Elektro instalacia bytu - rady z praxe.

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#16 Příspěvek od Atlan »

HEj sivu stukatersku sadru, mozes aj modelarsku ale kym zamiesas 20s mas uz len dalsich 30s nato aby si nieco zasadroval :D

Ale pokial to robis niekde kde sa robi rychlovka a je biela omietka tak sa da daco stou bielou zamaskovat

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#17 Příspěvek od Jodr »

Pokud potřebuješ aby sádra netvrdla tak rychle, přidej do fanky necelé dvě polévkové lžíce bílé latexové barvy. Výrazně se prodlouží doba zpracovatelnosti. Sádra s latexem na betonovém panelu drží i ve spárách mezi nimi. S tím byl vždy nekonečný boj než jsme přišli na latexovou kombinaci.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od durkovic »

Pole: záleží aj od toho ako rýchlo má byť daná "fuška" hotová, ak si robíš elektriku pre seba a máš na to viac času tak je možné dať aj stavebné lepidlo, schne síce pomaly ale potom keď to vytvrdne je to pevné, ak danú prácu naháňa čas tak by som použil sádru, aj elektrikári ktorí robia práce na termín dávajú sádru pretože to rýchlo schne a do pol hodinky môžu naťahovať vodiče do husích krkov alebo ak sa použilo CYKYLo tak rovno zapájať zásuvky vypínače venčeky a pod. a poobede už domácnosť svieti :)

Uživatelský avatar
mezifrekvence
Příspěvky: 12
Registrován: 16 bře 2015, 01:00

#19 Příspěvek od mezifrekvence »

Někde se snad píše, že na vnitřní pevné instalace se musí použít pevné vodiče (hrubé dráty) a nikoli kabely splétané z vláken. Je to pravda? Třeba náročné elektroinstalace ve výrobních halách jsou z ohebných kabelů. Jak to je?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Ne, tak jednoznačně to nikde napsáno není. Do pevných rozvodů budov se dávají přednostně kabely s plným profilem jádra.
Ale stává se poměrně často, že vnější vlivy v průmyslové hale stanovil projektant příliš přísně, protože nerozlišuje mezi průmyslovým objektem a průmyslovým zařízením (stroj, výrobní linka). Zatímco ve stroji se vliv AG2 podle tabulky ZA.1 (informativní příloha) ČSN 33 2000-5-51 ed.3 vyskytovat může docela běžně, v budově, i kdyby šlo o montovanou halu, nedosahují vibrace ani zrychlení ani amplitudy, které by vyžadovaly výběr vedení podle třetího sloupce tabulky.
Laicky řečeno - tam, kde by se vibracemi dělaly trhliny ve zdivu, je doporučeno použít i pro pevně uložené rozvody vedení šňůrová, protože ty rozvody nebudou vlastně uložené pevně, ale budou stále v pohybu. Ale takových míst je s bídou půl procenta, i v dlouhých halách lze dilatační spáry přejít normálním pevným kabelem, protože nevede nikdy přímkou od svorky ke svorce. Vždy je na konci někam uhnutý, a to odpruží.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#21 Příspěvek od petrfilipi »

Nazdar,
já dělám drážky pro kabely (vodovodní trubky, topenářské trubky, odpady, ...) flexou s diamantovým kotoučem 230mm. Když jsem to dělal po celé výšce zděné zdi o tloušťce 15cm, tak jsem těch drážek udělal několik a pak jsem je vylámal šroubovákem, aby mi zeď nepraskla.
Největší pakárna byla dělat drážku pro topenářské trubky do opukové zdi. Sekat to pořádně nejde, tak jsem musel dělat asi 7 drážek vodorovně do hloubky 5cm a zase je vylámat. Prachu je od toho šíleně, tak jsem pracoval v plynové masce (OM10). Jenže nosím brýle, tak jsem na to musel koukal úplně zblízka. Po 50cm jsem toho musel nechat, nastříkat postřikovačem v místnosti trochu vody aby prach dříve klesl, vylézt oknem ven (dveře byly prachotěsně uzavřené od ostatních částí domu), vyfoukat filtr a jít zase do toho. Pěkná hnusota. Nicméně od flexy (drážkovačku jsem nikdy neměl) je drážka opravdu super.
Na kabely používám sádru, buď šedou nebo bílou. Sádrokartonářská opravdu tuhne moc pomalu, až sama od sebe stéká. Stavební lepidlo je to samé. Ale to by aspoň nestékalo. Když ty kabely zafixuješ a pravítkem zkontroluješ aby nevyčnívaly, tak to můžeš udělat i tím lepidlem.
Co se týče proudového chrániče, tak by jím měly být chráněny všechny zásuvky přístupné laikům - ale o tom se poraď s nějakým elektrikářem. Doporučuji použít aspoň dva chrániče a nějaké důležitější spotřebiče (mrazák, lednice) chránit samostatně. Taky je dobré, budeš-li chránit i světla, rozdělit byt aspoň na dva okruhy, aby při výpadku jednoho chrániče nebyla tma v celém bytě.
A výpadek chrániče - není možné, že na stejné větvi, tj. za jením chráničem, byly zapojeny nějaké zapnuté spotřebiče. Pak bys propojením N a PE v jakékoli části této větve mohl tento chránič vybavit. Ale pokud na něm nebylo žádné zapnuté zařízení, tak by vybavit neměl - snímá rozdíl proudu L a N vodičem a když není proud, není vybavení.

