Pulsní detektor kovů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

To není impulzní detektor, tedy není to nástupce Clone PI. Je to IB detektor. :wink:

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Kuba230 »

Já vím, původně jsem se ho ptal, který z pulzáků je citlivější a má dobrý diskriminátor, Clone Pi nebo Chance, odpověděl, že Clone PI má sice dobrou citlivost, ale spolehlivost diskriminace je špatná u obou.
Prý pokud chci detektor s dobrou diskriminací, tak Quasar ARM
Problém je v tom, že to tvrdí skoro každý autor o svém projektu, tak jedině to zkusit postavit, protože jinak to asi nezjistím. :?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ale toto není pulsní detektor.

EDIT : Masar byl rychlejší - je tady krásně vidět, jak dlouho mě trvá, než se dostanu po přečtení k odpovědi...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Kuba230 »

Ahoj,
koukněte na tohle video, je to možné aby IB mělo takovou citlivost, co říkáte na to?

http://www.youtube.com/watch?v=HExBdfNssnA

Schema tohodle detektoru jsem našel následně na webu Geotech, tak je přikládám.

Kuba230
Přílohy
SMW_3_0 (1).pdf
(46.7 KiB) Staženo 200 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Je to možné.

Ale jen při air-testu s detektorem nastaveným na hranici stability či spíš ještě kousek za hranici. Ono je to tam slyšet, že to "pípe" prakticky pořád. V terénu to bude úplně jinak.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#21 Příspěvek od pospisjak »

Zdarec, otvírám starší téma, kvůli stavbě detektoru.
Aktuální problém je ten, že mám v lese pod vrstvou jehličí, hlíny nebo borůvčí poschovávané geodetické hraniční značky, cca 8 ks. Je to pozinkovaná trubka nebo roxor s plastovým červeným límcem. Selhaly metody vyhledávání pomocí GPS nebo odměřování od sousední značky a překopávání předpokládaného umístění.
Proto jsem se rozhodl pořídit detektor kovů, aniž by bylo mým primárním cílem něco bastlit nebo ladit.

Chápu, že na kus Fe trubky zaražené mělko v zemi (původně kousek vyčnívala), stačí i ten nejobyčejnější detektor (nejlevnější jsem našel na Bazoši za 1000,- dětský), ale nechce se mi utrácet 1000 za něco, co nemá deklaraci jakýchkoliv parametrů. Radši si zkusím něco postavit, může to mít bonus i na jiné využití, než hraniční značky, pokud se zadaří. Po pročtení různých recenzí, fór, názorů bych rád zkusil návazné zapojení, vycházející údajně z Clone PI a to verze Chance
Nějaké zkušenosti ze stavby jsem našel tady:
http://articles.greenchip.com.ua/3-0-42-2.html
Maska DPS se mi však nepodařila najít v jiné formě, než na uvedeném linku, tedy pohled se strany součástek s osazovací maskou, což mi výrobce DPS nevezme... Přinerhoším budu muset kreslit růčo fixou.

Součástky se nezdají být nesehnatelné.
Klíčová neznámá je pro mě ale naprogramování µkontroléru a vůbec získání správného FW. Na odkaze je ke stažení .zip se souborem Chance-M.hex.
Co dál, pustit se do DPS, nákupu součástek a doufat, že se mi podaří sehnat někoho s programátorem AVR Atmega8a a že FW je ten správný a bude fungovat?

Našel by se někdo s většími zkušenostmi se stavbou CHANCE nebo aspoň staršího bezdiskriminačního Clone PI?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Procesor ti naprogramují např. tady. Ale jistě se najdou ochotníci i zde.
:wink:

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od jade »

Clone PI s diskriminací se liší od toho bez ní tím, že osadíš do soklíku MCU s programem pro diskriminaci, nebo bez.
Ovšem moc použitelná se mi nejevila. Dosah je ale výborný, zkoušel jsem několik verzí programů pro obyčejnou cívku a pro "pavučinovou" a nakonec jsem zůstal u obyčejné.
Zkoušel jsem několik různých "pulzáků" a právě ten Clone PI se mi jeví jako jedna z nejlépe chodivých konstrukcí.
Pro správné nastavení je velmi vhodné mít přístup k osciloskopu, to ale asi u většiny detektorů. Chanci jsem ale nestavěl, tak nemohu porovnávat.

masar: Bůček to jistí :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ovšem PI, kterej neumí odladit alespoň alobal, vršky od piva (tady bohužel odladí i laciný mince) a zbytky rezu byl měl být doplněn krabičkou Lexaurinu, jinak je to na zbláznění. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#25 Příspěvek od pospisjak »

To chápu, hlavně, když jde o hledání drobnějších "pokladů", mě teď jde o trubku zaraženou v zemi. Taky bych si radši ubastlil něco, co může mít časem širší využití, než jen na ty trubky, leč nic lepšího a nastavitelnějšího, než PI jsem volně ke stavbě nenašel.
Vidím, že "profi" detektory jsou podle tvaru dvoucívkové, cena min. 5tis...
Jinak osciloskop mám analog 20 Mhz, bez záznamu. Dostupnější jsou pro mě návody na základní PI v češtině, takže pokud je Chance a Clone PI hardwarově stejné, zkusím jet třeba podle tohoto návodu:
https://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/kons ... -kovu.html
od Marka Vondry.
Co je předmětem ladění s osciloskopem, potlačit vlastní dokmitávání cívky?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Správné tlumení cívky je základ.

A taky je potřeba si uvědomit, že na té cívce budou jehly kolem 500V (podle fetu) a tomu je taky potřeba přizpůsobit kabeláž a izolační mezery na DPS. Jinak to časem dojede na svody, začne to vyvádět a málokdo zjistí, proč.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#27 Příspěvek od pospisjak »

Tak snad mi bude stačit sonda 10:1 na to ladění. Ale bezpaměťový osciloskop, no nevím, záleží, jaká je perioda impulzů a šířka dokmitu, abych něco viděl bez nutnosti programovat si ladicí SW se zkrácenou periodou, když nemám ten programátor.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono to půjde.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“