Měření osciloskopem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od PavelFF »

Taky to tak jde. O tvaru křivky máš informaci celkem přesnou, protože 50Hz. O amplitudě jen přibližnou.

Až budeš chtít změřit stejnosměrné napětí nebo rychlejší průběh nebo zdroj s velkým vnitřním odporem, metoda selže.

Bez sondy zbytečně degraduješ schopnosti pěkného osciloskopu a to i na malých napětích. Bez sondy je mnohem větší šance ovlivnění měřeného obvodu. Po připojení banánků pak na obrazovce vidíš něco jiného, než tam je.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Vidis tam pekny modifikovany sinus, takze menic bude OK. Amplitudu nema velky zmysel riesit, pretoze sa bude menit podla zataze. Napatie sa najlepsie skontroluje tak, ze sa tam pripoji ziarovka a porovna sa jas s rovnakou ziarovkou pripojenou na 230V.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#18 Příspěvek od sr71 »

Mám možná pro vìtšinu z vás triviální dotaz ohlednì mìøení s digitálním osciloskopem, konkrétnì je to Rigol DS1054. Proè když nastavím pomalý bìh èasové základny (cca okolo 1s/dílek a delší, i když projevovat se to zaèíná už pøi kratších èasech a umožòuje nastavit až 50s) tak zaène docela dlouhou dobu trvat než se "paprsek rozbìhne". A symbol oznaèený jako "status" se zmìní po dobu èekání kdy "paprsek stojí" z "auto" na "run".
Tak nìjak jsem pochopil že tak dlouho jak paprsek bìží tak stejnì dlouho je pak prodleva kdy paprsek viditelnì nebìží, protože když bìží tak se pohybuje od poloviny obrazovky a v té prodlevì jakoby bìží skrytì v té levé pùlce po stejný èas, což ale je u nastavení 50s/dílek cca 5min. Úplnì ty prodlevy nechápu. 8O

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od GeorgeB »

Nekecá do toho ještě režim spouštění(trigger)?
Pro jistotu by to chtělo fotku obrazovky v uvedeném režimu.
Chtělo by to režim Free (nebo jak se to u Rigola jmenuje)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od lesana87 »

Asi máš nastavenou nulu časové osy doprostřed obrazovky, takže půlka obrazovky je pretrigger, to je ten skrytý běh, pak nastane trigger a začne se zobrazovat druhá půlka obrazovky. Na tak dlouhé časy je možná lepší režim roll, kdy obraz jede po obrazovce doleva.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od GeorgeB »

Teď jsem to chtěl napsat. V návodu jsem našel režim Roll. Tak zapnout ten.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#22 Příspěvek od sr71 »

ok, díky - zkusil jsem režim ROLL a jsem spokojenej

Odpovědět

Zpět na „Poradna“