DCF

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Grafiaus
Příspěvky: 121
Registrován: 30 zář 2011, 02:00

#16 Příspěvek od Grafiaus »

sontek aj od nich mam nejake prijimace , "slapu" aspon desat rokov bez problemu , su v interieri D110
http://www.sontek.sk/
Přílohy
zdroj.jpg
tusim nieco podobne sa tu spominalo , to je posledny uz sa mi viac nechce , este by sa ich zopar naslo
(250.33 KiB) Staženo 145 x
sontek.jpg
(143.57 KiB) Staženo 105 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#17 Příspěvek od TAKJAN »

Takže na závěr. Oboje hodiny jsem odnesl na pergolu, kde se hned zasynchronizovali. Buď mi to v baráku něco ruší-ale nevím co asi, nic se nezměnilo, ani elektricky, nebo se zhoršila citlivost (u všech?) nebo nevím...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#18 Příspěvek od mi-ro »

DCF ruší jakýkoliv spínaný zdroj, STBY v TV, úsporky, nabíječky mobilů, PC, monitory. Všechny tyto zdroje pracují v rozmezí 50-100KHz.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

To by muselo rušit na více místech, až hodinovou ztrátu signálu DCF77 i několik dnů po sobě během posledních dvou měsíců jsem na cestovním budíku pozoroval jak v Českém ráji, tak v Moravské Bráně, v severozápadním Německu (Emsland) i v severní Itálii. Píšu hodinovou, možná se synchronizovalo během té hodiny i víckrát, nevím. Neměl jsem čas pozorovat budíka celý den, obvykle jen několik kouknutí ráno a večer. Ale kdekoli se choval stejně, místem to tedy nebude.
Je ale pravda, že smluvně musí být dodržena vysílací doba nejméně 99,7% času v průběhu jednoho roku (smlouva s provozovatelem vysílače byla koncem roku 2011 prodloužena o dalších 10 let a je to v ní), ovšem to platí pouze pro území Německa a Švýcarska (vysílač HBG byl v roce 2011 vypnut, takže v Evropě zbývá jen DCF 77 a britský MSF na 60kHz).
Nikdo ovšem nezaručuje stejně spolehlivý příjem časového signálu za hranicemi Německa po celou dobu.
Přijímače musí být schopné zajistit dostatečně přesný chod i v případě ztráty signálu, přičemž při řízení krystalem není problém překlenout i odstávky kvůli údržbě nebo silným bouřkám, při nichž se vysílač vypíná a antény se uzemňují. Tyto přestávky nikdy netrvají tak dlouho, aby se hodiny závislé na synchronizaci tímto signálem stihly nějak pozorovatelně od přesného času odchýlit.

To jsem se dověděl na stránkách Fyzikálně technického institutu v Braunschweigu, který vysílač v Mainflingenu "zásobuje" přesným časem, kdo má zájem, najde tam o vysílání DCF77 daleko víc.
O sníženém výkonu nebo každodenních přestávkách ale ani slovo.
Takže se omezím na konstatování, že synchronizace trvalá není, ale několikrát za den stačí.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od hafca »

mi-ro píše:DCF ruší jakýkoliv spínaný zdroj, STBY v TV, úsporky, nabíječky mobilů, PC, monitory. Všechny tyto zdroje pracují v rozmezí 50-100KHz.
Trochu ti tu teorii zamotám. Mám meteostanici s DCF přímo pod plasmou Panasonic a je zasynchronizovaná pořád. Alespoň ikona signálu je vidět stále stejně a hodiny jdou naprosto přesně. Takže žádné rušení spínanými zdroji a že toho v té plasmě je, se nekoná. Na druho stranu, projekční hodiny v druhé místnosti jsou cca 20cm od ionizátoru vzduchu a ten je spolehlivě zaruší. Modul od Conrada položený se zbastelnými hodinami na stolku funguje jen při vyplé plasmě. Stejně tak nesynchronizuje, když je na druhém konci stolku položený spuštěný notebook.
Podle mě je to duchařina asi jako každý dálkový příjem. :wink:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#21 Příspěvek od mi-ro »

Tak určitě.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ikx
Příspěvky: 40
Registrován: 27 črc 2011, 02:00

#22 Příspěvek od Ikx »

Hele lidi!

