Tesla B100, při reprodukci zkresluje

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

CZJKP1 píše:K= nano . . . Apod..
Jirko,
my víme, že to víš ! nemusíš to sem hned psát !

"to usualboy" . . . zatím jsme se ještě nedozvěděli jaký typ toho konce tam máš !
Napiš rok výroby a podívej se jaké koncové tranzistory tam máš !

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od usualboy »

Co se týče koncového stupně, stejně ho nebudu používat. Jedu na vššechny přístroje přes svojí yamahu. Potřebuju mít tedy v pořádku jen tu část, která se stará o zvuk před koncákem. Jinak jsem si všiml, že po nahrání a následném puštění nahrávky i na sebelepší pásce, má každý kanál jinou frekvenční charakteristiku. Oba jdou dobře do výšek, ale každý hraje trochu "jinak", nepřijde mi, že by to bylo páskovou dráhou, měnil jsem i hlavu a samozřejmě uplně stejný výsledek. Pokud si pustím nahrávku z jiného magiče, hraje to stejně z obou kanálů. Napadlo mě, že by to mohly dělat právě kondíky, ale neco jsem již vyměnil a zatím žádná změna.

Ty koncáky zjistím, nevim, jestli přijdu na typ, ale kdyžtak je ofotím a hodím je sem. :)



edit:

Tak jsem to ofotil, bohužel nevím, jaké typy to jsou, u rodičů mám ještě jednu b 100, nebo b101 na náhradní díly, z té bych to mohl nahradit, ale nevím, jestli je to vzájemně kompatibilní. :)
Přílohy
IMG_20130607_203846.jpg
1
(202.48 KiB) Staženo 110 x
IMG_20130607_204031.jpg
2
(200.52 KiB) Staženo 111 x
Naposledy upravil(a) usualboy dne 07 čer 2013, 20:51, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#18 Příspěvek od konosuke »

Tak ještě porovnej nápětí a pošteluj vf předmagnetizaci obou systémů univ. hlavy při zařazené funkci záznam, R61, R161, 47kΩ, Bozděch II str.158. Přehrávání cizího dobře nahraného pásku to potvrzuje.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od usualboy »

A jaké je prosím ideální předmagnetizační napětí? Mimochodem, měří se to na univerzální, nebo mazací hlavně, nebo na obou? Nikdy jsem to z měřákem nenastavoval...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#20 Příspěvek od konosuke »

Je to dost složité nastavování co přesahuje rámec příspěvku ale výměna kombinované hlavy to vyžaduje vždy. Zapnětě na magnetofonu funkci záznam a na kombinované hlavě změřte běžným střídavým voltmetrem nápětí proti kostře přístroje, mělo by být přibližně stejné pro obě stopy, levý i pravý kanál, kolem 10-20 V. Mírné doladění se provádí těmi odporovými trimry co jsem uvedl. Zhruba platí že snížená předmagnetizace zdůrazní a vylepší záznam a brilanci vysokých kmitočtů ale někdy vytáhne šum a zvýší možná zkreslení, je potřeba najít vhodný kompromis. Proto každý lepší cassette deck ale i některé cívkáče měly na předním panelu bias fine adjustor k individuálnímu ručnímu nastavení předmagnetizace podle vkusu uživatele a použitého typu pásku. Samozřejmě, kazetových pásků rozdílných vlastností byly na trhu desítky. U cívkových pásků je to jednodušší, evropské magnetofony byly nastavené pro standart BASF a velice podobný AGFA. Ale již dříve dostupný Scotch byl v tomto směru zcela jiný.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od usualboy »

Nastavil jsem na voltmetru 200V ACV. Při měření na záznam proti kostře mi voltmet kolísá mezi hodnotou 3.8 až 4V To je tedy málo? Mám trimrem nastavit na každé cívce 10V ?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

To je nějak málo, možná použitý měřák je pro tento účel nevhodný...Tesla B100 tolik neznám, opravoval jsem Unitry stereo a tam bylo nějakých 12-18 V. Ještě postuduji kde se dá.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#23 Příspěvek od Hifista »

Mám za to, že hrabat se v nastavování záznamového proudu a předmagnetizace, vč. výměny hlavy bez měřícího pásku bez zákl. znalostí a přístrojového vybavení je koncem správné funkce mgf.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#24 Příspěvek od konosuke »

No a je hlava aspoň mechanicky správně nastavená ? Výška stop a kolmost štěrbiny k rovině posuvu pásku...Ale když pásky z jiného magnetofonu hrají...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

To není úplně jisté, že pásky z jiného magnetofonu hrají správně: jde přece jen o kontaktní záznam, jehož výsledek je závislý na mnoha parametrech.
Co když na pásku z cizího magnetofonu je také nevyrovnaný záznam (buď stejně v druhém kanále nebo v opačném smyslu v témže)? Tím se mohou rozdíly mezi kanály navzájem vykompenzovat natolik, že je nerozliší ani hodně mlsné ucho. A pozor - není to tak vzácný případ...
Tím chci říci, že na předmagnetizaci se nesahá, dokud není přístroj mechanicky naprosto v pořádku, dokud pásek nevede rovně a rovnoměrně, dokud hlavy nejsou seřízené a snímací cesta prověřená.

