Pokrytí TV signálem

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#16 Příspěvek od TAKJAN »

Děkuji. Tohle vskutku není monstrum. Zkusím. Ještě ten tranzistor :-)

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#17 Příspěvek od TAKJAN »

Tak jsem dnes zase zkoušel. Ten zesilovač je spíš zeslabovač, přitom vypadá docela "profi". Dva tranzistory (má čtyři nohy, kolektor? zdvojen) je označen VMF29, co jsem vyluštil. Vytáhl jsem na půdu pitomý tablet a na 10 cm anténku má plný signál (což je jasné) Stříbrné krasavice-Třebováci vědí. Takže to všechno zeslabí UHF+UHF slučovač (Teroz). Přitom podle údajů to zeslabení nemá být velké, mně to přijde tak -6 db minimálně. Dám tam teda zesilovač/slučovač. Teď jaký, je jich spousty. Teroz tohle nedělá. Třeba tohle? http://antenni-zesilovace.heureka.cz/an ... amp-405_3/ dík
Přílohy
K640_20151214-170530.JPG
(56.74 KiB) Staženo 163 x
K800_20151214-170603.JPG
(97.29 KiB) Staženo 157 x
K800_20151214-170816.JPG
(87.76 KiB) Staženo 169 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Ty slučuješ signály ze dvou UHF antén širokopásmově, aniž bys selektivně zabránil jedné anténě v dodávce signálu na témže kanálu, který přijímá anténa druhá? Co když se tyto signály sejdou v protifázi a odečtou se? To ti pak žádný zesilovač nezachrání.
Napiš, které kanály na kterou anténu přijímáš, jestli ti každá anténa zvlášť (bez slučovače) dotlačí signál až dolů, a můžeme to řešit dál.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#19 Příspěvek od TAKJAN »

První ant., se zesilovačem: Krásno, 32k, 34k, 39k, ještě Jihlava 30k, nepoužito, slabý signál. Druhá ant., Stříbrná krasavice, 45k, cca 8 km. O ten se jedná. Navíc karta v PC, kde občas koukám, má ze všech TV nejmenší citlivost.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#20 Příspěvek od lumca »

Použij slučovač REST + K45, jinak tam budeš mít echo jak vyšité! Vyrábí jej buď tvarůžkáři v Lošticích (typ č. 223) nebo jistá firma v České Lípě (kód SL03+). A ještě malá poznámky, TX není "KRÁSNO", ale Krásné! Krásno je výrobce jakýchsi salámů a uzenin!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#21 Příspěvek od TAKJAN »

No jo, no. Zapomněl jsem napsat, že ty antény jsou zády k sobě. Přesně 180°. 4db útlum za 250,- je nesmysl, to se asi posrali, ne. Za pár cívek a kousek plechu. Nevím, co myslíš echem, ale žádné jiné kmitočty či něco jiného tam není. Prostě slabý signál. Vypadne, zamrzne. Ten silnější navíc.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Echo je přece odraz. To, že je anténa otočená o 180°, neznamená, že nic nepřijímá zadním příjmovým lalokem nebo odrazem. I změna vzájemné vzdálenosti obou antén může jeden kanál úplně "vymazat", druhý zesílit a na třetí by musela jedna z antén "šilhat stranou".
Ano, ten slučovač K45+REST v tomto případě stačí, i když jsou ty kanály poměrně blízko sebe. Také tam můžeš použít slučovač 234 (objednej ho se vstupy jeden pro kanály do 41 a druhý pro K45).
Anténu na ten (stříbrný nesmysl, co nám tady znemožnil přijímat Chlum u Všestar), tedy na K45, dáš do vstupu REST, do vstupu pro K45 připojíš ne anténu, ale konektor s přibaleným odporem a naladíš to tak, aby signál z Chlumu byl do nejslabší. Pak odpor vyndáš, konektor přendáš do "svého", anténu na jih vrazíš do vstupu REST a musíš mít signál přinejmenším dost slušný.
S předladěným slučovačem 234 to bude ještě jednodušší - anntény zapojíš každou do příslušného vstupu a je to.

