Průměr pilového kotouče

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#16 Příspěvek od fredis »

Ty máš většího macka motor. Já mám stejný výkon při polovičních otáčkách :cry: .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#17 Příspěvek od Eleman »

fredis píše:Přesně tohle jsem chtěl slyšet! :lol: Díky. A jaký používáš řemeny, šířku.
Tuším, že šířka je 8, možná 10 mm. Spíš asi těch 8. Nemám to ve voku musel bych se podívat (změřit), ale na "daču" se teď nechystám.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#18 Příspěvek od milous2 »

Zdravím ve spolek.
Moje první a poslední cirkulárka byla postavená ze stejných komponentů. Ta hřídelka v železářství na rohu náměstí v Kolíně stávala 100Kčs. Motor patkový,Mez Mohelnice 380V/ 1,5 kW kolem 480 Kčs a pilový kotouč o pr. 250 mm asi za 80 Kčs Na kotouči bylo natištěna max. rychlost 5600 ot/min.Řemeničku na motoru sem měl o pr. 90 mm a řemínky 10 x něco? Tuším,že ze škodovky k chladiči,zkrtátka ten delší než ten druhý.Už si nepamatuju kolik měl pilový kotouč otvor,ale "prstýnek" byl na hřídelku nutný.Povrch stolu byl z takové lepené desky co se používala na bednění na stavbách. Hřídel za ní držela zápustnýma šroubama M6 a drží do dneška. Rám-stůl, byl svařený z 25 x25 úhelnku. Napínání vyřešeno nakloněnou rovinou a v ní poctivě odvrtaný a dopilovaný 4.šlice v délce asi 40 mm x 10 mm. na přichycení motoru. No, do dneška to stojí u tetky pod kůlnou a občas když je potřeba něco říznout tak to stačí. Třístovka kotouč se tam taky párkrát dával,ale obnášelo to demontáž hřídelky od stolu. To byla jediná piplačka. Ale co, svoje odvedla.Prsty na rukách, zatim všechny.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#19 Příspěvek od vladom »

Už to ostatní zodpověděli, ale i tak... Mám tam motor co má 1,5kW ale jen 900 otáček, zato má řemenici 220mm a na hřídeli mám 60mm. Na hřídeli jsem to zmenšil, aby mi kotouč co nejvíce "čouhal", ale zase je dost malé opásání řemenice, takže to při větším záběru klouže. Motor byl co dúm dal... Co se týka vložek na kotouč, nějaké byly už k tomu, a nějaké byly zase ke kotoučúm co jsem kupoval. Takže vložky přišly samy...Já mám tu hřídel pod pracovní deskou z kuchyňské linky, a protože ta už sežrala 3cm, tak jsem zmenšil řemenici. Ale na domácí žvýkání to stačí. Kotouče jsem měl ocelové, ale teď tam mám vidiový - ceny po těch letech spadly a materiály jsou lepší. Není to na stolařinu - to by muselo mít aspoň 6-9000 otáček aby to "nevytrhávalo" materiál, ale zase asi na to nejsou stavěné ložiska. Takže je to takový hobby bastl.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#20 Příspěvek od stasek »

Klidně tam ten kotouč průměru 30 cm můžeš použít. Mám hřídel Liliput, co se kdysi v šedesátejch letech prodávala za 100 Kčs, byl to ten nejmenší rozměr a slouží dodnes. Pořezal jsem s tím spoustu kubíků dřeva. Motor 3f, cca 3kW, 2800 ot. Mám tam dva řemeny 10 mm, ale chtělo by to 13. Takže doporučuji řemeny 13. Jinak ve strojnických tabulkách je někde uvedeno, jaký výkon lze řemeny jednotlivých průměrů přenášet. Stačí pohledat.
Zpřevodováno to mám tak, že kotouč má 3000 otáček, ale je to podle údajů, co jsou na každým kotouči, podstatně míň, než jsou mezní otáčky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Na liliputa budou 13ky moc . Nevím , proč se ptáš na otáčky obecně . Na slušném kotouči(novém) jsou maxotáčky vyznačeny . No a ty Lipovácký hřídele s hranatou fremou už stály za prd . Ty misky už házely . A další mítus zde , výkon je výkon a je jedno na jakých otáčkách ! 300ka snese určo v klidu 3000 otmin .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

BOBOBO píše:...A další mítus zde , výkon je výkon a je jedno na jakých otáčkách ! ...
Nedorozumění.
fredis tím, že napsal Ty máš většího macka motor. Já mám stejný výkon při polovičních otáčkách mínil jen to, že jeho motor má stejný výkon a poloviční otáčky. Nic víc. :wink:

p.s. A když jsme u toho výkonu - existuje také "výkon" převedený na množství pořezaného dříví. A tam otáčky kotouče hrají významnou roli.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“