Arduino a led zesilovač RGB

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od ross4435897 »

... a proc vlatne pripojujes +5V z Arduina na tech +12V toho spinaciho modulu? Neni to nejaka hovadina ... kdyz mas stejne spolecnou zem?
Kdybys to mel galvanicky oddeleno tak bych to chapal ... ale budiz, jak vis ze tech 5V ti spoji/vybudi ten hypoteticky optoclen? To si koneckoncu muzes jednoduse otestovat ... na vstupy RGB dej 0 proti 12V .... a pak 0 proti 5V, kdyz se ti to rozne v obou pripadech, pak neni co resit ... funguje to spravne.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#17 Příspěvek od Cowley »

Já ten modul chápu jako rozdíl mezi vstupem R,G,B vůči vstupu +5V, už tak podle toho programu... LOW je ZAP, HIGH je VYP, proto musí být vstup +5V zapojen...
viz...
follow the instructions in this picture then write to your output Pins to control the lights/devices
Arduino Code
analogWrite(PinX, 255) // = Off (for 0--100% (PWM) LED Lights)
analogWrite(PinX, 0) // = On (for 0--100% (PWM) LED Lights)
or
digitalWrite(PinX, HIGH); // = Off (for Relays or Lights with just on/off control)
digitalWrite(PinX, LOW); // = On (for Relays or Lights with just on/off control)

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od ross4435897 »

To chapes spatne ... proste si otestuj jak ten modul vubec funguje ... pak muzes zkouset neco dal ...
PWM je analogWrite ...

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#19 Příspěvek od Cowley »

Při zkoušení opatrně, aby to nedopadlo takto... :-)
https://www.youtube.com/watch?v=6M2HYxm6G84

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#20 Příspěvek od Cowley »

ross4435897 píše:To chapes spatne ... proste si otestuj jak ten modul vubec funguje ... pak muzes zkouset neco dal ...
PWM je analogWrite ...
Mluvíš s někým jiným.... :D
viz můj předchozí příspěvek...

jenom o PWM nejde, modul můžeš použít i k přímému ovládání ZAP/VYP třeba pro relé, proto lze použít i DigitalWrite
Naposledy upravil(a) Cowley dne 08 led 2015, 19:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od ross4435897 »

Aha .. tak to je dost problem ... tak sorry, nepochopil jsem asi dostatecne funkci toho "spinace"
V tom pripade digitalWrite !!! ... to je tvoje funkce 8-)
Ale PWM tam testuji taky ... program mas taky napsany pro PWM, tak clovece nevim ... Bud budes pouze spinat = digitaWrite, nebo ridit sirkou pulsu (PWM) = analogWrite
To ale nemeni nic na tom ze bys stejne mel nejdrive zjistit zdali ti to vubec funguje ... myslim bez Arduina.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#22 Příspěvek od Cowley »

HoldingInfinity: Dej sem odkaz na tvůj konkrétní typ RGB zesilovače.
V tomhle příspěvku taky chtěl bastlíř zprovoznit LED pásek podle stejného schématu, ale měl jenom "jednokanálový" LED driver.

http://electronics.stackexchange.com/qu ... th-arduino

Princip je ale stejný...

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#23 Příspěvek od Cowley »

Něco nového ?

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#24 Příspěvek od HoldingInfinity »

Ahoj,
moc se omlouvám, ale v práci mě poslali pracovně pryč, takže se s tím můžu vrtat až dnes, či spíš zítra.

Typ zesilovače nevím, každopádně je to tento: http://www.gme.cz/led-rgb-zesilovac-rgb ... c-p759-198
... a proc vlatne pripojujes +5V z Arduina na tech +12V toho spinaciho modulu? Neni to nejaka hovadina ... kdyz mas stejne spolecnou zem?
Hovadina to asi není, protože bez těch plus 5 se tam nedá naměřit nic...

Já nevím, kluci, zoufalost...

