"Vylepšení" MUX3 Černá Hora

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem tam v potu tváře vylezl a je to IVO ZR100. Na UHF 26db zisk, 5-6 db š.
Potěšilo mě, že má 2xUHF, 1xIII, 1x VKV, 1xSAT. Zepředu je 3 x regulace zisku, z boku je tech 8 dír ale v nich jen 4 trimry na odladění UHF1 a UHF2. A ještě tam je DIP asi na zapínání napětí pro předzesáky na vstupech. Takže 2 antény bez problému.
Koukal jsem na net, asi se ještě dělá ale všude je nějaký novější provedení. U mě jsou všechny F konektory a DIP a led dole, odlaďovač vlevo z boku, nálepka jen s základním popisem a v ní díry pro regulaci zisku.
Nemáte prosím od toho cca 10 let starýho zesíku popis nastavení? Z popisu není jasný, který regl zisku je na kterej vstup. Rozlousknou krabici nejde, je to nějak moc dobře zalepený...
Díky
Jirka


Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#18 Příspěvek od scorpions-cz »

Postupoval bych takto:
Natoč jednu anténu na ten Chlum a dej jí přímo do zesíku,ať víš jestli ti to bude chodit. Potom budeš muset nastavit ty propusti a zádrže. Jeden vstup UHF nastavit jako odlaďovač pro frekvenci Chlumu a druhý vstup UHF nastavit jako propust pro tuto frekvenci. Bez měřáku celkem pakec,budeš si tam muset vzít malou telku a STB a nastavit to pomocí těch "jako indikátorů".(osobně bych ty propusti a odlaďovače stáhl a použil bych jeden vstup a pevně laděnej slučovač)
Co se týče toho REG7 tak pokud nemáš na anténě aspoň 30 dB nad mikrovoltem tak to nemá moc šanci řešit. Pokud je tam aspoň těch 30dB tak se nechá vyrobit předzesík,kterej zesiluje požadovanej kanál a ostatní nechá na stejné úrovni. Běžnej kanálovej předzesík ostatní kanály potlačí a širokopásmovej by ti mohl zahlit toho Ivoše těmi signály co jedou na 100kW.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#19 Příspěvek od lumca »

U RS7 z TXu ČH se vysílá na K21, kde velmi často dochází k rušení od BTS CDMA a UFONu. Toto rušení se běžnými komerčními propustmi (nebo zádržemi) nedá spolehlivě vyřešit a pokud se někde v okolí nachází základnovka od některé z těchto služeb, tak zcela jistě příjem RS7 na K21 znemožní, díky zahlcení ant. zesilovače. Úrovně u těchto služeb na anténě se běžne pohybují mezi 75 - 85dB/uV! Pro opravdu bezproblémový příjem na těchto nízkých kanálech je potřeba tuto skutečnost nepodceňovat. Navíc i parametry RS7, oproti MPX4, je FEC 5/6 a GI 1/16, vyžadují vyšší vstupní úroveň a co nejméně odrazů mimo GI.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Na to rušení internetem na 464 MHz jsem použil obyčejný čtyřobvodový odlaďovač a, protože skutečně dost nepříjemně zeslabil i kanál 21, kompromisně jsem ho odladil nepatrně "dolů". Právě o tolik, že rušivý signál je stále ještě cca 8-12 dB pod úrovní, která by způsobila křížovou modulaci, ale ztráta úrovně na K21 je jen asi 4-5dB, což je přijatelné.
Maká to.

Jirko Celerone, zkus, jestli zachytíš Černou Studnici na K25. Nebo to vezmi i s Cukrákem a pár stupňů vlevo máš vysílač Benešov - Kozmice na K44.
Koukám, že vysílač Chlum na K45 i s celou SFN má spousta z nás jen pro parádu.

