Dokonalé čištění LP desek.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od cputakt »

Já když jsem pral desky tak jsem je sušil na aku vrtačce a i plné otáčky cca 350 deska snesla bez problému jen pozor na roztáčení a zastavení musí se plynule.Já jsem měl asi M5 šroub na tom školní gumy a podložky a stažené to bylo matičkou a když je deska mokrá i etiketa tak při prudkém roztočení se mi deska protočila a sedřela papírovou etiketu.
Pokud správně vypereš desku a potom dobře opláchneš (já pro jistotu oplachoval v destilce) a po takovém osušení na desce nic nezůstalo,destilku jsem dával právě pro to aby nezůstával vápník z tvrdé vody v drážkách ale myl jsem v obyčejné vodě. po takovém umytí deska hrála i na sucho lépe než před tím pral jsem ve vodě s troškou obyčejného jaru a trošku arielu koncentrátu na skvrny a otíral plochým štětcem,potom oplach pod tekoucí vodou a potom poslední lázeň v destilce a šup do nového kabátku.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

bu2520 píše:...jaká poloha desky se ti zdá na odstředění nejvhodnější svislá , vodorovná, nebo úhlová? A co obvodová rychlost, jakou deska snese?
Na poloze osy vcelku nezáleží, jen jde o to, aby ta voda měla kam utéci. U LP jsem to zkoušel až do asi 180 ot./min, to je ještě rychlost, která neklade velké nároky na vyvážení, ale na odstřeďování stačí.

A, pokud jde o opakované přehrávání, pak záleží na tom, co bylo v roztoku poprvé: čistý Ikar blahé paměti (lžička do litru destilky, nastříkáno na desku a rozhrnuto do drážek) dovolil později přehrávat desky opět nasucho, aniž by se na nich držel nadměrný statický náboj.
Když se objevily různé silanizující a jinak vylepšené aviváže, nezbývá, než přehrávat za mokra i příště, protože už zůstává v drážce i něco navíc, co se pak při suchém hraní hromadí pod chvějkou a, podle tvaru a délky dříku hrotu dříve nebo později zvedne chvějku a s ní i hrot z drážky.
Nebo takovou desku vyprat tlakovou vodou, mokrou přehrát, a praní hned zopakovat. Napodruhé už k tomu hromadění obvykle nedochází.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od radioelectrum »

a co etikety?
Já jsme několik značně špinavýchdesek (dovezených ze SD) umyl štětcem ve vlažné vodě se saponátem čistilo se to velmi dobře, akorát u dvou kde byla oranžová etiketa (supraphon 80tá léta) tak ta oranžová začala pouštět.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Ty je opravdu lepší nenamáčet i s etiketou a odstředit je ve vodorovné poloze.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Získal jsem kdysi zeleninovou bedýnku "singlů" původně uskladněných ve sklepě - pak přišla povodeň, sklep zatopila voda a majitel desky zarovnaný do roviny s vrchem bedýnky jemným bahýnkem rovnou vyvezl do SD. Trvalo mi sice asi tejden to všecko postupně rozmočit, odloupat a omýt drážkový oblasti pod tekoucí vodou jemným kartáčkem, ale desky stejně nehrály čistě - nezbylo než použít saponát na nádobí a ani ten nedal dobrý výsledky. Jediná deska, která z tý bedny hraje jakž-takž je ta, kterou mi vyčistil kolega z bývalý práce v ultrazvukový vaně...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od cputakt »

To ale musí vědět jak na to ultrazvuk je potvora.Byl jsem v optice jestli by mi nevyčistily jen stylusy od třech přenosek ale paní se toho bála že jednou zkoušela čistit nějaké šperky a že se nějak poškodily a to je kov.U LP by se muselo ještě opatrněji je to plast a zase tak velkou vanu málo kde mají možná ještě na singl ale s LP by už asi byl problém.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Plastu, konkrétně vinylu, ten ultrazvuk neudělá vůbec nic, tedy přinejmenším při výkonech ještě násobně větších, než jaké se používají k čištění brýlí, určitě nic. Úzká vana s ultrazvukovým budičem s hladinou dosahující k etiketě by to vyřešila, jen by se v ní s LP muselo otáčet.

U chvějky s diamantem přitmeleným na kovový dřík jehly už se opatrnosti optičky nedivím, jde o dvě různé hmotnosti i hustoty materiálu slepené k sobě, v tom ultrazvuku se může projevit různá setrvačnost obou částí a chvějka může zůstat bez diamantu, který zpět už sotva kdo přilepí.
Že to čištění někdy přežije, je jen dobře, ale za pravidlo bych to nepokládal a chvějku bych do ultrazvukové lázně ponořil jen na chvilku a ještě s vědomím, že se mi někde v šuplíku těší na první nasazení jedna nová náhradní, kdyby jako něco.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, vinyl je homogenní kus matroše (polymeru), kdežto nečistota na něm je hmota s jinou hustotou a jinýma dalšíma mechanickýma vlastnostma - hlavně pružností a z toho plynoucí jinou rychlostí šíření mechanickýho vlnění. Proto když k znečištěný desce cestou šíření se v kapalině dojde mechanická vlna, při pronikání vlnění do materiálu desky i na druhý straně zase z desky do kapaliny dochází na rozhraní nečistota-deska k odrazu určitýho % mechanický energie - tím se vlastně nečistota odloučí. To % odražený energie je tím vyšší, čím je větší rozdíl pružností těch dvou materiálů na rozhraní - naprosto to kopíruje optiku a rozdílnej index lomu (ten totiž taky závisí na drobnejch odchylkách v rychlosti šíření světla daným materiálem před- a za rozhraním).

Ergo kladivo, pokud ultrazvukem čistím homogenní kusy matroše od nasedlý nebo nalepený nečistoty, nemusím si dělat starosti s nějakým rozrušováním vibracema, například u brejlí je to jen o občasným dotažení svěrnejch šroubků na obroučkách, jinak se při výkonu běžným v těch UZ vaničkách v optikách není potřeba bát výkonovýho přetížení = čočkám to nemá jak ublížit, pokud se oloupe antireflexní vrstva, znamená to že byla nekvalitně nanesená - a platí to jak pro skleněný, tak i pro plastový čočky.

Ale jak píše Hill, gramofonová chvějka s naletovaným safírem nebo diamantem na hrotu už je sama o sobě soustava z víc mechanicky odlišnejch materiálů a tu by ultrazvuk minimálně při delším působení poškodil právě tím rozrušením spoje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od bobecek »

Proti statickému náboji je dobré přidat do čistící lázně kde je nějaké to smáčedlo i pár kapek prostředku antistat, dá se koupit v drogerii. To zabraňuje opětovnému usazování prachu na LP. Následné oprání byť jen destilkou již poté není dobré, neboť se prostředek opět odstraní.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“