A nesnaž se o vysílání na 2-3 metry. Blíž to nejde? Hodně potíží by ti ubylo, třeba s anténou pod postelí (jestli tedy nemáš vespod drátěnku).
Když trváš na něčem malém, co má nějakou směrovost, zkus dual quad ve verzi 240 Ω se symetrizačním členem 75/300 Ω (rozdíl v impedanci nemá výrazný vliv ani na zisk ani na vyzařovací diagram, PSV se pohybuje v přijatelných mezích), laděnou na asi 610 MHz, tedy z hliníkového drátu 10 mm² (můžeš i ze slabšího, ale s tlustším dosáhneš větší šířky pásma), uděláš osmičku o straně 11 cm. Když za ni umístíš reflektor ve vzdálenosti asi 5 cm, změnou této vzdálenosti nastavíš maximální zisk na kanálu s nejslabším signálem, mohl bys dosáhnout i nějakého použitelného výsledku, sice to přesně změřené nemám, ale síto velké husté nebylo na K40 nijak výrazně lepší, jestli o 2,5 dB, tak hodně. Zato rozměrově nesrovnatelné.
Za reflektor této antény mi úspěšně po nějakou dobu sloužila miska z tenkého hliníku po kupovaných buchtičkách - jako obvykle jsem potřeboval rychle nějaký reflektor a zrovna byla po ruce, tak jsem doprostřed udělal oválnou díru, aby kolem vývodů byl asi centimetr vůle, odzkoušel vysunutí zářiče, na vývody jsem vyřízl závit a uchytil stěnu krabičky se symetrizačním členem na vývody pomocí dvou matiček, reflektor jsem na krabičku pak přilepil chemoprenem. Do symetráku pochopitelně už přivedeš koaxiál.
Naposledy upravil(a) Hill dne 14 pro 2015, 22:04, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

TAKJAN píše:4db útlum za 250,- je nesmysl, to se asi posrali, ne. Za pár cívek a kousek plechu.
. . . jo je to jednoduchý, tak tady nebreč a udělej si to.
je to jen pár cívek, kondík a pocínovaný plech . . .
TAKJAN píše:Nevím, co myslíš echem, ale žádné jiné kmitočty či něco jiného tam není. Prostě slabý signál. Vypadne, zamrzne. Ten silnější navíc.
. . . echo, je odražený signál, který musel projít jinou trasou než ten přímý a tudíž je časově zpožděný . . . (blbě udělané antény, nebo odrazy od okolních kopců, odraz od nezatíženého konce kabelu za blbým rozbočovačem a pod.)
ve výsledku se odečte(přičte) od signálu přímého a tak se zkreslí.
Potom může dojít k výpadkům v dekodování a tak i ke "kostičkám v obraze, nebo i úplnému výpadku obrazu. Přesto, že síla signálu bude dostatečná.
Nebo může dojít k tomu, že i v místě, kde je signál dostatečný, bude ve výsledku v kabelu signál slabý . . . odečte se to . . .
. . . echo nebývá stabilní, mění se v čase a někdy i dost rychle . . .

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#24 Příspěvek od TAKJAN »

Tady se nic moc nemění. Prostě jedna čárka signálu, stabilně lze říci. Občas to jde, jinak se zasekne. Žádný lítání ap. Zrovna na potvoru je ten tuner v PC na ho... Teď neřeším vysílač/tablet, ale PC. A k té ceně-je to dražší, než zesilovač. To radši přidám a koupím to inzerované, má to regulaci zisku, tomu věřím víc. Slučovač, na houby teda, rozbočení, další a další-prostě to zmizí, a blbej vysokej kmitočet. Navíc ten tablet u okna v prvním patře chytí i to Krásné. Takže signály tak nějak porovnatelné. Jenže to síto na západ má zesilovač a vše to utáhne.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Luis Armstrong řekl, že život je jako trubka: když do ní nefoukáš, nic z ní nevyjde.
Přeneseně to platí i o anténařině - jestli to má k něčemu být, nebude to zadarmo. V našich podmínkách (terén s odrazy, značný nepoměr intenzity signálu přijímaných multiplexů, SFN) se to dá říci na většině území.
Buď si na to pořídíš poměrně drahé vybavení a selektivní prvky si budeš vyrábět a ladit sám, nebo tu cenu za ně budeš muset akceptovat.
Případů, kdy to opravdu šlape i bez měření, nastavování i bez profesionálně vyrobených a nastavených prvků, je totiž v kopečkách celkem nevýznamné procento. Zvlášť, když jedna z antén je síto s vestavěným zesilovačem...

