pulzni nabijeni + desulface oloveneho auto AKU

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#16 Příspěvek od alvr »

No, uvedomil jsem si, ze zajdu do obchodu pro nabijecku za petistovku a bude klid :-) Dalo by se s tim vyhrat a udelat neco podle predstav, ale ve vysledku to fakt nema smysl resit, kdyz ji pouziju jednou za rok. A stejne s ni nijak zvlast zivotnost asi neovlivnimm kdyz je 99,9% doby v aute, kde se stejne nejake pulzni nabijeni a desulface neresi :-)
Diky za nazory.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Jen si ji s klidem postav , pokud Ti doma zahálí zdroje . Už jen pro radost . Taky mám 2tyristorovou dle AR .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#18 Příspěvek od Duvsan »

masar píše:Zkus tu ideu rozvinout. :wink:
Klasika, v sérii s primárom je zvitok. A na sekundáre ZD alebo varistor, či aspoň odpor. Klasika. V Amáru bola schéma tyristorovej ochrany, to mi pripadá luxus.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Já myslel tu ideu o menším trafu. :wink:

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#20 Příspěvek od PLV »

Už jsem zjistil značku té staré baterie. Je to HAGEN a ještě je tam napsáno standart, tak asi normální baterie. Je z roku asi 98 a motorem točí jak za mlada. :lol:
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#21 Příspěvek od PLV »

Nemáte někdo schéma nebo zkušenosti s nabíječkou NB-8T? Nejde vygoglovat. Nabíječka má dva režimy. Proudový I a režim W. Proudový jsem už zprovoznil ale ten režim W nějak nic nedělá. Všechny součástky jsou dobré.
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

masar píše:Já myslel tu ideu o menším trafu. :wink:
Nebude js. sýtené. Nie sú potrebné tak veľké rezervy.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

A když bude sekundár jednocestně usměrněný, tak to ten kondenzátor v primáru zachrání? Nebo to není podstata té idey? :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#24 Příspěvek od Duvsan »

Dnes ma to napadlo v práci a chvíľu som o tom premýšľal. Asi máš pravdu. Ten zvitok sa tam dával kvôli obmedzeniu prúdu a čiastočnému zlinearizovaniu krivky. V našom prípade by asi bolo najlepšie použiť trafo s nižším napätím a za ním zaradiť zdvojovač, výstup z trafa cez elyt do miesta spojenia dvoch diód, klasická nábojová pumpa.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#25 Příspěvek od Olchor »

Zaujaly mě ty poznámky o ss sycení jádra trafa při 1cest usměrnění. Poněkud se mi to nepozdává a v praxi jsem to nikdy nepozoroval. Aj sem to teď na stole vyzkoušel a trafo dává naprosto stejný okamžitý proud ( osciloskopem) při 1c i 2c usměrnění. Není přece žádný důvod k ss sycení, proud v sekundáru je kompenzován proudem primáru a na tvaru nezáleží. ( tedy v rámci frekvencí, které je jádro schopno přenést)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od masar »

Olchor píše:..Není přece žádný důvod k ss sycení, proud v sekundáru je kompenzován proudem primáru a na tvaru nezáleží...
Stejnosměrný proud je důvodem stejnosměrného sycení. Primárem stejnosměrný proud neteče, to transformátor neumí. :wink:

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#27 Příspěvek od Olchor »

Jenže i když zatížím jen jednu půlvlnu na sec., tak na primáru v té samé půlvlně taky poteče zvýšený proud, který zkompenzuje proud v sec. a magnetizační proud trafa bude pořád stejný, žádná ss složka.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

Ten zvýšený proud ale poteče na primáru v obou půlvlnách, ne jen v té jedné, takže to zvýšení není stejné jako na sekundáru. :wink:

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#29 Příspěvek od Olchor »

IMHO poteče primárem zvýšený proud jen v té jedné půlvlně. Bohužel jsem osciloskop pučil kamošovi, nemám možnost to změřit. Časem.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Tak si dej do primáru DC ampermetr. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“