Změna rozsahu potenciometru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Generalsound »

EKKAR píše:
Panda38 píše:Přes zenerku 5V.
Blbost. Naprostá a nebeská.
Jedině co může udělat je dát tam ODPOROVEJ dělič 2:1.
Ekkare, přesto, že tě beru jako velkýho odborníka, dovolím si nesouhlasit. Děličem se dostane na rozsah 2.5 - 5V. On požaduje 0-5V.Řešení se zenerkou je správný, avšak potřeba doplnit o odpor proti zemi, jako zátěž ZD. To LMko má patrně vysokej vstupní odpor. A pro ochranu ještě odpor do serie se vstupem (maximálně cca dvacetina vstupního odporu LMka, minimálně však cca 1k) a obyč diodu ze vstupu toho LM do +5V napájení katodou.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Regulátor sklonu světel poskytuje napětí dejme tomu 4,9 až 10,5V, když tam šoupne zenerku, dostane se na rozsah zaokrouhleně 0-5V, když dá dělič 2:1, bude mít 2,5 - 5V - jenže tomu indikačnímu obvodu je buřt putna, jestli ukazuje rozdíl mezi nulou a +5V nebo mezi +2,5V a +5V. Prostě má definovaný spodní a horní napětí "vokna", který si rozděluje na 10 "podokýnek" a podle toho rozsvěcuje jednotlivý LEDky. Pokud se krajní napětí hlavního indikačního okna dalí zvenku nastavit trimrem, je úplně jedno jak je vstupní okno široký - obvod bude vždycky indikovat 10 oddělenejch úrovní...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#18 Příspěvek od tomasjedno »

breta1 píše:je potřeba udělat odporový dělič ze tří odporů tak, aby spodní uzel byl těch 4,76V a horní 10,26V a tato napětí přivést na piny Rl a Rh obvodu LM3914.
No, já bych to teda ještě podělil ve stejném poměru, jako má ten vstupní dělič pro SIG IN (tj. cca 1:2) - těch katalogových 5 V bych radši dodržel, pokud to nebude moc bolet :lol:


P.S. při výpočtu toho děliče doporučím vzít v úvahu, že uvnitř je mezi Rh a Rl odpor 8-17 kΩ s nedefinovanou teplotní závislostí, takže bych impedanci děliče volil nízkou.

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Generalsound »

EKKAR píše:jenže tomu indikačnímu obvodu je buřt putna, jestli ukazuje rozdíl mezi nulou a +5V nebo mezi +2,5V a +5V.
Samozřejmě to je taky pravda, já vycházel ze zadání 0-5V. Vpoho 8-)

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od kybrex »

Jsem sice ajťák, ale ne čistokrevnej, zabýval jsem se nějaký čas návrhem HW (VHDL) a konstrukce obvodů mě zajímá taky delší dobu, takže už dávno jsou pryč doby, kdy jsem byl nebezpečnej s pájkou v ruce =D Sice se pořád považuju za amatéra, ale je to už o dost lepší a pár věcí už jsem postavil (ikdyž obvykle s podporou zde na fóru, za to nyní děkuji :) ). S tím palubním napětím je to na prd, ale mám v úmyslu to všechno napájet z jednoho místa a ty úrovně Rhi Rlow jsem chtěl teď vyřešit tak, že jsem nakoupil trimry (10k s ohledem na tu impedanci vnitřních odporů 8-17kOhm, aby se to tam nezahřejvalo a spíš to teklo tím děličem) a našteluju je tak, abych zajistil stejný napětí na těch Rhi Rlow jako dává ten potenciometr ovladače. Když se změní napětí vlivem kolísání v sítí, tak s tím snad ve škodovce počítali a motorky cukaly jen když byl ten poťák už hodně "vyjetej" a napětí tam lítalo jak na horský dráze vlivem malých otřesů, ale jinak ten motorek má určitě nějakou mez necitlivosti, do který se tyhle malý výkyvy vejdou. Navíc to mám pojištěný ještě spínačem s indikační LED stavu on/off, kdy v případě, že našteluju světla, tak to vypnu a odpojím tím motorky od napájení, takže by neměly cukat, jen přemýšlím, jestli odpojím i ten indikační obvod a celý to zhasnu, nebo nechám bargraf svítit při zapnutým klíčku.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#21 Příspěvek od monterjirka »

A nešlo by tam použít něco jiného?
Mám dojem, že A277 uměl nastavit i "spodní mez", takže tam by to byla maličkost,jen si pohrát s pár odpory!

