Linux, čím dnes začít?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#16 Příspěvek od MetalGod »

Dej si tam Debíka. Je to třetí nejstarší linuxová distribuce, která je známá svou stabilitou a univerzálností. Už jen to, že jsou z Debíku odvozený zhruba 2/3 všech linuxovejch distribucí, nebo to, že se v 2. polovině 90. let výrazně podílel na expanzi webu (díky němu mohl mít vlastní webovej server každej a za hubičku) značí, že je dobrej.
Oproti jeho derivátům, zejména těm tzv. "user friendly", neobsahuje po instalaci tunu zbytečností pochybných kvalit. Namísto toho se jedná o distribuci lehkou, svěží, rychlou a stabilní. Samozřejmě si kdejaký zbytečnosti můžeš snadno a rychle doinstalovat, totiž k dispozici máš přes 40000 softwarovejch balíků (na Sidovi jich mám skoro 45000).
Debian má 3 hlavní verze: Stable (Wheezy), Testing (Jessie; budoucí stabilní vydání) a Unstable (Sid).
Ta stabilita není o padavosti softwaru, je o tom, jestli se měněj verze softwaru. Totiž ve Stable se verze softwaru neměněj, akorát k nim přicházej opravný aktualizace. Proto tam nalezneš klidně 2 roku starý verze programů.
U Testingu až do jeho zamrznutí, po němž se testovací verze změní ve stabilní, k obměnám verzí softwaru dochází, software je o poznání novější.
A nakonec u Unstable, jemuž se říká a navždy bude říkat Sid, k obměnám softwaru dochází stejně jako u Testingu (avšak poskytuje ještě novější verze softwaru), stejně tak i ke zmražení, což třeba mně docela pěkně sere, ale pak se zase rozjede a jede dál, tedy nestává se z něj stabilní (nebo líp řečeno statická) verze. Tomuhle mechanismu se říká "rolling updates", a je k vidění třeba na Arch Linuxu. Vynikající věc.

Když chceš grafický prostředí kompletní, neosekaný a bez kompromisů, avšak dostatečně pro systém lehký, přičemž si potrpíš na tradiční rozložení desktopu, ale netoužíš po grafických efektech, můžu doporučit Mate Desktop Environment, což je povedenej fork bohužel už neexistujícího GNOME2 (GNOME2 je o koze a GNOME3 o voze, totéž platí o KDE3 vs. KDE4).
Xfce4 běží, stejně jako GNOME, na knihovnách GTK, jenže je poměrně dost osekaný o pro mně dost důležitý funkce. Navíc je to s dalším jeho vývojem nejistý. LXDE jsem naposledy zkoušel před lety - taky bylo plný kompromisů, navíc tady byla jistá podobnost s XPčkama a snad jehoVistama, prostě mi nesedlo.
Pak jsou tady různý *boxy (FluxBox, BlackBox aj.), Enlightenment a další prostředí, ale jejich ovládání je poněkud jiný, někdy až spartánský, než na který je člověk zvyklej.

Další informace a odbornou pomoc nalezneš v odkazech v mým podpisu.

P. S.: Nelekni se, že tam není Firefox. Je tam, ale z licenčních důvodů se jmenuje Iceweasel a má i jiný logo. Jinak je to to samý, stejně tak se dá spouštět i příkazem firefox
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#17 Příspěvek od berk »

Já jsem začal s Linuxem tak, že jsem si začal číst tento manulál:

http://ftp.linux.cz/pub/linux/local/red ... /linux.pdf

U Linuxu jsem pak už zůstal :-)

Osobně preferuji Debian, ale na distribuci podle mě až tak nezáleží.

Jarda

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od PotPalo »

berk píše:...že jsem si začal číst...
Aj dočetl? Ono to má 1158 strán. :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Hmm, zajímavý a navíc mojí rodnou řečí. :)
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Ale pozor, je to silne neaktualne.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“