Problém s napájaním

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#16 Příspěvek od procesor »

Tak zapojené triaky (budené iba kladným napätím) sa musia navrhnúť pre budenie v aj 4. kavadrante, čo je o asi 50% vyšší Ig ako pre kvadranty 1...3.

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#17 Příspěvek od bibibo »

No tak tomuto moc nerozumiem. To budenie teda nie je dobré ? Mohol by si mi dať nejaký odkaz na schému ? Myslel som si, že ak privediem kladné napätie na G, tak prepustí obe polvlny. Ak odpojím kladné napätie, tak sa triak zavrie.

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#18 Příspěvek od bibibo »

Takže zapojil som to takto. Osadil som skúšobne aj jeden triak a spínal som ho procesorom. Vyzerá, že to funguje, ale predsa sa jeden problém objavil. Po zapnutí sa mi vždy odpáli poistka 500mA. Odber mám 100mA. Po zapnutí bude prúd pravdepodobne vyšší. Ako to mám spraviť ?
Přílohy
Zdroj.pdf
(32.34 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#19 Příspěvek od serviceman »

Na co jsou diody v ovládání triaku? Když je signál v nule, je řídící elektroda ve vzduchu! Buďto vyhoď diody, nebo dej z řídící elektrody odpor na zem!

K pojistce - ze schematu není jasné, co se z 5V napájí.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 22 srp 2013, 21:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#20 Příspěvek od bibibo »

posielam teda celu schému. Tie diody som obkukal z originalného zariadenia. Len tuším sú zapojené opačne. To zariadenie je nefunkčné, takže neviem presne prečo su opačne.
Přílohy
Schema.pdf
(106.89 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#21 Příspěvek od serviceman »

Na vstup 7805 bych dal také keramickou M1.

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#22 Příspěvek od bibibo »

To tam samozrejme môžem pridať, ale riešilo by mi to problém s tou poistkou ?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#23 Příspěvek od Milan »

Předpokládám,že ti padá pojistka 100 mA v primáru - buď proudový náraz vybitých kondů,ale to se mi moc nezdá vzhledem k jejich hodnotám,nebo velký magnetizační proud transformátoru po zapnutí v "správný okamžik" sinusovky 50 Hz ( to se mně ale také moc nezdá,je-li opravdu jen 20VA a má to normální plechy a dráty). Zkus tam pomalou pojistku, ( T) ,nepomůže-li,musíš měřit ,kudy to po zapnutí teče.
Ještě k tomu buzení triaků - podle katalog.listu potřebuješ při kladném buzení 5 mA - kudy to tam přes odpory 1k dostaneš ? Takhle tak max. polovinu ,neznám však hw portu ,dá-li to vůbec ,nehledě na možnou výkonovou ztrátu na procesoru.
Doporučil bych ti zvážit také nějaké odvedení energie z indukčností ventilů - normálně sice triak vypne po odpojení buzení,až klesne proud pod přídržný,což je pár mA a energie je malá, ale v provozu třeba vypne nebo vypadne síť na vrcholu sinusovky a to si buď jist,že takhle je to konec triaků,procesoru atd. ,podle toho,kde to projde nejdříve.Kam se ta energie cívek ventilů asi tak odvede ? Pár set volt indukovaných na cívce a odpory 1 k ???? Obávám se,že to upínací diody v portu asi nezvládnou bez tavení.
Připomíná mi to zařízení,které jsem kdysi viděl v býv. EGÚ Tanvald při měření elektromagnetické kompaktibily - místnost plná racků s elektronikou,údajně systém řízení vyvíjený kýmsi pro připravovanou JE Temelín. Zařízení běželo ok dle plánu. Technik říká - podívejte,co to umí -zhasnul a rozsvítil zářivky na stropě a celý řídící systém zkolaboval....

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

V takychto zariadeniach byvaju specialne procesory, ktore maju silne vystupy urcene na budenie triakov. Alebo obycajny procesor a tranzistory alebo tranzistorove pole.

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#25 Příspěvek od bibibo »

Poistka na primári mi neodchádza. Problém má poistka 500mA na sekundári.
No poučili ste ma poriadne. Tak sa mi zdá, že riešenie s relátkami bude jednoduchšie. Inak to budenie mi chodí bez problémov. Ako záťaž som mal primár druhého trafa.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#26 Příspěvek od Milan »

Nechtěl jsem tě vyděsit ani odradit,spíš upozornit na problémy,které mohou nastat.Pokud máš zařízení na použití doma,asi to nějak rozchodíš
a svůj účel to bude plnit. Mělo-li by to ale pracovat někde,kde na tom záleží,pak by to asi muselo vypadat jinak. Při návrhu musíš myslet nejenom na funkčnost,ale i na parametry součástek,okolí ( rušení ven i dovnitř,teplota,vlhkost,blbost obsluhy, atd.), možné provozní stavy, poruchové stavy ,bezpečnost, tolerance součástek a vnějších napájení,připojených obvodů,atd. Prostě aby to fungovalo,i když "fouká vítr" ,někoho to nepřizabilo a porucha nějaké součástky pokud možno nezpůsobila zničení řady dalších.
Ono i s relátky může být potíž,je to ale odolnější a pořádné kontakty se jen tak v takovémhle provozním režimu nespečou . Ale to jsme o 50 let zpátky....

Co se týče té pojistky,pak nevidím důvod krom chyby v zapojení - kolik to bere na 5V ? Možná bys měl ještě doplnit info o vlastnosti cívky ventilu
( ss odpor,indukčnost, pracovní napětí,proud). Zapojovat nějaké trafo na tyristor - no nevím,moc se mi to nezdá.

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#27 Příspěvek od bibibo »

Meral som prúd pred usmerňovacou diodou a odber je 100mA. Ale pravdepodobne pri nabíjaní kondenzátorov si to potiahne viac. Alebo mi predali slabšie poistky. Sú SMD, takže nezistím

Ventil ešte nemám, ale sú na 24VAC s odberom 230mA. Niekde som videl maximálny odber 390mA. Trafo som zapojil len na skúšku, pretože som nemal inú indukčnú záťaž.

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#28 Příspěvek od bibibo »

Spravil som teda test a pripájal som a odpájal riadiací signál triaka každých 5ms. To znamená, že pravdepodobne som sa pri odpájaní určite trafil aj na vrchol polvlny. Záťaž mám primár druhého trafa. Určite vinutie nie je rovnaké ako vinutie ventilu. Inú impedančnú záťaž nemám. Triak vydržal.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#29 Příspěvek od Milan »

Ach jo,smd pojistky,vskutku geniální vynález pro opraváře.A jsou bez popisu,ne ? Vraž mezi diodu usměrnění 5V a vývod trafa odpor řádově
desítky Ω,ale tak,aby napětí na vstupu stabilizátoru při plné zátěži nespadlo pod cca 8V. A tu pojistku pak zahoď.Odpor při trvalém zkratu shoří stejně jako ta pojistka a výměna bude stejně pracná.Ne ale do primáru trafa !!!

A kolik těch ventilů bude najednou sepnutých na trafu 20VA - max. 2-3 ?

Uživatelský avatar
bibibo
Příspěvky: 20
Registrován: 30 srp 2011, 02:00

#30 Příspěvek od bibibo »

1 maximalne 2. Na viac nebude dostatocny tlak.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“