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#26 Příspěvek od TAKJAN »

To síto funguje perfektně. Všechny kanály z něj jsou v pohodě, nic nekostičkuje, naprosto stabilní, bez jakýchkoliv zádrhelů. Kdyby nezačal ten k45, nebyl by problém. Bohužel se k té anténě lehce nedostanu, jinak po odstranění jednoho reflektoru by myslím zezadu ten kanál chytala. Náznak tam je, slabý signál, který ale kostičkuje a mizí úplně.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#27 Příspěvek od TAKJAN »

Tak jsem teď slezl z půdy (a dostal vynadáno od ženských, že nejde TV). Po vypnutí napájení síta žádná změna, jedna nebo žádná čárka, výpadky. Takže žádné kmitání není. Po přímém propoji z ant. k45 plný signál. Po průchodu přes rozbočovače půlka stupnice měření asi síly signálu, (vím že je to jen takové nepřesné). Po vložení slučovače původní stav. Takže půlku sežere slučovač, půlku rozbočovače, dejme tomu. Koaxy taky nejsou dlouhé jenom metry ale víc. Návrh na slučovač TEROZU by tedy pomohl jen částečně. Vše na kartě PC, ostatní TV jdou lépe. Jediné řešení-zesilovač/slučovač. Žádný LTE v okolí není.
Tenhle zesilovač po výběru se jeví nejlepší. I dle recenzí. Cena přijatelná. Nějaké námitky proti němu? http://antenni-zesilovace.heureka.cz/an ... e/#section

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#28 Příspěvek od TAKJAN »

Abych to uzavřel. Zesilovač se dvěma nezávislými vstupy UHF to taky nevyřešil. Ten původní z odkazu nebyl, ta firma asi umřela, takže jsem použil od fy. BEN. Po sloučení to nebylo ono, i při nastavení zisku atd. Zjistil jsem ale, že anténka, malá kosočtverečná chytá Krásné i za komínem, tj ve stínu. Pouze MUX3 byl slabý. Nakonec to vyřešila anténa tři prvky YAGI pro 580 MHz směrem na Krásné, přes jeden kanál zesilovače. Všechny kanály ok, bez výpadků stabilní. Takže ptákovina, jak bývá zvykem. Teď můžu řešit domácí vysílač:-)))

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#29 Příspěvek od Mira_A »

Hill proč dual-quad ???
Udajně chodí dobře i bez přizpůsobení , ale třeba double-bi-quad by měl mít něco k těm 75R.

Pak tři element quad udajně 72R.

Bowtie dipole antenna v mnoha verzích
https://www.youtube.com/watch?v=c26FTeArau4

A pak jsem našel ještě fractal antenna
o přizpůsobení jsem nic nenašel jaké má šest nebo čtyři prvky

http://home.scarlet.be/on1bes/uhf_fractal_antenne.html
http://cdn.instructables.com/FSW/T1NA/H ... .LARGE.jpg


Já bych spíš potřeboval nějakou retranslaci nejlépe pasivní. Možná by mi to pomohlo dostat signál, který nemám.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#30 Příspěvek od ok1hga »

Mira_A píše:Já bych spíš potřeboval nějakou retranslaci nejlépe pasivní. Možná by mi to pomohlo dostat signál, který nemám.
pasivní retranslace ti bude fungovat pouze pokud budeš vykrývat železobetonový bunkr 15m pod zemí . . .
a nahoře budeš mít vysílač 10 KW "přes ulici" . . .

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“