barevná hudba s zesilovačem na maturitu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#16 Příspěvek od impedance »

jsem zastáncem nějakého zdroje, nebo generátoru. 5w zesilovač s barevnou hudbou odložíš pro nepotřebnost, ale takovej zdroj 0-30V, ten se ti doma bude hodit pořád. např ta G400 není ani moc složitá je okolo toho napsanýho všemožně hodně.

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od dratek000 »

ten zdroj sem stavěl, ale nepovedl se mně rozchodit. Pak jsem se k němu vrátil znovu. Udělal novou desku koupil jsem nové zenerky a oz. Ale nerozchodil jsem ho. No a pak jsem si udělal zdroj s lm317.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#18 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud opravdu jednoduchej zesilovač,tak 2.1 s TDA 2030 (2040,2050) na P+L a na subwoofer něco tranzistorovýho ne moc složitýho (třeba "LEACH").Přidat k tomu nějaký jednoduchý korekce (2x MDA4290),aktivní výhybku pro subwoofer a možná přepínání kanálů (2 tlačítka se schmittem,oboustrannej čítač,dekodér 1 z 8 pro LED ukazující právě aktivní kanál a multiplexer 8x2,třeba MAC28). Barevnou hudbu můžeš postavit na X způsobů od prostýho zobrazování úrovně s A277/AN6884/LM39xx(14/15/16) až po vícekanálovej "spektrák" s aktivníma filtrama z OZ nebo maticovou,kde řádky ovládá sada propustí (L,M,H,jeden "natvrdo" ) a sloupce zmíněnej indikátor úrovně(to už je trochu opruz stavět).Ve středně složitý verzi na to budou stačit 2-4 univerzální desky 160x100 (vyjma zdroje a ovl.panelu),jde se obejít bez použití SMD a za 14 dní až měsíc to máš hotový(bez krytu).

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od dratek000 »

Ted jsem se dostal k kresleni desky barevne hudby, ale nepochopil jsem jak vypocitali ty srazeci odpory k ledce L-LXHL-HPRGB. Napajeci napeti mneli 5V.Chtel byc tam dat ledku s temito parametry: Proud do jedne barvy je 700mA a napeti je Red-2.5-3.5V; Green-3.5-4.5V; Blue-3.5-4.5V. Ja bych to chtel napajet 9V.

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od dratek000 »

Zdravím
Udělal jsem si barevnou hudbu podle Martina Olejára. Desku jsem si navrhl sám podle uveřejněného schémata. Jenže nějakji nemohu rozchodit. Jediné co jsem změnil je že jsem změnil napětí a oodělal odpory na výstupu který byly pro tu ledku. A dal jsem tam led pásek. Tady přikládám moje prrekreslene schéma a DPS.
Předem dikec
Přílohy
sch.png
(34.51 KiB) Staženo 111 x
dps.png
(29.76 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

serviceman píše:Báze jsou prakticky ve vzduchu. Dej jim 1k na zem. Jaké napětí má pásek, ne víc, nežli napájecí?
Hill píše:No, než se ti do báze vybije 1000µF, to chvíli svítit bude. Navíc tam nemáš nic, co by spolehlivě zavřelo ty výkonové tranzistory, mezi bázi a emitor každého BD dej odpor do 1k, to by mělo stačit, když ne, použij menší hodnotu.
Pak ani nebude vadit ta velká kapacita filtračních kondíků za zdvojovači.
Vložili jsme to ve stejnou minutu a shodujeme se.
Až na to, že to bylo ve zbytečném duplicitně založeném vláknu, které jsem smazal.
Pokračuj tady.

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od dratek000 »

Ok ale ten koník mám prez vypínače vypnutý. Ještě se zkusím jednou podívat na cesty co vedou k bázím tranzistorum

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od WLAB »

Nejde mi to tu zvětšit, ale zdá se mi, že ty "koníky" máš možná odpojené od země, ale ne od sebe, což je ve výsledku možná ještě horší.... Postupuj dle rad výše.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Správně, ty kondíky jsou při rozepnutí spínače navzájem spojené do hvězdy, tedy se při změnách napětí nějak uplatňují, jen jinak, než když jsou spojené se zemí.
Ale ty odpory v bázích vyloženě chybí.

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od dratek000 »

Myslíte že budu mít chybu v zapojení nebo spíš nějaký skrat mezi cestami?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#26 Příspěvek od serviceman »

Sakra, dej tam ty odpory!
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#27 Příspěvek od honzasl »

Třeba v Lanškrounský elektroprůmyslovce se jako maturitka už léta staví stabilizovanej zdroj 0 - 30V a 1 až 2,5A podle verze - někdy v 90. letech to bývala varianta zapojení MAA723 se stupňovitým způsobem regulace napětí (4 "schody", plynulá regulace možná jen v rámci toho "schodu") a několikastupňovou pevně nastavenou proudovou pojistkou, k tomu dvě pevný napětí 15V s možností zapojení do symetriky ±15V (osazení 2xMA7815) a digitální měřidlo s C520D (AD2020) přepínatelný pro měření U/I. Koncovej tranzistor zdroje je KD503 buzenej pomocí KF508.
No jóo, to je ta strojovna, co leží švárovi-absolventovi v pokoji, používá to už přes dvanáct let a přesto že je to hovado a všechno zničí, tak tenhle stroj furt drží. To my na "opravdické" průmyslovce v Dobrušce jsme stihli akorát navinout to trafo....( teď už tam myslím navijárnu stejně zrušili :( )

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#28 Příspěvek od weed_smoker »

Za nás bylo v Dobrušce navinout trafo jako ročníková práce asi ve třeťáku.Nejhorší bylo složit kostru,jinak se to dalo.
Maturitní praktický byly tak,že se to zapojilo na panelech,v nepájivym poli a někdo si třeba vytáhnul něco naprogramovat (x51 -termostat s DS1620,klávesnice,řízení motoru nebo s x86 16segment,mašinka ovládaná PC a snad krokáč).Já jsem měl rozběh motoru 0/Y/D se stykačema,tlačítkama a časovačem.
To,že by zrušili navijárnu,se mi nezdá,byly tam i strojní dílny.

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#29 Příspěvek od honzasl »

Pravda, trafo byl ve třeťáku.

Strojní dílny už jsou dávno fuč, soustruhy šly do Pulic, laboratoř strojů s W-L soustrojím už taky není.... Teď frčej počítače.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#30 Příspěvek od weed_smoker »

Cože,laboratoř točivejch strojů s vzácnostma jako WL,Schrage motor a dynamometr už není 8O Z toho musel Urban bejt špatnej,dost si na tom zakládal.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“