Dvoucívkové trafo

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#16 Příspěvek od varok »

Tak tu kostku bych dal samozřejmě na větší chladič a kontroloval bych teplotu. Ta filtrace na žhavení není potřeba, ale na chod bufíku jsou potřeba 2 elektromotory. Jeden pohání pal. čerpadlo a druhý ventilátor na vhánění vzduchu do hořáku. A na ty bude tedy potřeba asi dobrá filtrace. Předtím jsem měl právě slabší trafo, usměrnění jen jednou diodou a kondík 5000mikro na 50V. Mám doma ještě dva poctivé Tesla. Měl jsem to usměrněné jen jednou diodou myslím KY 717, nebo podobnou, proto možná to trafo hodně hřálo. Nevím. A taky to možná nemělo potřebný výkon, tedy jiné otáčky ventilátoru a čerpadla a od toho problémy s velkou kouřivostí na nižší výkon. Proto chci lepší zdroj, zima se blíží. Bude rezerva a zdroj budu možná používat i na něco jiného.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#17 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
pokud za "kostku" - usměrňovač - zapojíš "baterii" kondů, budeš mít na výstupu krásných, vyhlazených cca 33V .... jo a tvrdých ... to jen tak, pro upřesnění. Nebude to napětí vadit těm elektromotorům ....?
-- Gepard --

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#18 Příspěvek od kbulda »

Před 30 lety jsem provozoval dva naftové bufíky 24 V. Napáječ byl pouze trafo a usměrnění 20 A selen. Žádná filtrace , motory i žhavení v pohodě. Hřál pouze bufík, tak jak má. Nedělej z toho vědu, dej tam tu 50 A kostku na pořádnej chladič a máš hotovo. Už ti to tu psal gepard.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od varok »

Aha, takže když nechám jenom usměrňovač bez filtrace kondíkama, tak to těm elektromotorům nic neudělá? Vím že bez kondíků je napětí tepavé, nevím jak to nazvat. Máte pravdu, napětí s kondíkama by vylezlo na dobrých 30V a to by motorům asi uškodilo více než to nevyhlazené napětí z usměrňovače. Tak dám jen kostku usměrňovače a bez kondíků. Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

Například vrtačka (pila, hoblík, bruska,...) na 230V/50Hz s univerzálním komutátorovým motorem (doma třeba ještě mixér, vysavač,... ) přece taky jedou na"tepavé" nevyhlazené napětí. A nevadí jim to.

Jestli ti klesaly otáčky, tak je to proto, že klesalo napětí - zdroj nedodal potřebný proud.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od varok »

Však jsem to psal. Navíc na začátku je potřeba chvíli žhavit aještě k tomu mít zapnuté oba elektromotory a to si papne více než je napsané kolem 4,5A. Ve skutečnosti to bude přes 10A a to mi to trafo 24V 8A neutáhlo, tak jsem sehnal větší a to už snad bude v pohodě.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od varok »

Sehnal jsem si ten usměrňovač v kostce, ale jen na 20A. Zapojil jsem ho na trafo, zkoušel zatížit a už i při 10A zhruba, hrozně se hřál, i když jsem ho upevnil na kus hliníku. Tak jsem se přece jenom rozhodnul o mé zapojení, co jsem se ptal na začátku.
https://www.google.cz/search?q=dvoucest ... B500%3B333

Může se prosím zapojit i tohle zapojení bez filtračních kondíků, jako je na obrázku, jak jste psali u můstku, nebo tady kondíky musí být? Zkoušel jsem ty Schottkyho diody KYS 30-40 při stejném zatížení jako ten můstek, na stejném chladiči a hřejí se o hodně méně, tak to chci použít. Trafo už jsem si přepojil na 2x24V.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Už nedoporučuji jakkoliv reagovat , nekončící příběhy na SF jsou mementem !

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#24 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
BOBOBO, ale jó.
Varok-u, pokud jsi se pustil touto cestou, je to taky OK. Schottkyho diody mají velmi malý úbytek napětí v propustném směru, proto při větším zatížení / proudu budou méně hřát. To zapojení je OK, na výstupu budeš mít stejný průběh - 100Hz, jako u toho "kostkového" usměrňovače. Kondy taktéž nepoužiješ, viz. již psáno ...
EDIT: ... jinak k té kostce - je nutné zvážit, kolik přes ten usměrňovač "pojede". V jednom okamžiku usměrňují dvě diody (úbytek cca 1V/dioda), při Ief=10A to tedy dělá 20W na té kostce celkem! Je to nahrubo, úbytek záleží na typu a průchozím proudu! Takže volba adekvátního chladiče je na místě!
-- Gepard --

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#25 Příspěvek od varok »

Gepard: mockrát děkuji. No, na začátku jsem psal, že potřebuji menší rozměry. Kostku 20A jsem přišrouboval na chladič udělaný z hliníkového plechu zhruba 7x10x1cm a i při proudu asi 10A, a hřálo se to hrozně. Po nevím, asi 5 minutách na tom nešlo udržet ruku. Když jsem to zkusil s těmi dvěmi diodami KYS 30-40 tak to na stejném chladiči, při stejném proudu a po zhruba stejném čase bylo na dotek teplé. I kdyby ten můstek v kostce měl jen 60°C, tak ty dvě diody odhadnu 20-30°C, což je pro mě lepší.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#26 Příspěvek od gepard »

varok píše:... udělaný z hliníkového plechu zhruba 7x10x1cm a i při ...
Zdárec, to jako opravdu tl. 10mm a tolik hřál??? Nebo jsi chtěl napsat 7x10 cm, tl. 1mm? Použil bych na to zhruba toto.
OK, když to konstrukce trafa umožňovala, tak proč ne. Jinak by jsi to musel řešit tím "kostko-Grätzákem" - klasikou, či použitím čtyř Schottkyho diod v zapojení do toho můstku.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#27 Příspěvek od varok »

Né, opravdu to je tloušťka 10mm. Rozměry jsou jen zhruba, nějaký milimetřík plus mínus.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“