PF

Uživatelský avatar
mezifrekvence
Příspěvky: 12
Registrován: 16 bře 2015, 01:00

#22 Příspěvek od mezifrekvence »

To Hill ...plný profil vodiče nebo splétaný...
No právě, známý měl problem s elektrikářem, ten trval na tom, že na pevné rozvody musí použít plný profil. Jeho záměrem bylo pro svoji highend aparaturu instalovat samostatný rozvod od jističe kabelem ve zdi, stíneným "splétaným ohebným" 3G 2,5. /LAPPKABEL - OELFLEX/ Striktním názorem elektrikáře jsem byl také poněkud znejistěn, protože se chystám také něco podobného natáhnout. Ale v liště.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od petrfilipi »

mezifrekvence píše:T... známý měl problem s elektrikářem, ten trval na tom, že na pevné rozvody musí použít plný profil...
V tom přece není problém, Když mu elektrikář řekne, podle jaké normy má problém, tak je to jasné. Předpokládám, že to v žádném zákoně ani vyhlášce není, tak aspoň ať prozradí normu. Nebo aspoň doporučení výrobce. Protože větu "trvám na tom, že na pevné rozvody musí použít plný profil", tak to umí říci každý.

PF

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#24 Příspěvek od dudo02 »

Nestretol som sa este s normou ktora by pojednavala o nutnosti pouzitia pevnych vodicov pri ulozeni pod omietkou.
Rozhodujuca je prudova zatazitelnost a prostredie ulozenia kabla.
Okrem toho norma ma odporucaci charakter, cize nie je potrebne sa jej striktne drzat.
Samozrejme pokial clovek vyrobi nejaky problem, tak si zan nesie zodpovednost.
V tomto pripade vsak ziaden problem nevidim.
Vodice CYSY su vseobecne pri rovakom priereze zatazitelne vyssim prudom. Taktiez su viac odolne mechanickym vplyvom.
CYKY vodice sa pouzivaju pri pevnych instalaciach kvoli ich nizkej cene s porovnanim s vodicmi CYSY.
Samotna kompletaz je s vodicmi CYA pohodlnejsia, akurat je casovo narocnejsia kvoli potrebe ukoncenia jednotlivych zil dutinkami.
Pri niektorych typoch pristrojov (vyp.,zas.), moze byt problem s pripojenim na svorkovnicu typu WAGO...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#25 Příspěvek od p32 »

dudo02 píše:CYKY vodice sa pouzivaju pri pevnych instalaciach kvoli ich nizkej cene s porovnanim s vodicmi CYSY.
Ano, norma jenom doporučuje a důležité je proudové zatížení. A jak psal dudo02, je to prostě levnější. Od elektrikáře, který neví, proč to je, bych doporučoval rychle utéct. CYKY se při montáži tak "nehýbe", stačí máznout šedou sádrou a jet dál.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#26 Příspěvek od petrfilipi »

Citace od výrobce (oboje Prakab):

Kabel CYSY (H05VV–F): Kabely jsou určeny do suchého prostředí pro nízké a střední mechanické namáhání k pohyblivým přívodům.

Kabel CYKY:Kabely jsou určeny pro pevný rozvod elektrické energie v zemi nebo ve volném prostředí bez jakéhokoliv mechanického namáhání.

Což znamená, že kabel CYSY není podle výrobce určen pro pevný rozvod elektrické energie. Nicméně není pro toto použití ani přímo zakázán.

Ono dneska je výrobce, dle mého názoru, postaven skoro na úroveň zákona. Co řekne výrobce, to je svaté (samozřejmě to nesmí odporovat obecně platným závazným nařízením).

Jinak co se týče nezávaznosti norem - normy jsou jakýsi technický standard, který je dobré dodržovat. Při nějaké problému by asi soud určoval, zdali bylo zařízení správně udělané a jako vodítko správnosti by mu asi sloužila norma (nebo zákon, ... - což v tomto případě asi nepřipadá v úvahu). Myslím, že normy se vyplatí dodržovat. Že jsou placené a tím pádem ne volně přístupné je věc jiná. Celkem by mě zajímal nějaký rozsudek soudu v kauze nedodržení norem. Ale při dnešní rychlosti soudů se ho stejně nikdy nedočkáme.

Ale jak píši - je to jen můj názor a právo vykládat zákon má v ČR pouze soud. Nepochybuji, že v nějakém zákoně je věta typu "každý si má počínat tak, aby svým jednáním nezpůsobil újmu jiné osobě". Takže když újmu nesprávným použitím kabelu někomu způsobíš, porušil jsi zákon.