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od kybrex »

No tenhle obvod to umí taky na pinu Rlow nastavím spodní hranici a je to, nebo mi něco uniklo a melu o koze a ty o voze =D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Na ajťáka jseš povážlivě v obraze... je to jak říkáš.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od kybrex »

Snažím se =) a baví mě to. Nechtěl jsem nikdy skončit jako "ajťák", co mastí někde rádoby SW a ve skutečnosti ví prd o tom, jak PC funguje - proto taky dneska kvalita SW je taková jaká je... =) Od obvodů samotných mě to sice odvedlo, ale od skriptování a vývoje webů jsem se ve škole a taky dost mimo ní dostal k C/C++, ASM na atmelech a picech no a nakonec i k logickým obvodům na úrovni hradel a navrhování sběrnic až k těm jako je třeba tenhle, když si něco stavím obvykle do auta, nebo nějaký efekty jako posledně to světlo na hudbu, co jsem tu taky řešil - mimochodem funguje moc pěkně. :)

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od kybrex »

Tak jsem to právě dokončil, funguje to přesně dle očekávání, jas, štelování přes trimry jsem rukou hodináře dotáhnul dle multimetru téměř k dokonalosti a krásně to ukazuje v plném rozsahu. A to jsem myslel, že nejjemněji jsem otáčel šroubem při seřizování ventilů u škodováckýho motoru, ale kam se to hrabe na ty prťavý trimry 10k, když chce člověk nastavit s přesností na desetiny =D (snad se to moc nerozhodí, až si vedle toho kejchnu). Díky moc za pomoc.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#26 Příspěvek od tomasjedno »

S rozhozením vibracemi je třeba počítat - kdybych si to chtěl dát do auta, tak na závěr trimry nahradím pevnými odpory.


BTW,
kybrex píše:...trimry 10k...
celkový odpor děličů pro Rh a Rl bych volil cca 1 kΩ. Ten vnitřní odporový dělič mezi těmi dvěma vstupy bude udělaný z křemíku, a tudíž bude mít úděsnou teplotní závislost.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od kybrex »

Vyzkouším a případně tam potom dám ty pevný odpory. Jinak těch 10k je fakt asi ne moc dobrý, ale uvidím, jak to pofrčí a případně to upravím v rámci přepájení na pevný odpory. :) Dík za tip

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#28 Příspěvek od TAKJAN »

Celý to nějak nechápu. Když chci vidět sklon světel, kouknu na nastavené číslo. Mám ho přece před očima..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

TAKJAN píše:... Když chci vidět sklon světel, kouknu na nastavené číslo. Mám ho přece před očima...
To jseš TRPASLÍK jako Krytinář, že máš nastavovací "kolečko" ve vejšce očí, nebo jezdíš vleže a na silnici koukáš přes volant periskopem? Anebo poslední varianta = NEMÁŠ ŠKODOFKU... :lol: :lol: :lol:

Já ji mám - a stejně jako drtivá většina ostatních se pro pohled na ten regulátor musím doslova vyklonit doleva, abych na něj viděl - protože je tak "dýzajnově geniálně" umístěnej, že se vůbec nedivím tomu, že na něj všichni majitelé škodovek kašlou jak na placák a jezdí bez seřizování sklonu světel - ve fáčku nebo felině na něj ještě jakž takž bylo vidět jen pohybem očima, ale oktávkou počínaje přes fábuliji až po všecky další typy je tak "ergonomicky dokonale" schovanej před přímým pohledem, že o něj očima nezavadím jak je rok dlouhej a opravdu se na něj podívám až když na mne víc řidičů za sebou zabliká a já se přitom bleskovým pohledem po palubce ujistím o tom, že skutečně svítím - pak si uvědomím, že "asi vezu vzadu něco těžšího a měl bych si poštelovat světla". Indikátor toho, jak jsou skutečně nastavený světla by se myslím při téhle pozici samotnýho regulátoru hodil víc lidem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“