Rádio SOPRÁN 635A, rozhozený rozsah FM

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Jirka Š.

#16 Příspěvek od Jirka Š. »

Sejny, Hill: berte to pánové tak, že to co jste napsali vy dva, bych sice napsat nedokázal, ale poøád ještì zhruba vím o èem mluvíte :wink: Jinak díky za podrobné odpovìdi, jako podnìt k dalšímu zkoumání je to supr.

Zkusím zmìøit nìjaké to základní ladící napìtí, jestli není špatné. Dá se to ale najít bez schématu? Nìkde na vstupu tìch potenciometrù....?

Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Peta-cb »

scaner nemám.rád zkusim nafotit 5,5mpix by mělo stačit aby to bylo vidět ostře.

Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Peta-cb »

tak ho mam...přes mail,icq je mi jedno.

Uživatelský avatar
Vlasta-ANT
Příspěvky: 52
Registrován: 02 říj 2005, 02:00

schéma SEXTET

#19 Příspěvek od Vlasta-ANT »

Zaslal jsem na "upload" schéma 637A SEXTET. Podle jednoho z příspěvků to bude podobné.
P.S. Dělám to poprvé, snad je to správně - po rozbalení 3 soubory, naskenováno s velkým překrytím.
S pozdravem Vlasta

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

V téhle rodině rádií byly dělené potenciometry, aby to při přeladění na konec jednoho pásma poskočilo na začátek druhého a přeskočilo se mezipásmo. Na zdroji je destička se stabilizátorem MA550 a dvě dvojice pertinaxových trimrů, vždy jeden z dvojice nastavuje začátek a druhý konec ladicího rozsahu. Dá se to posunout až na 108 MHz (Vyzkoušeno). Změnu souběhu, pokud je vůbec znatelná, bych neřešil, protože na dálkový příjem takové rádio asi stejně nikdo nepoužije a na ten stav českého éteru je citlivost celkem přiměřená. Jinak to není zas tak špatné rádio (konkr. Synkopa 1032A - z gramorádia), v porovnání s dnešní čínskou produkcí dokonce slušné. Možná by stálo za to nahradit ten speciál na ladění neděleným potenciometrem a využít celou stupnici, která by se musela poněkud ocejchovat. Nebo těmi trimry nastavit CCIR pásmo na dvě půlky, třeba 87-98 a 98-108...
S vadným MA550 jsem se při takhle nízkonapěťovém napájení nesetkal.
Oxidace trimrů nebo chrastění potenciometru může způsobovat nestabilitu ladění, ty keramické kondy zase teplotní závislost, taky to, že ladicí napětí jde přes isostaty tomu nepomůže. Prostě jako všechna spotřební produkce 20 let po životnosti:) Ale všechno je při trošce snahy řešitelné.

Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Peta-cb »

co bys navrhoval tedy vyměnit??já to tam klidně investuju.jsem s tímto přijímačem velmi spokojen.kam se hrabou nějaký chrapláky v plastu.

Jirka Š.

#22 Příspěvek od Jirka Š. »

Hill, Hifista, Sejny, Crifodo: dìkuji moc za rady a vysvìtlení funkce.
Vlasta-ANT: díky za schéma sextet na uploadu; vypadá to, že je to fakt stejné èi velmi podobné.
Peta-cb: možná pro porovnání se sextetem (jestli to už máš nafocené) prosím na adresu muj.e.mail(zavináè)seznam.cz pøedem moc dìkuji.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#23 Příspěvek od Hifista »

Schemata jsou si dosti podobná ve vf části. Sextet má zcela jinou nf část-daleko kvalitnější zesilovač, v mf části je použítý místo laděnýh obvodů keramický filtr a má indikátor naladění systému Grundig Tunoscope.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#24 Příspěvek od ok1hga »

Vlasta-ANT píše:Zaslal jsem na "upload" schéma 637A SEXTET. Podle jednoho z příspěvků to bude podobné.
P.S. Dělám to poprvé, snad je to správně - po rozbalení 3 soubory, naskenováno s velkým překrytím.
S pozdravem Vlasta
pro adminy,
je ten soubor na uploadu, nebo není ?
. . . nějak ho tam nemohu najít.
děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

Chlapi, jestli chcete, mohu celý servisní manuál 635A /možná to nebude přímo 635A, ale 1032A Allegro či Synkopa, což je to samé s gramošasi HC15/ v pdf naskenovat a někam pověsit - sem jsem to ještě nedělal, ale snad na to přijdu :-)

EDIT: v 637A je možná použita ona unifikovaná vstupní jednotka, ale jinak je to něco zcela a naprosto jiného, než 635A. Jiná kombinovaná mefka, zapříčiňující vyšší citlivost 637A, jiné ladění, předvolby, nf zesilovač, prostě všecko.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#26 Příspěvek od Jimmi2 »

Jakoukoli dokumentaci k Sopránu bych uvítal!
Chystám se ho začít pitvat..... 8-)

Uživatelský avatar
Asssheron
Příspěvky: 18
Registrován: 24 čer 2013, 02:00

#27 Příspěvek od Asssheron »

Vyměň tam varikapy a bude pokoj. Taky jsem to dělal. Je přímo podezřelé, že televize se nerozlaďují, i když jsou tam taky varikapy. Rozmontoval jsem jich celkem dost. Možná je tam dvojité AFC. Doposud jsem se považoval za jeho vynálezce, ale asi budu muset vymyslet něco jinýho. Nebo se zkus podívat někam do šrotu po jiným vstupním dílu. Třeba dost oblíbenej z Tesla 442A Spirituál nebo Strečno. Je dost primitivní, není citlivý na souběh (tudíž se snadno přelaďuje), citlivost má docela dobrou. Bydlím u Brna a chytím i Bratislavu na kus drátu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#28 Příspěvek od ok1hga »

Asssheron píše:Je přímo podezřelé, že televize se nerozlaďují, i když jsou tam taky varikapy
a čemu se divíš ?
v TV je mefka široká cca 6,5 MHz a v rádiu na FM se používá cca 200 kHz !
v televizích to rozlaďování tak nevadí, ale u rádia ano . . .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“