Přívodní šňůra ke staré vrtačce

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#16 Příspěvek od Otkundes »

Kua Varoku, o čem se tady bavíme? Jseš snad technik, bastlíř! Tak si ten blbý kablík bez okecávání vyměň, než tě to jednou zabije! Nebo popros provozního elektrikáře - tečka.

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#17 Příspěvek od PLV »

Mám několik levných vrtaček a plno dalšího levného nářadí a žádné jsem ještě nereklamoval. Heslo, že nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci, už 23 let neplatí a je to přesně naopak. Někteří spotřebitelé mají dlouhé vedení a ještě k nim ta změna nedorazila. :lol:
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#18 Příspěvek od varok »

Dobře, tak já tu vrtačku tedy opravím, vyměním kabel a pak ji dám do muzea. :)

PLV: Však já to nikomu neberu. Jestli si koupíte třeba v Tescu, nebo jiném baubau marketu vrtačku a vrtáte s ní jednou za rok 5 minut, tak vám vydrží věčnost. když ji ale budete používat skoro denně, i když třeba jen 10 minut, tak vám nevydrží.
Ale asi taky otázka štěstí na jaký kus narazíte.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Sendyx »

2 PLV - je vidět, že jsi nikdy neměl v ruce pořádné el. nářadí (tím myslím Hilti, Kango, staré AEG, možná Dewalt apod...). Možná nemáš ani tu potřebu...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jjilek »

Ještě by šlo použít 2pramenný kabel s atypickým konektorem a používat ji přes bezpečnostní oddělovací trafo.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

To asi těžko, vrtačka musí mít dvojitou izolací oddělené sklíčidlo od tělesa - až trefíš kabel, pochopíš, jak je kovová vrtačka nevýhodná a proč.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jjilek »

Potom je to asi podobné jako hřebík nebo sekáč + kladivo. Tím se taky trefíš do kabelu se stejným efektem.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#23 Příspěvek od Otkundes »

jjilek:
To bych netvrdil. Zatímco vrtačku musíte při práci sevřít oběma rukama, hřebík držíte mezi dvěma prsty než se udrží v omítce a při práci se sekáčem si vezmete pracovní rukavice...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jjilek »

Nedovedu si představit, že by starou 110W ne příklepovou vrtačkou někdo vrtal díry do zdi.
Nebylo by vhodné doporučit EU, aby majzly měly dvojitou izolaci? Ne každý si bere rukavice a izolační už vůbec ne.
Naposledy upravil(a) jjilek dne 06 kvě 2013, 13:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#25 Příspěvek od tomasjedno »

jjilek píše:Nedovedu si představit, že by starou 110W ne příklepovou vrtačkou někdo vrtal díry do zdi.
Do cihly naprosto v pohodě.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#26 Příspěvek od helios »

Do tehly v pohode, ale nie vrtákmi do betónu, s tými to fakt nejde. :P
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#27 Příspěvek od Otkundes »

jjilek:
Pane, jsou lidi, kteří si na rozdíl od Vás, práci s elektrickou vrtačkou, zatloukání hřebíku, nebo používání sekáče a kladiva, představit umí.
Vemte laskavě v úvahu, že Vámi výše navržené řešení (Zaslal: ne květen 05 2013, 17:03) je nebezpečné a nepraktické. Kdybyste jen trochu přemýšlel, tak také zjistíte, že je pro výměnu kabelu vrtačky lepší použít typizovanou třívodičovou "Flexošňůru", než úmyslně omezovat použitelnost vrtačky atypickou zástrčkou, kterou můžete zapojit zase jen do atypické zásuvky a celé to napájet přes převodní trafo 230/230V, které pak stejně připojíte normalizovaným přívodem k síti! Proto, jestli je u elektrického předmětu, normou (nebo výrobcem) předepsán způsob ochrany před úrazem elektřinou, laskavě to alespoň na odborném fóru, přístupném i laické veřejnosti, respektujte!

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#28 Příspěvek od varok »

A proč? Vždyť i já občas vídám šnůry se zástrčkami dvoužilové, ale zástřčka má zářez pro ochranný kolík jen z jedné strany, proto nejde střčit naopak. Ale použil jsem raději tu třížilovou s průřezem asi 1mm2, tu jsem měl doma. Děkuji všem.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od jjilek »

Do dnešní cihly zatluču hřebík snadno a rychle kladivem, v krajním případě použiji kalený hřebík. Do kvalitní vypálené cihly má problém vyvrtat díru i silná příklepová vrtačka. (Můžu nevěřícím předvést.) Tak nevím, proč bych měl ničit převody ve slaboulinké vrtačce. To určitě ví i Varok. Ale i tříilový kabel při zkratu dá bez ochranné izolace na vědomí napěťovou špičku než obvod odpojí 16A pojistka. A sekáč může při proseknutí kabelu zůstat pod napětím trvale. To byl záměr mé poznámky.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#30 Příspěvek od Otkundes »

jjilek:
Pane, nejsme přeci politici, abychom si před přiblblým reportérem, něco uměli nebo neuměli představit. Právě že člověk, který si umí práci se sekáčem, vrtačkou a hřebíkem představit, si před prací obvykle zjistí, zda pod omítkou není nějaké vedení a na práci se připraví. I když jsem sám kdysi v paneláku vrtal několik hodin do panelu dírku pro obrázek, a to obyčejnou ruční dvourychlostní vrtačkou s ocelovým vrtákem, nepředpokládám, že v současné době by nějaký bastlíř použil právě vrtačku o výkonu 110W k vrtání do zdiva. Ale o tomto mém předpokladu, to přece vůbec není! Jsme technici. Jestli nechceme, aby nás z našich dílen vynášeli funebráci nohama napřed, měli bychom ve vlastním zájmu, ctít nějaké zásady a postupy. Nevidím jako normální, abychom si vzájemně na fóru radili, jak obcházet elementární zásady bezpečnosti práce a vystavovali riziku (nejen) sebe. Představte si, že takto upravenou vrtačku si půjčí někdo z Vaší rodiny. A protože tu Vaši atypickou koncovku nestrčí do typizované zásuvky a nebude znát důvod jejího použití, jednoduše si ji vymění. Vrtačka nebude nulovaná a ... vznikne problém. Tak co, ještě máte chuť okecávat své navržené řešení, popisovat nám tady tvrdost současných cihel a zpochybňovat funkci ochrany nulováním?
Kdysi mi učitel říkal: "Správný technik je lump, ale pamatuj: ne každý lempl je správný technik!"

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“