Gramofon Sony PS2350 - špatný zvuk u konce desky

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

Zdencek3 píše:Rozdíl mezi starou a novou jehlou je patrný už na první pohled. U té staré má hrot tvar kulatého pahýlu, kdežto ten nový je pěkně špičatý.
ta tvoje původní "jehla" tedy nebyla jen ohraná . . . ale ulomená !

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#17 Příspěvek od Jimmi2 »

To je div, že to vůbec hrálo!

V těch deskách rozdíl opravdu byl. Když jsem se v osmdesátých zmohl na jakž takž hifi, tedy gramofon Tesla Litovel, zesilovač 2x30 neznámé konstrukce a třípásmové bedny Tesla, měl jsem možnost to srovnat. Tenkrát obyčejná gramodeska tuzemského interpreta za 44,- hrála někdy i dost mizerně (zřejmě konec série a opotřebovaná matrice), licenční desky za 120,- Kč měly vyrovnanější kvalitu. Ovšem pak se začly dovážet opravdová zahraniční LP za závratných 200,- Kčs (tvrdá podpultovka) a i na tomhle střepu s tesláckou magnetodynamickou vložkou (tuším VM210x) byl ten rozdíl hodně znát.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Rozdíl?
Jak kdy a jak u které desky: v období prudkého poklesu zájmu o vinyl došlo ve světě k zavření mnoha lisoven. A leckteré zahraniční vydavatelství si nechávalo lisovat desky (někdy od řezání do fólie, později i od DMM) právě v GZ v Loděnicích. Možná proto, že tam byli nadšenci, kteří tu analogovou techniku nenechali vyhodit a najednou se hodila.
Sběratelé to identifikují podle části znakového kódu vylisovaného do desky vedle koncové drážky, někdy to bývá i na etiketě a obálce.

Pokud jde o ty hroty: ony jsou vlastně dvojího druhu - některé chvějky mají hrot vcelku, ať už diamantový nebo safírový, zatmelený přímo do chvějky, zatímco zrovna Tesla VM a mnoho dalších mají menší diamantík přitmelený na ocelovém dříku. K jeho odlepení stačí u některých výrobců nevhodné ředidlo, kterým se majitel pokouší umýt hrot. A pak se desky soustruží tím pahýlem ocelové jehly.
Přílohy
lep_monolit_dia.jpg
Příklad dvou provedení hrotu.
(51.23 KiB) Staženo 38 x

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od durkovic »

Jimmi2 : presne tento fakt pozorujem aj ja pri reprodukcii LP platní. LP platne zo Supraphonu ako tak vyhovujú čo sa dynamiky zvuku a jeho sýtosti týka ale tie platne z OPUSu sú ako by ten zvuk na LP pochádzal z mikrofónu položeného do hrnca, zatlmené výšky, o basoch nemôže byť ani reč... reprodukcia nemastná neslaná a nepomôže tomu veľmi ani ekvalizácia zvuku korekciami. Naopak LP platne zahraničných producentov (možno aj tie "akože zahraničné" boli vyrobené v GZ) znejú omnoho lepšie, zvuk je prekreslený, dynamický a keď bubeník udrie do bicích tak to ten basový reproduktor aj patrične rozkmitá.

toľko môj postreh k platniam, inak gratulujem, že sa podarila oprava toho gramofónu SONY výmenou vložky prenosky :)
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Jenže to nebyla chyba GZ, tam se ty desky pro Opus řezaly a lisovaly, stejně, jako pro Panton a krátkou dobu pro brněnský Diskant. V jaké kvalitě nahrávka ze studia Opusu přišla, v takové se dostala na desku. Do záměru hudební režie se v GZ už stejně nijak výrazně nedalo zasáhnout.

Uživatelský avatar
Zdencek3
Příspěvky: 65
Registrován: 17 led 2013, 01:00

#21 Příspěvek od Zdencek3 »

Jenom ještě pro ukázku - Nahoře nová, dole stará. To spíš vypadá, že už ta původní byla prostě obroušená.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od durkovic »

hmm tak to je potom zaujímavé ak z opusu vychádzali takéto šolavé master nahrávky z ktorých potom GZ vyrobilo matricu a následne LP platne. Ano je to logické že GZ vyrobila len to čo jej dodali zo štúdií.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#23 Příspěvek od Jimmi2 »

Hille, já jsem hovořil o době před tím, než se masově rozšířily CD.
Ta informace o lepeném hrotu je zajímavá, to jsem nevěděl.

Já hrot kontroloval pod mikroskopem, obyčejným žákovským (max. 300x zvětšení). Také jsem si trochu improvizovaně vytvořil pajc na měření poloměru zaoblení, i když nepřesný. Lepší mikroskopy mají možnost přidat do zorného pole stupnici. Já to řešil tak, že jsem si měřítko položil do roviny s objektem a koukal se jedním oken na něj. Myslím, že to bylo i vcelku přesné.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“