaku. Uvídíme, jak dlouho vydrží.
Ještě bych podotknul, že úsporky Philips ve stejným lustru přehříváním netrpí. Odchází zásadně po přepálení vlákna v trubici. Přitom předřadník zůstane v pohodě. To bude tím, že Philips používá rozumnější tranzistory v pouzdro TO-126.
Edit: Stále svítí.
Přílohy
OSRAM usporka.jpg
Již byly zapájeny nové tranzistory. Původně tam byly ty malé potvory.
(254.98 KiB) Staženo 168 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 25 čer 2013, 02:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#26 Příspěvek od janousek »


Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

A už jste měl někdo v rukách úsporku, která má amalgámovou náplň? - Ta sice svítí, elektronika funguje.. Ale pokud víte, jak se rozsvěcují sodíkové výbojky, tak takhle se bude rozsvěcet úsporka.. Já už takový dvě zlikvidoval..
Přílohy
usporka.jpg
(23.41 KiB) Staženo 140 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#28 Příspěvek od Eleman »

Jo, přesně takovou mám, tuším že je z Ikea a pěkně mě se :ignore: . Nejdřív se rozsvítí růžově, výboj postupně leze trubicí, barva se pomalu mění na teple bílou a asi za 2 min. dosáhne plného jasu :evil: .
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#29 Příspěvek od Artaban001 »

Ta je taky z Ikee, akorát jsem z ní sloupal ten matovací silikon..
CD pod žárovkou dělá krásnou plynulou duhu, pod úsporkou je tuším, že jen pět barev a to ještě "po skocích". LEDky to dělají taky.. Myslím si, že to je luminoforem.. (který je v bílých LED taky)

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Jenda_KL »

Nějaký takový zakapotovaný máme dvě od osramu (asi) od 2009 a fungují, přišlo mi tenkrát že mají nejlepší světlo ze všech vystavených, je pravda že jim to minutu trvá, to ale nevadí když svítí tři hodiny v kuse. Na veřinové blikání máme žárovky.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“