ARDO TL800X - Ohřívá vodu pouze do cca 35°C

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

V tom schématu je přece jasně vidět, že topné těleso hřeje jen v případě, že je sepnuté relé RR, bezpečnostní klixon na přehřátí RF, klixon na 90°C a hladinový spínač, že má vodu. A musí to topit. Teplotu 90°C elektronika příliš spolehlivě neuhlídá, od toho je tam ten devadesátkový klixon.
Nižší teploty, než 90°C, snímá ještě něco jiného, protože ty už řídí relé RR na základě porovnání odporu termistoru s odporem potenciometru VAT, kterým si volíš teplotu. Při nižších teplotách ale musí být oba klixony i hladinový spínač trvale sepnuté.
Tedy musíš naměřit topné těleso od kontaktu relé RR až na modrý vodič za hladinovým spínačem, pak jsou klixony v pořádku a chyba bude v termistoru. Nebo to topné těleso při 50°C už nenaměříš, pak musíš najít, kde je ten obvod přerušený.
Jdi po drátech, jinak na to nepřijdeš a budeš hádat, nač je které čidlo.
Nakonec se třeba ukáže, že máš příliš velký přechodový odpor mezi vodičem a vývodem jednoho z klixonů, ten vývod se za provozu ohřívá ztrátovým teplem přechodu a klixon vypne bez ohledu na skutečnou teplotu vody, protože je vytápěný vaklkontaktem z vývodu.

Uživatelský avatar
Nepo
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2008, 01:00

#17 Příspěvek od Nepo »

Snímač teploty NTC má mít při 20 stupních odpor 20 kiloohmů. A to je celá záhada. Vyměnit.

Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

#18 Příspěvek od JanikPetr »

Mám naprosto stejný problém u pračky ARDO TL1000X.Vše funguje jak má,jen se voda ohřívá bez ohledu na nastavení max.
na cca 35 stupňů.Zajímalo by mne jak tento problém vyřešil autor tohoto vlákna.V předchozím příspěvku autor uvádí u NTC
čidla termostatu odpor 20k ohmů při teplotě 20 stupňů.Na obdobném ruském foru je u popisu řídících modulů uvedeno 5,5 k při
25 stupních.Zajímá mne skutečná hodnota a průběh odporu čidla v celém rozsahu 30 až 90 stupňů
autorovi vlákna PetrKvK jsem poslal SZ

Uživatelský avatar
mina
Příspěvky: 74
Registrován: 22 dub 2013, 02:00
Bydliště: ludeřov 54

#19 Příspěvek od mina »

Dobrý den,
na ARDA mohu zaslat za poštovné nějaké moduly.
Mám jich tak 20Ks

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od PetrKvK »

Dobrý den,

po delší době se ozvývám a hlásím, že zmíněná a řešená pračka má nového majitele, který si nechtěl dělat hlavu a vyřešil to přímým přívodem teplé vody :)

Já jsem pořídil novou a co se týče zmiňované Ardo, šla by opravit samozřejmě snadno, ale už bylo zkrátka na čase... ;-)

Všem velice děkuji za poskytnuté rady a rozhodně pomohou dalším s podobnými závadami. :)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“