Otázky k měření

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Fredy00 píše:... nikdo mi nemůže odepřít upřímnou snahu ...
CHACHA, poněkud OPOŽDĚNÁ snaha, max. měsíc a půl před maturitou z oboru... Tohle sis měl zjišťovat hned, jak jste to probírali a tys to nepobral, ne až teď - proto říkám NAPROSTÁ IGNORACE (z tvojí strany samozřejmě).
Je to hnus, velebnosti - du blejt...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#17 Příspěvek od Fredy00 »

1. řeším to už od září, ale toto forum neznám tak dlouho.

2. holt byly i jiný věci na udělání, neměl sem jen elektro na starost.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Asi máš posunutý priority, vskutku... Na rovinu ti jen povím, to cos oj.ebal za celý předchozí 3 roky si už teď za 3 tejdny do kedlubny nenaleješ ani trychtejřem. Bodka.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#19 Příspěvek od Otkundes »

Fredy00:
Sériové zapojení znamená, že proud protékající obvodem, je v celém elektrickém obvodu všude stejný, postupně protéká přes všechny součástky v obvodu, bez ohledu na pořadí součástek a zapojení jejich vývodů. Na Vámi uvedených obrázcích jsou pokaždé dvě cívky zapojené v sérii. Ty tečky ukazují na počátek (směr) vinutí. Rozdíl je jen v tom, že obě magnetická pole, vzniklá v cívkách průchodem proudu, se v prvním případě sečtou a ve druhém odečtou. Tedy, v prvním případě mají siločáry obou cívek stejný směr (mg. pole se proto sečte) a ve druhém opačný (mg.pole cívek se odečte). Ještě musím zdůraznit, že proud cívkami poteče, jen pokud ke svorkám (vývodům) bude připojen zdroj elektřiny - ale to již jistě víte, ať z Vás nedělám hlupáka...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#20 Příspěvek od MetalGod »

Hele, pane tvrdej, kdyby ses někdy snažil, tak by to bylo vidět, ale když nerozeznáš ani to připosraný sériový zapojení od paralelního, prostě to, co se učilo ve fyzice na základce, tak to fakt nemá cenu.
A čemu že ses to chtěl věnovat?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#21 Příspěvek od Fredy00 »

Děkuji za odpověď.

A nejsem žádnej "pan tvrdej", jen prostě ČLOVĚK ZAPOMENE TO, CO NEPOUŽÍVÁ.

Rozumíš tomu? Teorie, kterou na nás někdo někdy vysolil, se zapomene nejlíp.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Evidentní STUDENT STŘEDNÍ školy - chodil tam akorát ve středu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#23 Příspěvek od Fredy00 »

Nebo mi něco doporuč, a já su knihu přečtum, zrovna čtu Elektrická měření od Bena, potřetí, od Vánoc.

Ale my jsme měli jen jednu učebnici, a z ní jsme stejně nikdy nic nevzali. (technický kreslení)

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od radekrd »

To jsou pořád samé výmluvy. Jak to pak podle tebe můžou udělat jiní? Mnoho studentů tou školo před tebou již zcela jistě úspěšně prošlo a ještě projde, to je jen o tom chtít. Navíc dneska tu máme navíc strýčka Googla, akorát lék na KOPR ještě nikdo nevymyslel...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#25 Příspěvek od tomasjedno »

Fredy00 píše:Nebo mi něco doporuč...
Já bych ti něco doporučil.
Už jsi tady rozjel těch vláken hromadu, a v jednom z nich jsi napsal něco v tom smyslu, že se to učíš nazpaměť. A že když se to nepoužívá, tak se to zapomene.
Problém je v tom, že technický obor se nedá učit nazpaměť. Tomu se musí porozumět - a když se tomu opravdu porozumí (jak to je a proč to tak je), tak se to zapomenout nedá. Dá se zapomenout nějaké detaily, ale ne principy.