Dnes dopoledne jsem se pokoušel v Hrádku nad Nisou naladit settopbox. Našel pouze K25 z Černé Studnice a dva německé multiplexy z Löbau. Tak jsem to zabalil a jel domů. Teprve na stránkách Radikomunikací jsem se dočetl, že Ještěd dnes nevysílal.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Není. :( Já mám starší verzi, jinak rozmístěný konektory atd. Problém je, že na ní není skoro žadnej popis, jen označení vstupů. Kterej čudla na zisk a odlaďovač patří k čemu na nálepce není.
U tyhle nový varianty je na nálepce vše potřebný.
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Hill píše: Jirko Celerone, zkus, jestli zachytíš Černou Studnici na K25. Nebo to vezmi i s Cukrákem a pár stupňů vlevo máš vysílač Benešov - Kozmice na K44.
Až přestane pršet tak vylezu na střechu. Dnes jsem se poptal v Sepo a pár lidí od antén a Chlum je v Bydžově loterie 50/50. Ale ta Studnice, o ni jsem ani nevěděl. Je to o půl km vejš než Chlum a jestli k nám svítí, tak by mohla být naděje. Liberec na analogu tu chodil dost dobře, jenže ten měl určitě 100KW a ještě dalších čtvrt kiláku výšky.
V počátku DVB-T jsem chytal Prahu, pokud nepršelo tak to šlo. Obávám se, že Kozmice tady nepůjdou, sice 40KW ale je to strašně daleko a výška nic moc.

To scorpions: Měřící telku bych si dokázal půjčit ale kde jsou ty časy, kdy tu kluci v Eramu měli nastavovací pracoviště....

Jirka
Naposledy upravil(a) Celeron dne 26 čer 2013, 09:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#23 Příspěvek od lumca »

ČS na K25 má vysílací anténu (viz příloha, konkrétně typ UTV-11/4) a ta má všesměrový diagram, takže pokrytí by mělo být kruhové.
Přílohy
A UTV-11.pdf
(195.35 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Díky lumca, zkusím, naděje umírá poslední. :)
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Je to sice fousové, ale jít by to mělo.
Lehce riziková je oblast Cidlinského hřebenu (od tebe 3° na západ od vrcholu Tábora). Dokonce ani východní hřbet Kozákova nijak nepřekáží.
Přílohy
MUX4_NBy-HCS_K25.gif
(36.67 KiB) Staženo 50 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#26 Příspěvek od ok1hga »

no, nevím . . .
Přílohy
terrainprofile_bydzov_c-studnice.png
(14.63 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

Dokud to Jirka nevyzkouší, těžko rozštípnout, které údaje jsou přesnější.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#28 Příspěvek od ok1hga »

ten výpočet z http://www.mapavysilacu.cz/ zahrnuje i zakřivení země,

z "http://www.vyskopis.cz/" je to v "lajně" . . .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Zkusil jsem si udělat výškový profil NB-Chlum a je to taky na levačku, 2 km ode mě je kopec, který signál taky jen tak tak líže...
To lumca: Nebyl by směrovej diagram antény na Chlumu? Slyšel jsem, že je směrová na Hradec Králové.
A propo, jeden antéňák mi tvrdil, že za pár měsíců má běžet MUX4 z Krásna. Nevíte o tom někdo něco?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#30 Příspěvek od lumca »

Ze stanoviště Krásné ne, ale z této lokality:

http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavac ... _druhvys=0

Fotka sila je v příloze.

Bohužel nevím, jaký typ AS je na Chlumu použitý (nedělali jsme na tom). A ani nevím, kdo to tam pro Pařízka dělal, pokud by měl někdo fotku AS, dohledal bych potřebné parametry. Směrově na HK se tam vysílalo v počátcích, kdy jedna AJ (tzv. "rakvička") směřovala právě na HK a ERP byl 10kW, ale na podzim 2012, se tam 100% AS měnil za jiný.

Edit: Tak jsem to dohledal, na Chlumu je stejný typ vysílací antény, jako na ČS a tím pádem je i kruhový diagram pokrytí. Viz foto v příloze.
Přílohy
__slatinany-silo.jpg
Slatiňany silo, budoucí vysílač MPX4 na K48 s ERP 20kW.
(60.96 KiB) Staženo 47 x
MPX4_Chlum_původní AJ.jpg
Chlum, původní směrová vysílací anténa
(248.38 KiB) Staženo 42 x
chlum1.jpg
Chlum, definitívní všesměrový AS
(208.29 KiB) Staženo 56 x

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“