Vaše nápady postupně vyzkouším, doufám, že se k tomu dostanu během zítřka...prozatím všem moc děkuji a pokud vás něco napadne, prosím pište! :)[/code]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od Michal22 »

Hele, pořád jsi nenapsal, zda máš na pásku +12V. Jako opravdu kladných 12V, měřeno proti GND zdroje.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#26 Příspěvek od HoldingInfinity »

Ahoj, no těch 12 tam samozřejmě není...naměřím tam tak nějaký ty desetinky...nicméně když tam nedám arduino a pošlu do zesíku 12, tak z něj taky padá 12...což chybu umísťuje někam do toho arduina, jeho zapojení, popřípadě kódu...vrhnu se na to dnes odpo...doufám.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od Michal22 »

No a nezdá se ti to jako blbost? Pokud máš ten zesilovač napájen +V, tak by podle mě mělo těch +12V být na výstupu pořád. A výstupy R, G, a B se pak budou měnit podle modulace (svítí- cca 0V, nesvítí- cca 12V).
Spoj jen zdroj, zesilovač a pásek, zkoušej uzemňovat vstupy RGB, měly by ti podle toho svítit LED na pásku (už ti to psal ross).

Já mám pořád pocit, že zakopaný pes je někde ve špatném spojení všeho dohromady. Nejlépe kdybys dal fotku toho svého bastlu (nákres je k ničemu, možná jsi něco přehlédl a máš to reálně zapojené jinak).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#28 Příspěvek od HoldingInfinity »

no zdá se mi to jako blbost...ale přesně to, co píšeš když udělám, tak jednotlivé barvy rozsvítím.

Tedy připojím na vstup zdroj plus, a některou barvu...a na druhé straně na výstupu pásek tak to svítí

ale jakmile tam dám arduino, jsem v háji....

Fotka je dobrý nápad, děkuji!!! Pošlu během dne :)

Uživatelský avatar
HoldingInfinity
Příspěvky: 43
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#29 Příspěvek od HoldingInfinity »

Michal22 píše:Hele, pořád jsi nenapsal, zda máš na pásku +12V. Jako opravdu kladných 12V, měřeno proti GND zdroje.
ups, proti GND zdroje tam je necelých 12(napájení je 10.8) takže OK


pak jsem testoval pwm kdy nedává výstup nic a kdy něco a napsal si jednoduše že se to má full-on rozsvítit:

Kód: Vybrat vše

int ledPinR = 9;
int ledPinG = 10;
int ledPinB = 11;

void setup()
{
  pinMode(ledPinR, OUTPUT);   // sets the pins as output
  pinMode(ledPinG, OUTPUT);   
  pinMode(ledPinB, OUTPUT); 
}

void loop() {
analogWrite(ledPinR, 0);
}
Zkoušel jsem postupně pro všecky barvy r g b a pokaždé mezi plus 5V arduina a pinem barvy naměřím 5V, používám piny 9,10,11

nakonec jsem zkusil plus na výstupu zesilovače proti GND zdroje dá zas těch 10.8.

Obrázek zapojení: Obrázek
vyšší rozlišení https://www.flickr.com/photos/holdingin ... 2/sizes/c/

pro objasnění...plus a mínus jsou spojené a použil jsem nakonec místo VIN konektor, což je ale totéž, polarita je správně (doufám) leda by ten zesík neměl plus vevnitř... :/

Napájení jde z diodového můstku, na obrázku je vidět, k dispozici pro napájení bastlu byl totiž jen střídavý 12 v.

Děkuji všem, co se mi tady věnují a doufám, že to se mnou nevzdáte! Díky!

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#30 Příspěvek od Cowley »

Dobrá, propoj tedy jednotlivě svorku R ze vstupu se svorkou GND na Arduinu - svítí/nesvítí daná barva na vlastním pásku?

Stejně to tak udělej i s jednotlivými vodiči co jsou připojené ke svorce G a B - svítí/nesvítí daná barva na vlastním pásku?


Pokud NEsvítí je málo citlivý vstupní obvod zesilovače a nechce se dát vybudit "jen" 5V.

Pokud ANO, je chyba někde v Arduino...

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“