Už 14 dní nemůžu vubec chytit signál!
Na budíku i na meteostanici!
Baterky jsem povyměňoval - nic, vzal jsem to na 3 různá místa 10 a 20 km daleko - nic!

Mají snad poruchu na vysilačce??
Nebo to to sluneční maxximum??

Jak vám to DCF v poslední době jede ? :roll:
(Hlavně lidem na východě respůbliky).

:arrow:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

O víkendu mi doma hodiny po výměně baterek normálně zasynchronizovaly. Jen je kvůli tomu musím dát na balkon. V místnosti se nenačte čas, ale synchronizace se udržet dokáže.

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#24 Příspěvek od vladodyno »

Mne zase displej hodín stále bliká. Podľa návodu nenačítali 3x po sebe synchronizačný kód.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od hafca »

Mě jdou troje hodiny v různých místnostech normálně. Ale možná je tím, že jsem o pár kilometrů blíž ke zdroji.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#26 Příspěvek od TAKJAN »

Málem bych zapomněl. Asi před 14ti dny se mi všechny čtyři hodiny - nevím zda jednu noc - zasynchronizovali. Žádný pokusy či výpadky elektro doma nebyli, prostě to tam je :-))

Uživatelský avatar
Radovan-kocour
Příspěvky: 317
Registrován: 02 pro 2009, 01:00
Bydliště: Vsetín, Svornosti 1906

#27 Příspěvek od Radovan-kocour »

Nevím,
já mám všechny hodiny co mám doma tak řízené rádiovým signálem DCF

troje kukačky - ani jedny se neseřídí na stěně-musím jich dát k oknu a chytnou signál až v noci, budíky a meteostanici taktéž - vše musím dát když je chci nastavit tak na okno- bydlím v paneláku v šestém patře- myslím že by to chtělo nějaké zesilovače DCF signálu-
nevím všechny příspěvky jsem nečetl- ale konzultoval jsem to s jedním panem inženýrem- tady je odkaz- http://www.vaelektronik.cz, ten nabízí zesilovače DCF signálu- jsem s ním domluvený- že až bude mít cestu do Ostravy tak se staví pojede přes Vsetín a poměří mě ten signál.

Ale ty zesilovače- nevím no jsou drahé- nevím viděl jsem tu nějaké obrázky zkusím se podívat.
Zdravím Vás všechny
Radovan

Uživatelský avatar
Radovan-kocour
Příspěvky: 317
Registrován: 02 pro 2009, 01:00
Bydliště: Vsetín, Svornosti 1906

#28 Příspěvek od Radovan-kocour »

Tady se dívám na ty nějaké krabičky- tak to jsou zesilovače, nebo co a to je? je to k sehnání- prostě je potřeba zesilovače

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#29 Příspěvek od Artaban001 »

hafca píše:
mi-ro píše:DCF ruší jakýkoliv spínaný zdroj, STBY v TV, úsporky, nabíječky mobilů, PC, monitory. Všechny tyto zdroje pracují v rozmezí 50-100KHz.
Trochu ti tu teorii zamotám. Mám meteostanici s DCF přímo pod plasmou Panasonic a je zasynchronizovaná pořád....:
Každý ty hodiny mají vnitřně nastaveny, jak často se synchronizují. Je to kvůli spotřebě. Pokud byla poslední synchronizace v pořádku, svítí až do doby další aktualizace kontrolka signálu..Pokud Ti v době mezi aktualizacemi vypadne DCF a pak naskočí, ty hodiny o tom ani nebudou vědět. Většinou se aktualizují jednou denně a to většinou v noci ve 3 hodiny, nebo každou hodinu. Je pravdou, že můj Oregon problémy nemá i u televize a u nástěnných hodin to nevím, protože tam není žádná kontrolka..

Uživatelský avatar
Radovan-kocour
Příspěvky: 317
Registrován: 02 pro 2009, 01:00
Bydliště: Vsetín, Svornosti 1906

#30 Příspěvek od Radovan-kocour »

Nevím, to je těžko- píšete že ta meteostanice pokud tomu rozumím tak Vám pořád ukazuje prostě signalizuje symbol té věžičky, tak máte dobrý signál a nebo signalizovat může že příjmá a nepřímá.
To je jedno :D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“