Aritma labor. zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Dostaly se ke mě dva Aritmácký zdroje OP280. Někdo se v nich pohrabal a spousta věcí v nich chybí, hlavně elyty a germániový koncáky.
Zvenčí je ale všechno, tak mě napadlo osadit dovnitř nějaký moderní lineární střeva. Dalo by se použít i původní přepínání odboček trafa, takže ztrátovej výkon zdroje by nemusel být velkej. Jsem přesvědčenej, že by se z něj dalo brát i možná dvojnásobek proudu než z germánia, trafo v tom je docela předimenzovaný. Chtěl bych zachovat vše co uměl původní Aritmák, tedy první zdroj 0-24V a druhý 24-48V, původní přepínání hrubě po 2 voltech a jemně poťákem 0-2V a proudový omezení přepínačem.
Teoreticky by se dala použít část zapojení aritmáckýho následníka TZS75 ale je to dost složitý se 723.
Nějakej jinej nápad krom digitálu?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

Domluvit si s Nejvyšším +20 let? :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše:Domluvit si s Nejvyšším +20 let? :D
Tvý SW výsledky jsou pro mě záhadou :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Tvl, rok na to budeš potřebovat po chvilkách bezpečně, bez započítání průběžného dolaďování. :D
Nezapomeň Jirko na fakt, že ne všecko dnes dá sehnat v takové kvalitě, aby to odpovídalo aspoň z 80% datasheetu.
To tvrdím s plnou odpovědností za sw výsledky :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

Pokud chceš zachovat původní ovládací funkce a přepínače nejsou vybrakované, pak je nejschůdnější nahradit obvody s germániem za ekvivalentní obvody s křemíkem. Jen to chce to schema překreslit do srozumitelnějšího tvaru.
Nemá to být správně A: 0÷24V a B:12÷36V?
:wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Jo to napětí je překlep. No převýst to z gemánia na křemelinu asi taky nebude zcela jednoduchý. Přepínače tam jsou, ale trandy a elyty ne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Taky kdosi řekl "když se do toho jde s chutí, tak se dílo podaří..."
:wink:

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od lesana87 »

Na předchozí stránce je kus schéma překreslenej.
U toho zdroje mi není jasná jedna věc. Ten přepínač odboček na trafu snižoval výkonový zatížení regulačního tranzistoru, ale když se při největším nastaveném napětí zdroj šlusnul, tak to výkonové zatížení nijak snížené nebylo, jakto, že to ten tranzistor přežil? Ten chladič nebyl nijak velký.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, zachránila jej asi přístrojová (trubičková) pojistka.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

To jednak, druhak slitinové Ge výkoňáky jsou neskutečně odolný druh. To skoro nezná něco, jako sekundární či tepelný průraz - dokaď se to fakt neprotaví obrovským ztrátovým výkonem /u NU74 je zapotřebí tak 300W a nějakou dobu/, tak ta struktura prostě jako tranzistor pořád funguje.
K tomu se dá připočítat k dobru ještě i vysoké dovolené Ueb, bývá běžně až 20V. Jednu z nevýhod, co to má, tak je potřeba rychlého power deratingu nad 20°C, vyplývající z nízké dovolené prac. teploty germania.
Horní mez je fakticky 80°C, nad kterými už téměř žádný Ge prvek nezesiluje, což ale nutně neznamená, že natrvalo.
Vím o několika paralelních, zdrojových NU74, ze kterých se při provozu odletovaly dráty od emitoru a ten vysoce lesklý nikl pouzder je zhnědlý.
Po vychladnutí ty tranzistory všecky fungovaly, jako by se nic nestalo.
Nízké Ft a neochota kmitat je u lineárních zdrojů spíš asi výhoda :D, nízká hodnota Ube i Ucesat ..nevím.
No jak jsem psal, křemík je celkově asi odolnější, nicméně se ví o mnoha NU74, před kterými by měla taková KD607 stát v pozoru a šoupat nohama..

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#26 Příspěvek od danhard »

sinclair píše: Horní mez je fakticky 80°C, nad kterými už téměř žádný Ge prvek nezesiluje ...
Nebo proud zesiluje až moc :lol:
A nevykládej tu blbosti, po přehřátí stoupnou zbytkové proudy asi na desetinásobek, takovejch 7NU74 jsem tu měl asi 10, všechny jsem je vyhodil.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#27 Příspěvek od sinclair »

A jak se ty zvednuté zbytky projeví u lineárního zdroje, kde je bambusák zadrátovaný v nízkých odporech a buzený s Rbe menším, než 5Ω?
Mesitovské zdroje 1. generace byly komplet bambusové, takový YE-2T 0-30V a 0-25A kompletně z bambusu, s oddělenou řídicí částí a tyristorovou předregulací ruskými tyristory. Ale na lineáru jsou 6x5NU74, buzený z jedné 7NU73. Všude okolo jsou odpory maximálně pár ohmů, plus desetinky v emitorech a funguje to mnohde dodnes. Nálepky z bambusů jsou už olezlý, ale furt to běží.
Na té odolnosti proti protavení, při velkém překročení Pc, něco je.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#28 Příspěvek od danhard »

sinclair píše:A jak se ty zvednuté zbytky projeví u lineárního zdroje, kde je bambusák zadrátovaný v nízkých odporech a buzený s Rbe menším, než 5Ω?
Rbe je navrhován tak, aby vyhovoval s dobrým tranzistorem v nějakém teplotním rozsahu.
Pokud je zbytkový proud Icbo 10x větší, tak se teplotní rozsah sníží asi o 30°C :)
To by měl vědět každej elektro průmyslovák, pro montéry z učňáku to asi neplatí, to jsou cvičený opice :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem si myslel, že tu někdo napíše, "Dej tam upravenou G400 nebo něco podobnýho" ale ono nic. Zase se to tu skoro zvrhlo do falopletysmografie.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

Celeron píše:do falopletysmografie.
8O :roll:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“