Hasičská časomíra

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
davidlukasik
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2014, 02:00

#16 Příspěvek od davidlukasik »

Pro případ jsem hodím ten ofocený obvod, kdyby chtěl někdo něco zkusit :wink:

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#17 Příspěvek od petrfilipi »

Já jsem dělal pro náš mistrovský tým časomíru ze dvou procesorů.
První procesor:
1. sludeje čtyři vstupy (plováky u nástřikových terčů / koncové spínače u sklopných terčů / fotobuňky u běhu na 100m)
2. poveluje blikání LED světel u nástřikových terčů
3. dává info do 100m vzdáleného 2. procesoru o splnění disciplíny

Druhý procesor:
1. resetuje první procesor
2. vyhodnocuje startovací pistoli (použil jsem mikrospínač v pistoli Slavia 6mm)
3. vyhodnocuje info o splnění disciplíny od 1. procesoru
4. na displeji zobrazuje 4 časy.
Teď se chystám dodělat RS232 výstup aspoň pro malou pokladní tiskárnu a pro velký displej.
Vše mám propojeno drátově, nějak jsem neměl čas (a chuť) to ladit na bezdrátu. Taky info mezi procesory běhá každý po svém drátu, tj. společná zem, 4 informace od 4 terčů a 1 informace pro reset 1. procesoru.
Každý procesor má svůj akumulátor 12V/7Ah s automatickým dobíječem.
Hrozně dlouho nám trval vývoj snímání hladiny u nástřikových terčů, koupil jsem nerez plováky s rozpínacím kontaktem z Číny (tady byly ty samé děsně drahé), umístili jsme je do plastové průhledné trubky vedle terče a nakonec jsme museli prakticky ucpat vývod z této trubky, aby nám příval vody nevybavil plovák, i když tam je třeba jen 1l vody. Nádrž má samozřejmě i odvětrání, ale to samotné nestačilo. Nakonec se to nějak povedlo, ale nikdy to asi nebude na 100%. Buď to někdo trefí plným proudem (PS12 má výkon 1200l/min, v našem případě to bude určitě víc, takže jeden terč dostává klidně i 700l/min) a plovák se sepne trochu dřív nebo fouká vítr a špičkaři nedoběhnou až k čáře - pak se terč plní o trošku déle. Nicméně tyto nástřikové terče mám jen jako tréninkové, na okrsku na ně nikdo neběhá, tam stačí sklopky.

Petr Filipi
Naposledy upravil(a) petrfilipi dne 24 čer 2014, 07:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#18 Příspěvek od ohryzek36 »

Já jsem tu desku už v té době, když se to tady řešilo, překreslil. Pak to tu jaksi utichlo, tak jsem si schéma nechal - kdyby náhodou někdy bylo potřeba.

Vy výsledku to nejspíš funguje tak, že se (podle nastavení rotačního přepínače) po sepnutí terčů na cca 10 sekund rozsvítí světelný signál (asi žárovka nsebo silnější LEDka) a to je vše - veškeré počítání se pak odehrává v zobrazovači, ve kterém bude nejspíš nějaký MCU.
Přílohy
Casomira.GIF
(12.32 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
davidlukasik
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2014, 02:00

#19 Příspěvek od davidlukasik »

Smekám, z obrázků a jak pěkně popsáno. A teď prosím nesmějte se :D jsem teprve v prvním ročníku na elektrotechnikovi a nabírám zkušenosti, tím poukazuji na ten nepodařený ofocený obvod. Kdybych to vypájel tak ude docela pěkný, ale pokud to jede, nemá cenu do toho vrtat.
Přílohy
SCN_0004.jpg
(277.36 KiB) Staženo 38 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Však to píšu , popsat CELÝ komplet .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“