Takže moje doporučení je - jestli nechceš něco dělat celý život (a ty elektro dělat nechceš, že), přestaň to dělat hned teď. Najdi si obor, pro který máš předpoklady, a který tě pak bude taky bavit. Třeba takové rozhodnutí bude teď trochu bolet, ale to časem přejde a čím dřív ho uděláš, tím spíš uspěješ.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#26 Příspěvek od MetalGod »

Fredy00 píše:Děkuji za odpověď.

A nejsem žádnej "pan tvrdej", jen prostě ČLOVĚK ZAPOMENE TO, CO NEPOUŽÍVÁ.

Rozumíš tomu? Teorie, kterou na nás někdo někdy vysolil, se zapomene nejlíp.
Každej časem zapomene to, co nepoužívá, proto se to snaží používat, aby nezapomněl!
Ale tady je to marný, protože je pozdě. Kdybys otravoval loni a snažil se, věř, že takový problémy teď mít nebudeš.
Zrovna u elektrikařiny je problém v tom, že potřebuješ nejen teorii, ale i praxi, a oboje skloubit do jednoho celku, abys porozumněl. Můžeme Ti hodit stovky linků, není problém, ale myslíš, že bude stačit, když si našprtáš všelijaký vzorečky a obecnou teorii bez toho, abys tomu porozuměl, k tomu, abys prošel? Jako je tady jistá šance, ta je ovšem malá.
Kdybys měl alespoň nějakou základní dílničku plnou krámů ze sběrňáků, kde by sis teorii hned ověřil a pochopil, co, proč a jak funguje, ta šance by byla výrazně vyšší. Ale to bys na tom musel dennodenně a několik hodin v kuse tvrdě pracovat, i přesto, že letos to prostě nedáš, i přesto, že budeš mít prostě zkažený léto.
Musíme vidět snahu a pokrok, ne výmluvy, bez toho si jdi otravovat jinam.

Tady máš paralelní zapojení a sériový.
Ty cívky ber jako zdroj nějakýho proudu, pro zjednodušení stejnosměrnýho.
Co se stane, když napětí na [1] budou 3V, na [2] 5V?

A: {+1-]{+2-]

B: {+1-][-2+}

Jaký napětí bude na A, jaký na B, když + měřáku dáš nalevo a napravo měřený dvojice -měřáku?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#27 Příspěvek od Standa33 »

No až Fredy00 dokončí školu tak buď bude vědět vše o ničem nebo nic o všem. :lol:

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#28 Příspěvek od Fredy00 »

Ty cívky ber jako zdroj nějakýho proudu, pro zjednodušení stejnosměrnýho.
Co se stane, když napětí na [1] budou 3V, na [2] 5V?

A: {+1-]{+2-]

B: {+1-][-2+}

A: 8V
B: -2V

Tak mi ty linky dej, a já se je naučím.
Jenže hele, ono se to blbě zkouší, když dílnu na tohle nemá ve třídě NIKDO, a na dílnách ve škole na to půlka mistrů kašle.

Já chtěl jít na jinej obor, ale to, co sem chtěl, bylo označeno za neperspektivní.

PS: ale já nejsem primárně elektronika, jako okor, ale automatizace, a to programování !zatím v základech) v Logosoftu mi relativně jde.

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#29 Příspěvek od Fredy00 »

Ještě jedna věc, když je Unipolární řízenej nějakým "polem" to je co? Magnetické pole vyvolané napětím? Či co?

"Velmi vysokej vstupní odpor ale způsobuje velkou citlivost na elektrostatickou elektřinu."

Ta věta mi nedává smysl, jak se tam může (do toho Unitranzistoru) přiloudit elektropstatika, když vlastně vysokej In odpor by to měl ochránit?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Šmarjálojzka, to je DUB...!!!!!!!
Nebo teda spíš BAMBUS, podle toho jak je dutej...

Hele, víš co je nejhorší pro elektroniku?
1) ajťák s páječkou v ruce
2) technik co se rozhod upravit systém
3) uživatel co dostal nápad
Tebe se přímo osobně a tělesně týče ten první případ - cpeš se do oboru, o kterým nemáš šanci se ani za rok dovědět dost na reálný používání. Co sis tudíž do kedlubny nenalil za uplynulý 4 roky už do ní teď za poslední měsíc nedostaneš.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“