PF

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#27 Příspěvek od p32 »

petrfilipi píše:Citace od výrobce (oboje Prakab):

Kabel CYSY (H05VV–F): Kabely jsou určeny do suchého prostředí pro nízké a střední mechanické namáhání k pohyblivým přívodům.

Kabel CYKY:Kabely jsou určeny pro pevný rozvod elektrické energie v zemi nebo ve volném prostředí bez jakéhokoliv mechanického namáhání.

Což znamená, že kabel CYSY není podle výrobce určen pro pevný rozvod elektrické energie. Nicméně není pro toto použití ani přímo zakázán.
No a co budeme dělat s CYKYLo, když je na to určený CYKY ? Podle mě je to moc odhadů a kdyby kolem toho, co by mělo být jasné tou normou. Takže jaký druh kabelu určuje norma, aby nebyl špatný a prošel u soudu ? Kde lze brát aspoň 1% jistoty, že se ten barák za 30 let ani nepohne, aby se splnilo doporučení výrobce pro uložení CYKY bez jakéhokoliv mechanického namáhání ???
Mě zase vychází z toho doporučení, že by měl být právě vhodnější CYSY. Kde jsi došel k tomu, že právě kabel CYSY není podle výrobce určen pro pevný rozvod elektrické energie ? Je pro to určený a má dokonce i lepší parametry z hlediska občasného mech. namáhání. A proto je taky dražší.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Stíněné šňůry se samozřejmě dávají i do pevných rozvodů (nějak jsem minule přehlédl, že trvá na stínění, nebo to tam původně nebylo?), třeba u klimatizačních jednotek k propojení měniče s motorem, tam je stínění nezbytné, aby nerušil zařízení v okolí. Ona indukce rušení do signálových vodičů v blízkosti (třeba i stíněných) dělá často v regulačních smyčkách pěkný čurbes...
Ale tahat tím zásuvky? Nechápu smysl, leda by souběžně vedl jiný kabel, který to rušení vyzařuje. V tom případě měl být stíněný ten - odvedení rušení hned od jeho zdroje se ukazuje jako účinnější.
Jestli majitel má solární elektrárnu s měničem, asi to stínění nějaký smysl má, takže typ 46728 tam dát můžeš. Aspoň přívod k zásuvkám nebude tolik vyzařovat do okolí.
Proti indukci vf a impulsního rušení zvenčí se stíní signálová vedení, tam se často pracuje se slabými signály. U síťového přívodu, nota bene ve zdivu, to nic neřeší (samozřejmě, pokud to vedení nejde ze zmíněné UPS či jiného měniče s neharmonickým výstupním průběhem).

Jo, a není rozhodující, co je za tím CYKY...., to je jen další rozlišení kabelu. I CYKYLo je v zásadě CYKY. Čili, když výrobce řekne, že je to kabel určený k pevnému uložení bez mechanického namáhání, platí to pro oba. Ve zdivu a obecně pod omítkou vždy.To "...Lo" omezuje použití mimo omítku na zatahovací (nikoli vkládací a nášlapné) lišty a trubky v místech přístupných laické obsluze (lišty ani trubky nesmí jít otevřít). Přesto někteří řemeslníci trvají na tom, že i do zatahovacích lišt patří kulatý CYKY, výrobci se v datových listech vyjádření k tomu důsledně vyhýbají, v současných normách už to nějak nedokážu najít...

Ale, jestli zákazník trvá na tom, že dá tři stovky za metr, tak mu tu radost udělej, jen ho upozorni, že, má-li nějaký problém s rušením (třeba impulsním) do hifi soupravy, pak ať zázrak nečeká, chyba je stoprocentně jinde, než v kabelu ve zdi.
A nezapomeň na konce vodičů nalisovat dutinky, v tomto případě musí ukončení vodičů vyhovovat předpisu.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#29 Příspěvek od dudo02 »

Kable typu CYSY sa bezne pouzivaju pri ulozeni na pevno napr.v priemyselnych instalaciach.
Aj protipoziarne kable su vyrobcom urcene do prostredia, kde je potreba odolavat vplyvom poziaru po nejaku dobu.To vsak neznamena, ze kabel nemozem pouzit do prostredia kde poziarna odolnost nie je potrebna...
Otazka je preco by som to robil...
Bud mam ten kabel zadarmo, alebo som clovek ktory sa tomu nerozumie a ma potrebu rozhadzovat peniaze za nepotrebne veci...

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od badoch »

Já teda nevím, ale normální pevné instalace se dělaly vždy CYKY,
Mám takový dojem že ve hře je spousta faktorů.

1,životnost izolace (stárnutí -tvrdnutí.praskání, měděnka) Nikdy jsem neviděl shnilé CYKY , ale X krát jsem viděl shnilé žíly na LYSY.

2, nejsem si jist jak je to s montáží na a do hočlavých látek s CYKY a CYSY,LYSY......

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“