Zkrátka magnetofon musí především umět správně snímat.

Teprve, když je toto splněné, může se sáhnout do záznamové cesty. Jsou-li oba záznamové kanály seřízené stejně, pak teprve bude čas to doladit předmagnetizací.
Jinak se totiž zkomplikuje výměna nahrávek - vlastně slučitelnost záznamů s různými přístroji se stane přinejmenším pochybnou.

Ale to chce přinejmenším nf milivoltmetr a tónový generátor k proměření kmitočtových charakteristik. S jejich pomocí se dají případné závady odhalit a odstranit, aniž by se napřed houfně (a většinou zbytečně) vyměňovaly všechny kondenzátory v zapojení.

Pokud jde o měření předmagnetizačního proudu či napětí, pak je třeba myslet na to, že jde o kmitočet vyšší, než 60 kHz, přičemž není mnoho multimetrů, které umí změřit správně napětí o kmitočtu aspoň 15 kHz, natož více.
Pro nastavení existuje metoda, které stačí měřidlo, které umí měřit alespoň v nf pásmu, ale o ní později.

Napřed dej do pořádku snímání.

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#26 Příspěvek od kentan »

Dobrý den, omlouvam se za stupidní dotaz, ale nějak mi to nesedí. Měřil jsem předmagnetizační frekvenci na mazací hlavě osciloskopem ( teprve se sním učím ). A vychází mi frekvence 150Khz. Perioda je 1,5 dílku. Což je 1.5 uS dělička 10, takže 0.15 uS rovná se 150khz?
Měřím špatně? Magnetofon slabě mazal starou stopu a nová hrála trochu zkresleně, ale možná je to špatným seřízením hlav.

Podle příručky by měl oscilátor běžet na 65 - 75 khz, při 45 Voltech. Což mi taky nějak nesedí, sonda je 1:10.

Dělám něco špatně?
Přílohy
IMG_20210318_192620.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od xsc »

Blbě počítáš i blbě měříš. Pokud máš periodu 1,5us, tak frekvence je 1/1,5us, což je 666kHz. Jenže osciloskop je viditelně nastaven na 10us na dílek, takže perioda je 15us. A podle toho i frekvence 66kHz.
Dělička se týká napětí, nikoliv frekvence.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#28 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Podle mně sedí všechno...frekvence je cca 67kHz, jak napsal XSC. Napětí sedí taky. Cca 6,2 špička-špička dílku při rozsahu 2V/dílek je 12,4V. Sonda je 1:10, takže 12,4x10 = 124V.
124V/2 = 62V, což je špička pro jednu půlvlnu. Aby se z toho dostala RMS hodnota, musí se to ještě vydělit druhou odmocninou ze dvou...čili 62V/1,414. To pak vyjde na cca 44V.
Naměřil si tedy 44V/ 67kHz. Oscilátor tedy pracuje správně (i sinusovka je pěkná) a je nutný se zaměřit na hlavy a nastavení předmagnetizace.

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#29 Příspěvek od kentan »

Moc vám děkuji. To jsem nečekal. Na rms jsem zapoměl úplně. A čas počítal špatně, už vím proč. :oops: .

Koukal jsem na ty hlavy. A někdo už stím musel něco dělat, protože mazací hlava, co drží v tom domečku má 1 šroubek strhlý. Nastavil jsem mazací hlavu tak, aby měla přesah cca 0,1mm nad hranu pásku, jak jsem našel na internetu. A dostavil tak, aby se pásek nevlnil a jel plynule.

Jenže tohle mi ovlivnilo i hlavu univerzální. Tak jsem ji nastavil tak, aby byla zároveň s horní hlavou pásku. Kolmost se mi nedařila nastavit, protože pásek po zapnutí snímání, kousek ,,uhne,, nahoru. Zřejmě kladka? Takže je to tak nějak uchometricky, podle záznamu z nějakého jiného magnetofonu.
Pouze při zapnutí snímání, pásek nejprv ,,narazí,, na spodní vidličku hlavy a hnet se srovná na střed tím jak ho kladka posune malinko výše

Cívkový magnetofon jsem nikdy neopravoval a neměl. Je to zajímavá technika, která se zdá jednodušší, než vypadá. A obdivuju všechny, co umějí magnetofon seřídit tak, jak se správně má.

Nejhorší je, když jsem si myslel jak mám dobře seřízeno a záhy zjistil, že mi záznam hraje i z druhé stopy. Takže znova a znova.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

Asi to nechceš slyšet , ale nedáš to dohromady . Magiče už domů za dveře nechci . Je to stará mechanika , gumy jen vypadají jako gumy .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“